Zrinjski osvojio bod u gostima kod Željezničara i došao na korak do odbrane titule

U derbiju 7. kola Lige za prvaka BiH Željezničar je remizirao sa Zrinjskim na Grbavici rezultatom 2:2. Na taj način je Zrinjski načinio veliki korak ka odbrani titule prvaka BiH.

Prvo poluvrijeme susreta proteklo je u izuzetno otvorenoj igri obje ekipe. Zrinjski je imao veći posjed lopte, no nije uspio to materijalizovati i stvoriti izgledne prilike za postizanje pogotka.

S druge strane Plavi su dva puta opasno zaprijetili preko Zajmovića. Najprije je u 21. minuti Graovac poslao dugu loptu pred kazneni prostor gostiju, Ubiparip je prebacio glavom do Zajmovića koji sa 16 metara šutira makazicama, ali pogađa samo stativu.

U 33. minuti ponovo je Graovac ubacio, Zajmović se namještao na lijevu nogu i sa desetak metara iskosa sa lijeve strane šutirao izuzetno neprecizno.

Najozbiljniju situaciju pred golom domaće ekipe vidjeli smo u samom finišu prvog poluvremena kada su Mostarci tražili penal nakon što je Mehremić sušio Filipovića, ali je arbitar Mujić pokazao da se igra nastavi.

Plavi su poveli odmah na startu drugog poluvremena. Korner je sa lijeve strane u 49. minuti izveo Zakarić, a Bogičević iz peterca glavom zakucava loptu u Pirićevu mrežu za 1:0.

Nakon sat vremena igre Plemići su imali veliku šansu, no Bilbija je sa desetak metara šutirao pored gola.

A onda u 67. minuti muk na Grbavici. Bencun se izborio za udarac sa 16 metara, odbrana Plavih je izblokirala, lopta je došla do mladog Hajdarevića koji se okrenuo pored Bogičevića kao pored čunja na treningu i šutirao po zemlji, lopta je prošla pored loše postavljenog Kjosevskog za 1:1.

Samo tri minute kasnije Plemići su mogli iskoristiti šok domaćina. Bencun je odigrao povratnu loptu na ivicu kaznenog prostora za Filipovića koji ljevicom šutira, ali lopta odlazi tik pored gola.

Taj promašaj domaća ekipa je kaznila u 79. minuti, a novo vodstvo Plavima donio je “pokajnik” Zec. Graovac je prošao sjajno po desnoj strani i ubacio loptu po zemlji, a na drugoj stativi se najbolje snašao Zec i pogodio za 2:1.

Podsjetimo, nekoliko dana prije derbija Adžem je skinuo suspenziju Zecu koja je važila do kraja sezone i vratio ga u ekipu, a ovaj mu je uzvratio na najbolji mogući način.

No, kada su svi mislili da će Željo upisati pobjedu, u 90. minuti rezervista Handžić je pogodio za 2:2. Plemići su na taj način sačuvali tri boda prednosti uz dodatnu prednost boljih međusobnih duela, te će samo čudo spriječiti Mostarce da odbrane titulu prvaka Bosne i Hercegovine.