BiHPrivreda

Zolak: Priča o ugroženosti domaćih farmaceuta je ucjena bez pokrića

Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u Evropi koja nema regulisane maksimalne cijene lijekova i njeni građani plaćaju lijekove koji su među najskupljima u regionu. Tako će biti do daljnjeg, jer se još uvijek „lome koplja“ u vezi novog prijedloga Pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, koji je predložila Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH i koji je trebao biti usvojen do 1. marta na Vijeću ministara BiH, pišu Poslovne novine

Naime, predstavnici bh. farmaceutskog sektora tvrde da pri izradi novog prijedloga Pravilnika nije konsultovana struka, te da će, i nakon njegovog usvajanja, cijene lijekova u BiH i dalje biti veće od onih u regionu.

Dr. Aleksandar Zolak, v.d. direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u intervjuu za Poslovne novine govori o tome kada se konačno očekuje usvajanje novog prijedloga Pravilnika, na koji način će se vršiti nivelacija cijena lijekova, da li će zbog novog Pravilnika doći do ugrožavanja domaće farmaceutske industrije i otpuštanja radnika.

Na pitanje, može li najavljeno sniženje cijena lijekova u BiH dovesti do problema dampingovanja i ugrožavanja kvaliteta lijekova i kakve posljedice to može imati po domaću farmaceutsku industriju, odgovorio je:

“Kvalitet lijeka, kao i njegova efikasnost i bezbjednost, ocjenjuju se u postupku davanja dozvole za stavljanje lijeka u promet. Da bi lijek dobio dozvolu za stavljanje u promet mora da ispuni postavljene standarde. Ovi standardi nisu u sprezi sa cijenom lijeka, te cijena lijeka, viša ili niža, ne znači manje ili više kvalitetan lijek. Domaći proizvođači, a nije zgoreg spomenuti da najveći od njih imaju većinske vlasnike van BiH, izašli su sa svojim zahtjevima, jer su svi (strani proizvođači, veleprometnici, neki političari, itd.) procijenili da će ovom pričom o ugroženosti, a koja je u osnovi ucjena bez pokrića, lakše proći kod građana i nezainteresovanih političara. A iza toga, u osnovi je onemogućavanje implementacije Pravilnika, odnosno onemogućavanje uvođenja regulacije cijena lijekova na tržištu BiH i implementacije istih. Građani BiH ne treba da budu žrtve bilo koga, niti da omogućavaju ekstra profit bilo kome. Pravilnik je početak uvođenja sistema i transparentnosti u ovu oblast, i meni prvom, a vjerujem i bilo kome, nije u interesu da se ugase radna mjesta. Stojimo iza stava da do gašenja radnih mjesta neće doći, prvo iz razloga što se to nije desilo nigdje u okruženju, a drugo zato što ćemo na osnovu procjene efekata Pravilnika na promjenu cijena lijekova na bh. tržištu, moći korigovati ono što se pokaže problematičnim”, kazao je dr. Zolak.

(FENA)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close