Željezničar pobjedom protiv Radnika učvrstio prvo mjesto na tabeli

Željezničar – Radnik 2:1

Ekipa Admira Adžema, vidno želja iskupljenja pred domaćim navijačima nakon remija u Mostaru protiv Zrinjskog, od prve minute agresivno je krenula prema golu Radnika, a takva igra donijela im je vodstvo već u uvodnim minutama susreta.

Ubiparip je sačuvao jednu loptu u petoj minuti, odigrao povratni pas za Stojana Vranješa, a zimsko pojačanje Željezničara preciznim i jakim udarcem sa ivice kaznenog prostora matira Lučića za veliko slavlje domaćih navijača.

Dvije minute nakon toga, Željezničar postiže i drugi pogodak. Ovaj put Vranješ je centrirao iz slobodnog udarca s desne strane, a na pravom mjestu bio je Zajmović koji loptu glavom šalje u mrežu za 2:0.

Plavi su nakon toga spustili tempo igre i sve vrijeme su kontrolisali situaciju na terenu, a prvu priliku i šut u okvir gola Kjosevskog imali su u 38. minuti kada je pokušao Glišić. Pred kraj prvog poluvremena, Željezničar postiže i treći pogodak preko Zajmovića, ali nakon dodatnih konsultacija pomoćnog i glavnog arbitra odlučeno je da se gol zbog ofsajda poništi, iako se u prvi mah čini da se ne radi o nedozvoljenoj poziciji.

Radnik je na početku drugog poluvremena krenuo ofanzivnije prema golu Željezničara, a nakon odbrane Kjosevskog u 56. minuti, minutu nakon toga smanjili su vodstvo Plavih. Strijelac pogotka bio je Franić koji je iskoristio dobar centaršut iz kornera.

Željezničar je nakon toga odmah pokušao postići treći pogodak kako bi što mirniji dočekao finiš utakmice, a Zajmović i Vranješ nisu uspjeli savladati Lučića. U 70. minuti Gliš je imao novu priliku, ali nije pogodio, a do kraja susreta Željezničar je sigurno sačuvao svoju prednost i na kraju je upisao nova tri boda.

Široki Brijeg – Zrinjski 0:0

U velikom hercegovačkom derbiju koji se na Pecari igrao između Širokog Brijega i Zrinjskog, Plemići su u prvih pet minuta imali dvije izgledne prilike. Prvo je Aćimović mogao dovesti ekipu Bake Sliškovića u vodstvo, ali je loše šutirao, da bi dvije minute nakon toga Filipović propustio priliku za gol.

Uslijedio je nešto mirniji period igre i obje ekipe oprezno su stajale na terenu, a narednu priliku imao je Jović u 22. minuti kada Bandić brani njegov udarac. Na drugoj strani, prvu veliku priliku za Široki Brijeg imao je Bagarić čiji udarac brani bh. reprezentativac Kenan Pirić, da bi u nastavku akcije udarac Ćorića otišao pored gola.

Do poluvremena, nije bilo prilika i prvih 45 minuta završeno je bez pogodaka.

Nastavak susret opet je donio otvoren nogomet i s jedne i s druge strane, a treba naglasiti da je atmosfera na Pecari bila zaista sjajna. Veliki broj gostujućih navijača pružao je podršku Zrinjskom, a ni domaći navijači nisu ostali dužni, pa samim tim, i u takvom ambijentu, gledaoci su mogli vidjeti zaista zanimljiv susret.

Ipak, ono što je nedostajalo, bili su golovi, iako je Zrinjski do kraja meča pokušao stići do sva tri, ali bez prave prilike nisu uspjeli doći do punog plijena.

Nakon ovog kola, Željezničar je povećao prednost nad Zrinjskim na četiri poena prednosti, a Plavi u sljedećem kolu igraju protiv Širokog Brijega, dok će Plemići gostovati na Koševu kod Sarajeva.