-TopSLIDEBiHPolitika

Zašto Vlada RS “tjera” UIO BIH iz zgrade u Banjaluci?

Vlada Republike Srpske uputila je pismo Upravi za indirektno oporezivanje BiH u kojem traži da se iseli iz njenih prostorija u ulici Bana Lazarevića u Banjaluci, da bi u njih mogla „smjestiti institucije vlasti u Srpskoj“. Ovo je juče objavio portal Capital.

Portparol UIO BiH Ratko Kovačević potvrdio je portalu BUKA da je pismo dostavljeno te da se u njemu traži da Uprava “oslobodi prostorije gdje su smješteni zaposloeni u Glavnoj kancelariji UIO u Banjaluci, u Bana Lazarevića bb, s obzirom da te prostorije Uprava besplatno koristi još od 2004. godine, na čemu UIO izražava zahvalnost Vladi RS”

U protivnom, rekao nam je Kovačević, Vlada Republike Srpske će tražiti da se sa UIO sklopi ugovor o najmu i ovog objekta.

“UIO je o svemu obavijestila i Savjet ministara BiH i čekamo da dobijemo konačno uvojen Budžet institucija BiH, u okviru kojeg se nalazi i Budžet UIO za 2023. godinu, kako bi mogli i odgovoriti na dopis Vladi Republike Srpske” rekao je za portal BUKA portparol UIO BiH Ratko Kovačević.

Izvori portala Capital tvrde da ovim dopisom Vlada Republike Srpske želi trajno da riješi problem smještaja Uprave za indirektno oporezivanje, jer će ih “ovim natjerati da se pokrene procedura kupovine nove zgrade”.

Kovačević priznaje za naš portal da je problem smještaja zaposlenih u UIO u sjedištu Uprave i u regionalnom centru Banjaluka i dalje neriješen.

Dio zaposlenih koji su trenutno smješeni u iznajmljenim prostorijama Glasa moraju napustiti objekat, koji se uskoro ruši.

“Za sada se uopšte ne zna gdje će se smjestiti službenici Grupe za prinudnu naplatu trenutno smješteni u staroj zgradi Glasa. Prostorije gdje su smješetni zaposleni u regionalnom centru Banjaluka nalaze se u katastrofalnom stanju, dok zaposleni u sjedištu nemaju dovoljno prostora i pored činjenice da je jedan dio te zgrade pod zakupom, s obzirom da su vlasnici tog dijela zgrade druga lica. Iz svega pomenutog zaista je neophodno da se što prije riješi problem smještaja zapolenih UIO u Banjaluci. UIO se i ove godine obratila Savjetu ministara BiH dopisom u kojem smo još jednom upozorili na veoma lošu situaciju po ovom pitanju” ističe Kovačević za BUKU.

Kako je naveo sagovornik Capitala, Upravi za indirektno oporezivanje je budžetom BiH odobreno 39,5 miliona za nabavku i izgradnju novih objekata. Budžet za Upravu BiH predviđa za ovu godinu tačno 39.550.000 KM i predstavlja povećanje od preko 28,6 miliona KM u odnosu na prethodnu godinu.

main image

budžet UIO BiH za 2023.

UIO BiH za ove namjene ima već predviđenih 37 miliona, tako da će uz dodatni novac od 39,5 miliona to biti oko 70 miliona, što bi bilo dovoljno za smjštaj Uprave a onda bi se tražila dodatna sredstva za smještaj Regionalnog centra Banjaluka, navodi se u tekstu portala Capital, odnosno da iznos bude 100 miliona KM.

Podsjećanja radi, 2007. godine UIO BiH je raspisala javni oglas za kupovinu zemljišta u Banjaluci na kome bi gradila svoju zgradu, ali nije dostavljena nijedna ponuda. Nakon toga je Savjet ministara BiH, na prijedlog Upravnog odbora UIO BiH, 2013. godine dozvolio da Uprava raspiše tender za kupovinu poslovnog objekta u Banjaluci. Tada je odobreno 36 miliona KM za zgradu i još 1,9 miliona KM za opremanje. Godinu dana kasnije, UIO rapisuje javni oglas za kupovinu objekta, na koji nije stigla nijedna ponuda. Isto se ponovilo i 2017. i 2018. godine.

Nakon svega ovoga, raspisuje se novi tender sa nešto “jasnijim” gabaritima zgrade. Po tom tenderu, traži se 8.500 kvadrata kancelarijskog prostora za Glavnu kacelariju UIO BiH, i 3.500 kvadrata kacelarijskog i 3.000 m2 tehničkog prostora za potrebe Regionalnog centra Banjaluka. Na ovaj tender javlja se jedna jedina prihvatljiva ponuda – ona koju je ponudio Grand Trejd Mile Radišića. Takva zgrada košta blizu 100 miliona KM, odnosno 98,5 miliona KM, koliko ju je procijenio vještak. Takav iznos zahtijeva “političku” složeniju operaciju, odnosno veći budžet, pa tako Savjet ministara na sjednici održanoj 6. juna 2022 utvrđuje odgovor na inicijativu poslanika Branislava Borenovića i Mire Pekić iz 2021. godine u kojoj se traži od Savjeta ministara da u roku od sedam dana donese odluku kojom poništava postupak javne nabavke koji je UIO objavila za kupovinu poslovnog prostora u Banjaluci.

Međutim Savjet ministara ne donosi takvu odluku.

2023. godina i ponovo se otvara slučaj nove zgrade za UIO BiH. Niko ne spori da je potrebno obezbijediti bolje uslove za funkcionisanje rada UIO BiH međutim postavlja se pitanje da li to sve mora koštati 100 miliona KM i da li mora baš to da bude zgrada Mile Radišića?

Poslanik PDP-a u Predstavničkom domu BiH Branislav Borenović uvjeren je da je dopis Vlade Republike Srpske kojim traži od UIO da se iseli iz prostorija koje trenutno koriste “novi pokušaj da se završi dobro poznata i osmisljena transakcija od 100 miliona KM”

“Podsjećam da smo u više navrata inicijativama u Parlamentu BiH zaustavljali tu sramnu kupovinu, ali je očigledno da ni SNSD, pa i njihovi partneri, ne odustaju. Bilo je sasvim dovoljno novca, 40 milona KM, tokom protekle decenije da se riješi pitanje smještaja UIO i Regionalne kancelarije u Banjaluci, ali i prethodni pokušaji da se prostor kupi od poznatog “prodavca” bliskog režimu za basnoslovnu sumu” ističe Borenović za BUKU.

On kaže da ovo novo namicanje sredstava i, vrlo vjerovatno, budući pokušaji da se dođe do 100 miliona slika su djelovanja ovog režima: prevari, otmi, trpaj u svoje džepove.

“Ovakvi postupci bi bili sramni i da nam je idealna finansijska situacija, ali posebno su ružni kada uzmemo u obzir inflaciju i koliko se teško živi. Oni će nastaviti po svom, ali i mi ćemo i daćemo sve od sebe da opet spriječimo tu otimačinu iz budžeta” zaključuje za BUKU Borenović.

Buka

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close