Kultura življenjaLifestyleVisoko

Zašto su bosanske piramide vodeći brand iz BiH u svijetu?

Rezime svjetske promotivne turneje dr. Osmanagića u 2016.

U pozadini svjetskih brandova stoje kreativnost, ogromna uložena energija, finansije i promocija u svjetskim razmjerama. Nakon negativnih događaja koji su obilježili ove prostore (sarajevski atentat 1914. i ratna zbivanja 1992.-1995.), te afirmativne priče sa zimskom Olimpijadom 1984., Bosna i Hercegovina je dobila još jedan svjetski brand. Riječ je o otkriću bosanskih piramida o kojem postoje milioni referenci na internetu.

Otvorenost i pozitivna energija projekta, volonteri, vodeći svjetski nezavisni istraživači, atraktivnost otkrića, desetine hiljada impresioniranih posjetilaca i interes vodećih svjetskih medija, sve su to elementi za popularnost bosanskih piramida.

Međutim, bez kontinuirane promocije, priča bi sigurno polako gubila na svježini i prisutnosti.

Neprekidno, već deset godina, pronalazač i voditelj istraživanja bosanskih piramida neumorno obilazi svaki kutak na Planeti govoreći o značaju otkrića prvih europskih i najvećih svjetskih piramida. Strpljivo objašnjava pravu svrhu piramida, naučne, energetske, duhovne i ljekovite aspekte piramida u BiH. Na taj način, utiče na samo na promociju BiH, već i na promjenu globalne svijesti.

Tokom 2016. dr. Semir Osmanagić održao je 51 predavanje u 18 zemalja na četiri kontinenta (Europa, Azija, Afrika, Sjeverna Amerika).

Najčešće je boravio u Sloveniji gdje je pozivao Slovence u dvoranama Ljubljane, Nove Gorice, Novog Mesta, Kranja, Celja i Velenja da dođu u posjet Visokom. Stoga ne čudi da su Slovenci standardni gosti u Bosanskoj dolini piramida.

Osmanagić je održao predavanja i u pet gradova Austrije tokom 2016.: Beč, Graz, Salzburg, Linz i Gotzis. U vrhu liste po pokrivenosti nacionalnog teritorija Osmanagićevim predavanjima su i Sjedinjene Američke Države s predavanjima u slijedećim gradovima: Čikago, Houston, Sedona, Los Angeles (skype) i Philadelphia.

Dvije turneje direktora Fondacije “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca” bilježe se ove godine u Češkoj (predavanja u Pragu, Zlinu i Ostravi) i Slovačkoj (Bratislava, Košice). Konitnuirano prisustvo u ove dvije države već nekoliko godina rezultiralo je znatnim porastom broja posjetilaca.

Sa po dva predavanja slijede Italija (Damanhur, Modena), Holandija (Utrecht, Joure), Rusija (Moskva, St. Petersburg), Indija (Bangalore, Auroville) i Izrael (Tel Aviv, Lotem). Osmanagić nastavlja redovno prisustvo i u Hrvatskoj (Zagreb), Turskoj (Istanbul), Meksiku (Ojuelos), Švicarskoj (Ženeva), Njemačkoj (Chiemgao) i Egiptu (Dahab). Po prvi put je bio i na Kipru (Lefkose/Nikozija).

U Bosni i Hercegovini se dr. Osmanagić najviše zadržao u Sarajevu i Visokom. U različitim prilikama, držao je prezentacije u Sarajevu čak osam puta, a u Visokom dva puta.

Uz odlaske na noge potencijalnim posjetiteljima širom svijeta, direktor Fondacije je primao i strpljivo pokazivao arheološke lokacije u Visokom brojnim posjetiocima na terenu. Tokom 2016. godine imao je čak 42 organizirane ture za posjetioce širom svijeta.

Intenzivna medijska kampanja se također odvijala u ovoj, jedanaestoj godini projekta istraživanja Bosanske doline piramida.

Pri tome su korišteni različiti medijski kanali. U posjeti bosanskim piramidama bile su državne televizije iz Japana, Bugarske, Ujedinjenih Arapskih Emirata (Sharjah), te komercijalne TV ekipe iz Rusije (“Moja Planeta”), Slovenije (TV 3) i BiH (TV Sarajevo, OSM, Hayat, N 1, BHTV). Osmanagić je gostovao u programima meksičke TV, slovačke TV u Bratislavi, te na domaćim TV kanalima (“TV Alfa”, RTV Visoko, RTV Vogošća, TV Sarajevo, OSM, N 1).

Intenzivan razvoj internet medija nije zaobišao interes Fondacije. O bosanskim piramidama su kroz intervjue s njihovim pronalazačem saznali i gledaoci američkih internet TV kanala “TV Virutal Light Broadcast” i “TV Believe it or not”.

Konvencionalni i internet radio programi također su često ugošćavali dr. Osmanagića. Engleski BBC Radio ga je intervjuirao dva puta tokom 2016., zatim “Radio Minalio” iz Španije, “Radio Split” iz Hrvatske, “Radio Auroville” (Indija), internet radio emisije su snimljene i za Kanađane, Havajsko otočje, “Cosmic Switchboard Show” iz Australije, “Business Game Changer” iz SAD, “Revolution Radio” iz SAD, “OM Times radio” (SAD), dva intervjua s Richardom Hoaglandom i njegov “Other Side of Midnight” (SAD), “Real Coaching Radio” (SAD), “Earth Ancient Radio” (SAD), popularni “Richie Allen Show” (Velika Britanija), “Radio M” iz BiH, te “Radio Mavak” i “Radio Russia” iz Rusije.

Indijske novine i portali (“Times of India”) s velikim tiražom predvode listu pisanih medija i web stranica. Tu su i magazini “Misteriji” i “Zarja” iz Slovenije, “National Post” iz Kanade, “Jutarnji list” iz Hrvatske, “Avaz” iz BiH, “Juarez” iz Izraela, “Radiosarajevo.ba” iz BiH i mnogi drugi.

Pozitivna promocija BiH se nastavlja i u 2017., a raspored predavanja širom svijeta je već najvećim dijelom popunjen.

Službena stranica Fondacije: www.piramidasunca.ba
Službena stranica osnivača Fondacije: www.semirosmanagic.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close