-TopSLIDEKultura

Sa Mostarom je počeo Dejton, grad pobijedio brojne podjele

Prije 27 godina

Ovih dana obilježava se 27 godina od početka pregovora u američkoj bazi Wright-Patterson pored Dejtona u Ohaju.

Bili su to pregovori koji su na poslijetku zaustavili rat u Bosni i Hercegovini i donijeli državno uređenje kakvo je i danas.

No malo je poznata činjenica da su pregovori u Dejtonu počeli rješavanjem pitanja Mostara. Naime, predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman nije htio početi pregovore dok se ne “riješi” Mostar. 

Na poziv predsjednika RBIH Alije Izetbegovića tako je u Dejton stigao Safet Oručević, a u timu za pregovore bio je još i Muahamed Šaćirbegović, dok su uz Tuđmana bili Mijo Brajković i Gojko Šušak.

Tuđman i Brajković su tražili da Mostar bude uređen po nacionalnom principu i podijeljen u dvije općine. Ali, principi probosanske strane koju su zastupali Izetbegović i Oručević ipak su dobili ogromnu podršku američke  administracije, čime je odbranjena ravnopravnost svih naroda u dejtonskim principima za Statut Grada. 

Ključna pobjeda na tim pregovorima je bila ta što su Statutom odbranjeni mostarski Srbi. Tada je dogovoreno uređenje grada po principu šest multietničkih opština prema popisu iz 1991. godine i Gradskim vijećem sa po deset Srba, Bošnjaka i Hrvata.

Iz Dejtona je poslana jasna poruka da Mostar mora biti uređen kao jedinstven i multietnički grad na principima ravnopravnosti svih naroda koji u njemu žive. Istina, to je naišlo na ogroman otpor ekstremista iz HDZ-a, a nakon što je evropski namještenik u Mostaru Hans Košnik proglasio Centralnu zonu u Gradu, on i njegova administracija doživjeli su nekažnjeni fizički i politički linč.

Također, u pregovorima sa Slobodanom Miloševićem i Aleksom Buhom Mostaru je vraćen ogroman teritorij Podveležja, što se ratnim dejstvima nikad nije uspjelo i zbog čega su pale ogromne žrtve. Time su omogućeni brz povratak i obnova objekata na ovom području.

Pregovori su okončani sporazumom o Mostaru kao multietničkom gradu, spriječena je namjera njegove nacionalne podjele, a Srbima se osigurala ravnopravnost dok su po Mostaru još padale “srpske” granate.


(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close