-TopSLIDENogometSport

Potvrđeno iz Vijetnama: “Vlasnička prava u FK Sarajevo dajemo za 1 euro, bez skrivenih troškova”

Opraštaju pozajmice, ne traže povrat investicije

Tek je na pola, a nikada nije jedna godina donijela više problema za sarajevski fudbal od 2021. koja je u toku. FK Sarajevo u ovu godinu ušao je kao apsolutni vladar domaćih fudbalskih terena, ali i prije nego što je kako treba zatoplilo, stvari su se okrenule, da bi se ljeto na Koševu isčekivalo za zebnjom i uz drhtaje oko budućnosti kluba.

Smjena vlasničke strukture objavljena je u julu iako je bila realna, saznaćemo kasnije, već na samom kraju maja. Već tada je, tvrdi Nguyen Hoai Nam, napustio kormilo kluba. Vrlo brzo, objavljeno je kako će na scenu vraća Vincent Tan, ali dovodi i pojačanje u vlasničkoj strukturi u vidu bosanskog biznismena sa američkom adresom Ismira Mirvića. I kada se činilo da će na Koševu konačno svanuti, stigle su informacije da Nguyen Hoai Nam koči prodaju svog udjela u FK Sarajevo, tražeći dodatne novce koji ranije nisu dogovoreni.

Da bismo do kraja razjasnili stvari, neophodno je znati da stvarni vlasnik 65,47% upravljačkih prava nije sam Nguyen Hoai Nam, već kompanija koja je 100% u njegovom vlasništvu Long Cuong Company preko koje je su išle sve investicije za FK Sarajevo.

Za tačne informacije o tome šta Long Cuong Company traži za svoj udio u FK Sarajevo od novih vlasnika, te koliko zaista Nguyen Hoai Nam pokušava izvući na izlasku sa Koševa, obratili smo se direktno predstavnicima Long Cuong Company, a potpuno otvoren i spreman da odgovara na sva naša pitanja bio je generalni direktor ove kompanije, CEO, gospodin Phuong Anh Phat.

“Zbog dešavanja vezanih za Covid 19 pandemiju u posljednjih 2 godine, Long Cuong Company trenutno se suočava sa određenim finansijskim poteškoćama”, na početku je rekao Phuong Anh Phat.

“Također, imali smo dosta tešku situaciju sa izvještavanjem o neuspjeloj investiciji prema Ministarstvu planiranja i investicija Vijetnama. Iskreno nam je žao što smo primorani donijeti ovakvu odluku. Od preuzimanja većinskog dijela glasačkih prava u FK Sarajevo početkom 2019. godine Long Cuong Company je uvijek ispunjavala 100% svojih finansijskih obaveza za operativne troškove kluba, ali bez ikakve dodatne pomoći od strane drugih vlasnika. To je direktno uticalo ne samo na naš finasijski plan već i na operacije i razvoj FK Sarajevo. Uz to, zbog pandemije Covid 19 nismo bili u mogućnosti da dođemo u Bosnu i Hercegovinu i sa lica mjesta vodimo i nadziremo dešavanja i stanje u klubu, kao i u sportskim razmjenama.

Na kraju, FK Sarajevo je klub sa potencijalom, te je neophodno imati dugoročnu strategiju razvoja, neophodno je proizvoditi igrače, ne samo održavati osnovno poslovanje kluba. Zbog toga, FK Sarajevo zaista treba jaku finansijsku podršku svih onih koji imaju udio u vlasništvu glasačkih prava.

Smatramo da je ova odluka ispravna u skladu sa našom finansijskom situacijom kao i za otvaranje novih povoljnih prilika za FK Sarajevo da pronađe nove investitore.”

Iako je klub bh. javnost obavijestio o promjenama u vlasničkoj strukturi tek početkom jula ove godine, g. Phuong Anh Phat tvrdi da je Long Cuong Company svoje namjere o izlasku sa Koševa najavio i znatno ranije.

“Odmah nakon osvajanja Kupa BiH, poslali smo zvanično pismo o našoj odluci da ćemo prestati sa finansijskom podrškom FK Sarajevu i o odluci da odustajemo od glasačkih prava koja pripadaju Long Cuong Company.”, tvrdi Phuong Anh Phat u razgovoru za SportSport.ba.

Molim Vas, dajte nam tačne brojeve, koliko ste platili glasačka prava u FK Sarajevu?

“Tačan udio u glasačkim pravima je 65,47% i to smo platili 12 miliona eura.”

Sada ste spremi prepustiti ta glasačka prava nekom drugom, po kojoj cijeni?

“Prepuštamo naša glasačka prava u FK Sarajevo novom investitoru besplatno, samo za proceduralnih 1 EURO.”, kategoričan je g. Phat (boldiran dio teksta je prenesen iz odgovora kakav je stigao u redakciju, op. a.).

“Prihvatamo da izgubimo kompletnu investiciju. Želimo da klub i novi investitor nastave razvoj i ostvare uspjeh u budućnosti. Zbog toga, ne želimo nikakav profit iz ovog prenosa vlasništva.”, dodao je on.

Postoje li neke pozajmice sa Vaše strane koji bi klub morao vratiti prije prodaje?

“Klub smo obavijestili da se odričemo svih posudbi od strane Long Cuong Company i da kub ne mora ništa platiti Long Cuong Company.”, potvrđeno je iz Vijetnama.

Da li je FK Sarajevo bio u dugu u trenutku vašeg napuštanja klub, nakon što je osvojen Kup?

“Ne, u trenutku kada smo odlučili prepustiti glasačka prava, tokom dvije godine našeg rada u FK Sarajevo, uvijek smo u potpunosti ispunjavali sve naše finansijske obaveze.”

Da zaključimo i da pitam konkretno: ima li nekog skrivenog troška za klub u ovoj prodaji? Nekog dodatnog novca koji bi Long Cuong Company potraživao?

“Kao što sam rekao na početku, ne izlazimo iz FK Sarajevo zbog profita. Nadamo se da će klub nastaviti sa uspjesima i da će imati priliku da učestvuje u velikim evropskim takmičenjima. NE TRAŽIMO nikakvu naknadu za upravljačka prava i prihvatamo da izgubimo cjelokupnu investiciju.”

Zanimalo nas je i kako iz Long Cuong Company gledaju na vrijeme provedeno uz FK Sarajevo, da li se kaju zbog investicije u ovaj klub.

“Nikada nismo požalili zbog naših odluka. Ponosni smo na vrijeme provedeno u FK Sarajevo i na dvije uzastopne titule. Ponosni! To je nevjerovatan osjećaj! Uvijek ćemo cijeniti sve ono što je FK Sarajevo postigao u posljednjim godinama i naša ljubav za FK Sarajevo se neće promijeniti.”

“Ako bismo imali priliku obratiti se navijačima FK Sarajevo, rekli bismo da nam je vrlo, vrlo žao, jer svijet se jako brzo mijenja, mijenjaju se ekonomske teorije, predviđanja ljudi to jednostavno ne mogu pratiti.”, poručili su iz Long Cuong Comnpany.

Na kraju, da li su vrata zatvorena ili postoji mogućnost da nekada u budućnosti ponovo sarađujete sa FK Sarajevo?

“Ukoliko bi se ukazala prilika da se vratimo u fudbal, sa nekim klubom u budućnosti, uvijek bih odabrao da to bude FK Sarajevo.” kaže za kraj gospodin Phuong Anh Phat, CEO Long Cuong Company.

Šta je slijedeće za FK Sarajevo?

Iz razgovora sa vodećim ljudima Long Cuong Company jasno je da finansijskih injekcija iz Vijetnama više neće biti, a obzirom da dosadašnji vlasnik većinskih prava ne želi povratiti svoju investiciju prepreka za ulazak novih investitora očigledno je negdje drugo.

Želimo li pogađati, moglo bi se reći da ukoliko do ulaska novog investitora ne dođe, razlog će biti eventualna dugovanja koja su nastala nakon izlaska Long Cuong Company ili i ranije i pored značajnih sredstava koje je ova vijetnamska kompanija slala u Sarajevo. Drugi razlog bi moglo biti nepostojanje investitora sa kvalitetnim planom razvoja i dovoljne buduće investicije koja bi zadovoljila upravu kluba sa Koševa i vlasnike ostatka upravljačih prava.

Obzirom da je cijena 65,47% vlasničkih prava u FK Sarajevo i javno objavljena na 1 euro, traži se osoba ili više njih koja će samo osigurati finansije za neometano poslovanje kluba bez ikakvog troška kupovine udjela.

Ne pojavi li se takav investitor, a uzmemo li u obzir da Long Cuong Company još od maja de facto nije vlasnik upravljačkih prava u FK Sarajevo, nije nemoguće i da se klub s Koševa promjenom statuta vrati na stari, klasični model poslovanja bosanskohercegovičkih klubova, kao udruženje građana, sa skupštinom koji čine članovi kluba i upravnim odborom izabranih od strane skupštinara koji ne ulažu svoj novac u klub.

Šta god da se desi, pred nama je peroid tranzicije, a vremena je jako malo. FK Sarajevo uz veliku bazu navijača i zaljubljenika u bordo boju sasvim sigurno ima snage da se izbori sa ovim problemima, a odluke koje će se donositi u narednim danima imaće veliki uticaj na sva dešavanja u klubu u ovoj deceniji.

SportSport

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close