Za historiju: Kadeti BiH se plasirali na Evropsko prvenstvo!

Bosna i Hercegovina je prvi put u svojoj historiji ostvarila plasman na Evropsko prvenstvo u kategoriji do 17 godina!

I pored poraza od 2-1 protiv Rusije, naši su momci uspjeli izboriti plasman među 16 najboljih ekipa starog kontinenta, a to smo napravili zahvaljujući sjajnim rezultatima ostvarenim u prve dvije utakmice, protiv Gruzije i Italije.

Današnji duel protiv Rusije je bio od samog starta jasan, svaki poraz manji od 3 gola razlike, naš je tim vodio u nastavak takmičenja. Ipak, valjalo je u situaciji gdje je pritisak na naš tim jako visok ostati pribrane glave i ne dozvoliti Rusima da nas iznenade.

Počelo je dobro za protivnički tim. Igrala se 12. minuta, kada je Stanislav Latcevich pogodio za Rusiju i doveo naš tim u vrlo nezgodan položaj.

Ipak, naši se momci nisu predavali, a predvođeni iznimno motivisanim Nedimom Hadžićem, stigli su do poravnanja u 25. minuti utakmice. Asistirao mu je klupski saigrač Ševkija Resić.

Poluvrijeme je okončano neriješenim rezultatom, a u drugom dijelu je partija bila vrlo mučna i teška za gledati. Rusi su stvarali šanse, ali su šanse stvarali i naši momci, kod kojih je nervoza rasla kako se meč bližio kraju. Ruski tim je to iskoristio te je u igri na sve ili ništa došao do novog vodstva. Igrala se 66. minuta, a pogodio je Viacheslav Grulev.

Preostalih 15 minuta je bilo iznimno teško za naš tim, ali momci su uspjeli izdržati i minimalnim porazom su skupa sa Italijom uspjeli obezbijediti historijski plasman na Evropsko prvenstvo, koje će ove godine biti održano u Azerbejdžanu. Vrijedi istaći i da su Rusi zaradili crveni karton u 76. minuti, kada je Latcevich dobio drugi žuti karton. foto: