Tradicionalna karate-do asocijacija BiH – „I Kup grada Kopra“ Slovenija
I Z V J E Š T A J sa međunardonog karate turnira
I KUP GRADA KOPAR U TRADICIONALNOM KARATEU
U subotu i nedjelju, 24. i 25.10.2015.godine, grad Kopar – Slovenija, je bio domaćin međunarodnog karate turnira „I Kup grada Kopra“ , kao i sudijskog seminara u tradicionalnom karateu.
U subotu je održan seminar za sudije u tradicionalnom karateu koji je vodio istaknuti italijanski stručnjak i član tehničkog odbora Svjetske federacije, Eligio Contarelli majstor karatea 7. DAN. Seminaru su prisustvovale sudije iz Slovenije, Italije, Srbije i BiH.
Nedjelja je bila rezervisana za međunarodno takmičenje u tradicionalnom karateu „I Kup grada Kopra“ uz organizaciju Slovenackog tradicionalnog karate saveza i općine Kopar, a nastupile su četiri reprezentacije i klubovi iz: Slovenije, Italije, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Učestvovalo je ukupno 380 takmičara u sljedećim disciplina:
- Kihon ippon kumite (6-7g),
- Jyu ippon kumite (8-9g,10-11g,12-13g),
- Ko-Go komite (12-13g,14-15g,16-17g),
- Kate pojedinačno i kate ekipno u svim uzrasnim kategorijama,
- Kumite (juniori-seniori,juniorke-seniorke ).
U prelijepoj dvorani koparske osnovne škole, karate reprezentacija tradicionalnog karatea BiH je u ukupnom plasmanu osvojila odlično 1. mjesto.
Za Tradicionalnu karate-do asocijaciju BiH je nastupio 61 takmičar iz 11 karate klubova:
- „Yoshitaka“ Sarajevo
- „Fudokan“ Visoko
- „Rudar“ Breza
- „Romanija“ Pale
- „Mostar“ Mostar
- „Visoko“ Visoko
- „Igman“ Istočno Sarajevo
- „Vareš“ Vareš
- „Zanshin“ Kreševo
- „Fudoshin“ Kiseljak
- „Fudokan „ Fojnica
Osvojeno je ukupno 35 medalja: 8 zlatnih, 12 srebrenih i 15 bronzanih.
Zlatne medalje osvojili su:
- Edin Maslo, kate pojedinačno (kadeti);
- Irena Lubura, Ko-Go kumite pojedinačno (djevojčice 2000.-2002.godište);
- Zinedin Husić, kate pojedinačno (dječaci 2006.-2008.godište);
- Elma Podojak, kate pojedinačno (djevojčice 2006.-2008.godište);
- Milan Vuković, kate pojedinačno (dječaci 2003.-2005.godište);
- Njegoš Petrović, kate pojedinačno (dječaci 2000.-2002.godište);
- Vojin Karašik, kata pojedinačno (dječaci 2000.-2002.godište);
- Darja Poluga, JIK pojedinačno (djevojčice 2003.-2005.godište);
Srebrene medalje osvojili su:
- Armin Hajduković, borbe pojedinačno (seniori);
- Amra Fazlić, borbe pojedinačno (kadetkinje);
- David Kovač, borbe pojedinačno (kadeti);
- Edin Maslo, Ko-Go kumite pojedinačno (kadeti);
- Edin Husić, kate pojedinačno (dječaci 2006.-2008.godište);
- Marija Terzić, kate pojedinačno (djevojčice 2006.-2008.godište);
- Jana Pržulj, kate pojedinačno (djevojčice 2006.-2008.godište);
- Milan Vuković, JIK pojedinačno (dječaci 2003.-2005.godište);
- Elenora Kujača, Ko-Go kumite pojedinačno (djevojčice 2000.-2002.godište);
- Matija Kokor, Ko-Go kumite pojedinačno (dječaci 2000.-2002.godište);
- Kata tim kadetkinje (Amra Fazlić, Arijana Klančević, Marina Milanovski);
- Kata tim dječaci 2000.-2002. godište (Njegoš Petrović, Vojin Karišik, Nikola Baričanin);
Bronzane medalje osvojili su:
- Adis Dedić, kate pojedinačno (kadeti);
- Senahid Bulut, kate pojedinačno (kadeti);
- Sađid Bulut, kate pojedinačno (kadeti);
- Nikola Lubura, borbe pojedinačno (kadeti);
- Almin Abdulahović, Ko-Go kumite pojedinačno (kadeti);
- Belmin Karalija, Ko-Go kumite pojedinačno (dječaci 2000.-2002.godište);
- Ajna Bečirhodžić, kata pojedinačno (djevojčice 2003.-2005.godište);
- Semir Zukan, JIK pojedinačno (dječaci 2003.-2005.godište);
- Mustafa Mlačo, kata pojedinačno (dječaci 2006.-2008.godište);
- Nikola Baričanin, kata pojedinačno (dječaci 2000.-2002.godište);
- Vojin Karišik, JIK pojedinačno (dječaci 2000.-2002.godište);
- Armin Kelecija, Ko-Go kumite pojedinačno (dječaci 2000.-2002.godište);
- Kata tim djevojčice 2000.-2002.godište (Darja Poluga, Sanja Lopatić, Nevena Vuković);
- Borbe tim seniori (Nikola Lubura, David Kovač, Senahid Bulut);
- Kata tim juniori (Ajla Ličina, Vildana Kočić, Ahmed Bulbul);
Reprezentaciju je predvodio: predsjednik Asocijacije Redžep Građan, potpredsjednik Momir Popović, selektor Salih Grbić, treneri: Mersiha Delalić i Radivoje Maunaga, sudije: Haris Mulahasanović, Amar Alajmović i Mato Dujmović, te sekretar Nusret Građan.
Tradicionalnu karate-do asocijaciju BiH očekuje nastup na svjetskom prvenstvu, koje će se održati u Beogradu – Republika Srbija, početkom decembra ove godine.
Generalni sekretar
Nusret Građan