PolitikaRegion

Vučić mora dati podršku konsolidovanju BiH kao cjelovite države

Aleksandar Popov za Vijesti.ba

Osim Tomislava Nikolića koji je rekao da je njegov san da Srbija i RS jednog dana budu u jednoj državnoj zajednici, generalno, zvaničan politički stav, koji vrlo često pominje i Aleksandar Vučić, jeste da je BiH međunarodno priznata država i da treba pomagati u tome da ona opstane kao takva.

Međutim, to nije dovoljno. Mislim da se mora izvršiti pritisak na činioce u RS, prije svega, na Milorada Dodika koji više boravi u Beogradu nego u Banjaluci, pa se time stiče utisak da vlasti u Srbiji imaju veliki uticaj na njega, da se odreknu svojih mantri i priča o referendumima, te da ih se tjera da se konstruktivnije ponašaju u odnosu na cjelovitu BiH, istakao je u razgovoru za Vijesti.ba direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

VIJESTI.BA: Kako tumačite poruke koje je Aleksandar Vučić uputio na inauguraciji, a koje se tiču regionalnih odnosa? Između ostalog, pozvao je region na tješnju saradnju. Istakao je i da Srbija ne želi Jugoslaviju, već zajednički rad, te poručio da ova država nije srećna ako su joj komšije i susjedi nesretni i nesigurni.

POPOV: Za razliku od njegovog prethodnika Tomislava Nikolića, koji je na samom početku mandata dao izjave koje su iziritirale susjede, prije svega, BiH i Hrvatsku, Vučić je na inauguraciji poslao poruke koje dobro odjekuju regionom, jer pozivaju na saradnju, mir i stabilnost. Međutim, nevolja je u tome što mi često imamo razliku u onome što je proklamovano i onoga što je stvarno. Naime, stanje u regionu je najgore do sada od ratova na ovim prostorima, što su nedavno konstatovali i evropski zvaničnici. Ako imamo takvu atmosferu i dobru volju za saradnjom, kako izjavljuju svi lideri u regionu, otkud onda da dođe do takvog stanja? Jedno je, dakle, ono što je proklamovano, a drugo je ponašanje u praksi.  Kada je riječ o onome što govori i kako se u praksi ponaša doskorašnjim premijer i sadašnji predsjednik Srbije, čovjek ne bi imao mnogo toga da zamjeri da nije onih koji su iz drugog ešalona, pojedini njegovi ministri, koji kada dođu varnice iz Sarajeva ili Zagreba, to varničenje dignu na kvadrat ili na kub. Tako dobijemo situaciju kakva jeste, jer za svađu je uvijek potrebno dvoje.  Smatram da bi se u praksi moralo činiti daleko više dubinski. Vučić je ranije učinio neke pozitivne pomake, prije svega, u normalizaciji odnosa sa Crnom Gorom. Takođe, nije se složio sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom o održavanju referenduma o Danu RS, mada su pojedini ministri i tadašnji predsjednik Srbije Nikolić prisustvovali obilježavanju 9. januara u Banjaluci. Vučić je sa hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović u Subotici potpisao Deklaraciju o rješavanju otvorenih pitanja. No, nakon svega toga, stanje i dalje nije dobro.

VIJESTI.BA: Šta konkretno Vučić kao predsjednik Srbije može uraditi u praksi u cilju poboljšanja odnosa sa BiH?

POPOV: Prvo i elementarno, mora se dati podrška konsolidovanju BiH kao cjelovite države. Osim Tomislava Nikolića koji je rekao da je njegov san da Srbija i RS jednog dana budu u jednoj državnoj zajednici, generalno, zvaničan politički stav, koji vrlo često pominje i Aleksandar Vučić, jeste da je BiH međunarodno priznata država i da treba pomagati u tome da ona opstane kao takva. Međutim, to nije dovoljno. Mislim da se mora izvršiti pritisak na činioce u RS, prije svega, na Milorada Dodika koji više boravi u Beogradu nego u Banjaluci, pa se time stiče utisak da vlasti u Srbiji imaju veliki uticaj na njega, da se odreknu svojih mantri i priča o referendumima, te da ih se tjera da se konstruktivnije ponašaju u odnosu na cjelovitu BiH.  Stvar nije bolja ni sa Zagrebom koji podstiče Hrvate u BiH da traže stvaranje trećeg entiteta, čime se faktični anulira Dejtonski sporazum. Umjesto u pravcu konsolidacije BiH ide se u pravcu njene disolucije, što bi na kraju dovelo do toga da ova država bude labava konfederacija.

VIJESTI.BA: Naglasili ste da predsjednik RS više boravi u Beogradu nego  Banjaluci. Na kakav prijem nailazi, odnosno kako biste ocijenili odnos Vučića i Dodika?

POPOV: Vidljivo je da Dodik nailazi na dobar prijem, mada se očekivalo da će SNS, kada je došao na vlast u Srbiji, napraviti veći otklon od Dodika. No, to se nije desilo, izuzev u slučaju referenduma u RS od kojeg se Vučić ogradio. To je bilo najenergičnije ograđivanje od Dodika. U svemu drugom inače stiče se utisak čak i veoma srdačnih odnosa, a očito je i neograđivanje od nekih drugih izjava koje dovode u pitanje opstanak BiH.  Iskreno se nadam da opozicija u RS i da ih je Dodik samo preduhitrio sa referendumom, kojim ih je doveo u pat poziciju. Dodik je zahvaljujući tome ubrao poene i pobijedio na lokalnim izborima. Sada se mora stvarati atmosfera u kojoj se jača opozicija u RS, te da na vlast dođu druge snage koje nisu kompromitovane kao Dodik i da se onda, korak po korak, mijenja situacija. Naravno, u FBiH nisu sveci ni Bakir Izetbegović niti Dragan Čović. Stoga bi uticaj međunarodne zajednice morao ići u tom pravcu da se lideri sva tri naroda privole da se konstruktivno ponašaju, a ne da međusobnim prepucavanjem ubiraju poene kod sopstvenog naroda. To ide u nedogled i stalno diže krizu na kvadrat ili na kub.

VIJESTI.BA: Ana Brnabić dobila je mandat za formiranje novog saziva Vlade Srbije. Hoće li dobiti podršku u Skupštini? Kakva su Vaša očekivanja?

POPOV: Mislim da je to neosporno. Ako joj je Vučić dao mandat, onda nema šta o tome da se raspravlja. SNS sa svojim koalicionim partnerima ima komotnu većinu da formira Vladu. Ko će biti na njenom čelu, sasvim je sporedna stvar, jer će ključne konce i dalje vući Vučić koji će uvesti polupredsjednički sistem, kao što je to na neki način uradio i Boris Tadić u prethodnom periodu.

Razgovarala: Nevena Ćosić (Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close