Bugarke nakon velike borbe s 3:1 porazile odbojkašice BiH

Reprezentacija Bosne i Hercegovine, nakon sinoćnjeg trijumfa protiv Švicarske s 3:2, večeras je u italijanskom gradu Monci poražena u drugom meču u okviru grupe B na Evropskom prvenstvu za odbojkašice od favorizirane Bugarske s 1:3 (20:25, 19:25, 25:19 i 19:25).

Bugarke su, nakon izjednačene igre i rezultata na početki prvog seta, stekle prednost od 19:13 te prvi set dobile rezultatom 25:20. BiH je na početku drugog seta vodila s četiri poena razlike- prvi put s 7:3, a onda i s 9:5, ali su bugarske odbojkašice napravile seriju od 10:1 te povele s 15:10. Pri rezultatu 21:13 imale su i maksimalnih osam poena prednosti, a drugi set dobile su sa 25:19.

U trećem setu bh. tim ponovo bolje otvara te brzo stiže do četiri poena prednosti- 5:1, koju su, predvođeni Dajanom Bošković, uspješno održavali te pri rezultatu 24:17 povisili i na maksimalnih sedam poena prednosti. Bošković je svojih osam, od ukupno do tada osvojenih 16 poena u prva tri seta, osvojila u trećem setu.

Bugarke su u četvrtom setu povele s 8:5, ali su bh. odbojkašice uspjele poravnati na 13:13. No, Bugarke su serijom 4-0 ponovo povele s 17:13. BiH je uspjela smanjiti na 16:17, ali su Bugarke povisile i na šest poena razlike 22:18 te mirno privele set kraju, koji su dobile s 25:19, a time i meč s 3:1 u setovima. Dajana Bošković upisala je 18, a Edina Begić 16 poena za bh. tim.

U prvom meču trećeg dana ovogodišnjeg EP-a, koji zajednički organiziraju Belgija, Italija, Njemačka i Estonija, Slovačka je danas poslijepodne u estonskom Talinu, u okviru grupe D, s 3:0 porazila Finsku, a istim je rezultatom u toj grupi i sinoć Francuska porazila Estoniju.

Bugarska je sinoć u grupi B savladala Hrvatsku s 3:1 pa je nakon večerašnjeg trijumfa protiv BiH, praktično već izborila prolaz u narednu fazu. Hrvatska će priliku za prvu pobjedu tražiti večeras, također u Monci, protiv Rumunije (21.00 sat), koja je prekjučer u prvom meču s 0:3 poražena od Italije.

Italija će svoj drugi meč igrati tek sutra u 21.00 sati protiv Švicarske, ali će prije toga u okviru grupe B, u 18.00 sati, igrati BiH i Hrvatska. BiH će, nakon što sutra u Monci odigra meč protiv Hrvatske, imati pauzu, u toku koje će preseliti u Torino, gdje će 21. augusta izabranice bh. selektora Stevana Ljubičića igrati protiv Rumunije. Posljednji meč grupne faze BiH će igrati 22. augusta protiv domaćina Italije..

Trenutna tabela grupe B: Bugarska 6 (+1), Italija 3, BiH 2 (+1), Švicarska 1, Hrvatska i Rumunija bez bodova.