Velež slavio u derbiju na Grbavici i gurnuo Željezničar u velike probleme

Nogometaši Veleža slavili su na Grbavici protiv Željezničara rezultatom 1:0 i tako produžili veliku krizu starog rivala u derbiju koji je odigran na otvaranju 17. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Utakmica je odigrana u znaku proslave 36. rođendana navijačke grupe Manijaci. Navijači Željezničara tim povodom napravili su impresivan performans na južnoj tribini s brojnim koreografijama, dimnim bakljadama, vatrometima i bakljadama.Već u trećoj minuti mogli smo vidjeti prvi pogodak i pravo je čudo kako se to nije dogodilo. Dženan Haračić je bio na vrhu peterca, oslobodio se čuvara, ali je šutirao u stativu gola Rođenih.

Željezničar je nastavio kontrolisati utakmicu, ali je uslijedio period bez prilika. Velež je bio potpuno bezopasan u prvih pola sata igre.

Naredno uzbuđenje vidjeli smo tek u 35. minuti kada je Nedim Mekić pokušao s distance, ali je sigurno loptu uhvatio Osman Hadžikić.

Prve dvije prijetnje Velež je imao tek u završnici prvog dijela. Prvo je Tarik Šikalo na sedam ili osam metara udaljenosti od gola Željezničara loše primio loptu i propala je šansa za goste, da bi pred sam odlazak na odmor Edo Vehabović odlično šutirao iz slobodnog udarca, ali je pogodio vanjski dio mreže.

Na odmor se otišlo bez golova, a onda je Velež zaigrao mnogo bolje na otvaranju drugog poluvremena s jasnim namjerama da na Grbavici dođe do sva tri boda.

U 52. minuti Edin Cocalić spašava čist gol Vehabovića nakon što je intervenisao gotovo na liniji, a onda je intervenisao i nakon pokušaja Nermina Haskića.

Do prednosti je mogao i Željezničar u 64. minuti. Joseph Amoah je sam izašao pred golmana Veleža, ali je šutirao nekoliko metara pored gola.

Kazna je uslijedila samo dvije minute kasnije. Raspoloženi Vehabović šalje loptu preko odbrane Željezničara, griješi Benjamin Šehić, a pogađa Giorgi Guliashvili za vodstvo gostiju.

Do kraja utakmice Plavi su pokušali vratiti se u igru, dobru šansu nakon gužve u 72. minuti imao je Abdulmalik Al Jaber, ali je izblokiran i nije bilo ništa od poravnanja.

Ostalo je 1:0 tako da je Velež nastavio sa sjajnim partijama u posljednje vrijeme te je skočio na diobu drugog mjesta sa Zrinjskim.

S druge strane, Željezničar je u teškoj situaciji kakvu ne pamte mlađi navijači Plavih. U zavisnosti od rezultata, Željezničar bi na kraju ovog kola mogao biti na samo tri boda od zone ispadanja, što ni najpesimističniji navijači Plavih nisu očekivali prije početka sezone.

U narednom kolu Željezničar gostuje GOŠK-u u Gabeli, dok će Velež dočekati Igman.