Velež savladao Željezničar, odluka o finalisti Kupa BiH pada na Grbavici

Nogometaši Veleža pobijedili su Željezničar u Mostaru rezultatom 1:0 u prvoj polufinalnoj utakmici Kupa BiH i nešto su bliže plasmanu u finale uoči revanša na Grbavici.

Očekivano, bila je to tvrda i ne baš dopadljiva utakmica, a Željo je nešto bolje ušao u susret i prvi prijetio. U 6. minuti Štilić je fantastično vanjskim dijelom kopačke poslao loptu za Santosa, Brazilac izašao sam pred golmana Veleža, ali Hadžikić je dobro odbranio.

Ipak, Rođeni su već u 8. minuti stigli do prednosti. Šikalo je iskoristio lošu u reakciju odbrane Željezničara poslije prodora Anđušića, uzeo je loptu i pogodio nebranjeni dio gola Plavih za 1:0.

Nakon toga igralo se između dva šesnaesterca, a u 31. minuti Plavi su imali dvije dobre šanse. Prvo je Zvonić izblokirao šut Santosa koji je, čini se, išao u mrežu, a onda je nakon kornera golman Hadžikić nevjerovatnim refleksom spasio Rođene ponovo nakon udarca Santosa, ovoga puta iz peterca i na odmor se otišlo rezultatom 1:0.

Drugo poluvrijeme je bilo mnogo slabije. Velež zadovoljan vodstvom nije previše rizikovao, dok Željezničar nije imao ideju kako da ozbiljnije ugrozi gol Rođenih.

Ostalo je do kraja 1:0, pa će odluka o prolazu pasti za 14 dana na Grbavici.

Revaš susreti polufinala igrat će se 19. aprila, dok je finale na programu 17. maja 2023. godine na stadionu Bilino polje u Zenici.

Nešto ranije, nogometaši Zrinjskog savladali su kao gosti ekipu Tuzla Cityja rezultatom 3:0 u drugoj utakmici polufinala Kupa BiH.