-TopSLIDEOstali sportoviSportVisoko

Izvještajo o nastupu članova AK “Izet Kurtalić” na dva takmičenja u okviru Svjetskog kupa

Na terenima Aradac kod Zrenjanina su održana dva takmičenja bodovana u okviru Svjetskog kupa u slobodnom letu aeromodelara – 40. Srem kup i 3. Morava kup. Između brojnih takmičara iz Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Turske, Austrije, Ukrajine, Izraela, Češke, Bugarske, SAD-a, Njemačke, Poljske, Slovačke, Makedonije, Italije i Srbije su se našli i predstavnici Bosne i Hercegovine, klubovi iz Zenice, Banje Luke i Visokog.

Visočani su se predstavili sa ekipom jedriličara i nastupili u klasi F1A. Doduše, na Morava kupu je nastupio samo Elmin Kerkez, koji je ispostavit će se, tada ostvario najbolji rezultat od svih Bosanaca na oba pomenuta takmičenja. Nakon prvih pet turnusa je ostvario plasman u Fly-off, ali nije mogao više. Osvojio je 9. mjesto od ukupno 52 takmičara na liniji starta.

U okviru Srem kupa je nastupilo ukupno 65 modelara. Pored Kerkeza sa ostvarenim plasmanom na 42. mjesto, su nastup zabilježili još i Edin Šahinović sa 22. pozicijom, Sabrija Limo – 34. te Muhamed Šahinović koji je zauzeo 60. mjesto.

Gledajući nacionalne pozicije, Bosna i Hercegovina je na Morva kupu u F1A klasi osovjila 5. mjesto, a na Srem kupu 6. Uslovi za takmičenje su bili teški. Oblačno, vlažno i općeniti teško vrijeme su iziskivali dosta napora i za organizatore i za takmičare. Stoga je bilo bitno predstaviti se i osvojiti nove bodove u okviru Svjetskog kupa.