Večeras finale Svjetskog klupskog prvenstva: Real juriša na rekorde

Karlo Ančeloti (Carlo Ancelotti) kolekcionar je trofeja. Kako je objasnio u svojoj autobiografiji “preferira kupove”, a međunarodni trofeji su mu specijalnost.

Italijanski strateg na klupi velikog Real Madrida imat će priliku večeras (20.30 sati) da postane svjetski klupski prvak. Aktuelni šampion Evrope sastat će se u Maroku s osvajačem Kupa Libertadores, argentinskim San Lorencom.

Vječita lista

Ako Real pobijedi, Ančeloti ostaje sam na vječitoj listi osvajača ovog trofeja, računajući i igračke dane. Italijan je dva puta osvojio Interkontinentalni kup protiv južnoameričkih klubova kao igrač Milana, i to 1989. i 1991.

Kao trener, slavio  je 2007. s “Rosonerima” protiv Boke, a večeras ima priliku da se osami na vrhu. Po tri trofeja imaju Pep Gvardiola (Guardiola) i Karlos Bjanki (Carlos Bianchi).

Kao trener, Ančeloti je neprikosnoven kada je riječ o međunarodnim trofejima, kojih je osvojio devet, a kada se tome dodaju i oni iz igračkih dana, onda ima ukupno 14 titula.

– Želim ovaj trofej ne samo zbog sebe, to mi nikada nije bio cilj, već zbog cijelog tima, navijača. Ovaj trofej potvrdio bi sjajnu sezonu koja je iza nas. No, ne smije biti opuštanja, moramo biti maksimalno koncentrirani, jer i Argentinci imaju isti cilj, a to je da postanu svjetski klupski prvaci – rekao je Ančeloti.

Dodatni motiv

Protiv Kruz Azula u polufinalu Madriđani su stigli do 21. uzastopne pobjede i još tri ih dijele od svjetskog rekorda, koji drži brazilska ekipa Koritibo sa 24 trijumfa. Dodatni motiv “kraljevskom klubu” predstavlja činjenica da nikada u historiji nisu osvojili ovaj trofej.

Uvertira za finale bit će meč za treće mjesto, koji od 17.30 sati igraju Kruz Azul i Oklend.

Trititule svjetskog klupskog prvaka ima Ančeloti

Jubilej Kasiljasa?

Ovaj meč mogao bi biti značajan i za golmana Ikera Kasiljasa (Casillas), koji bi trebao odigrati jubilarnu 700. utakmicu za Real. Očekuje se da Kasiljas večeras bude na golu.

Autor: E. Ma. – avaz.ba