BiHPrivreda

Trend smanjenja: U 2015. oprano 11 miliona KM manje novca

Borba protiv pranja novca daje rezultate pa je prošle godine oprano samo osam miliona maraka, što je za oko 11 miliona manje nego u 2014, pokazuju podaci Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH.

“Iznos novca za koji sumnjamo da je opran u toku 2015. godine iznosio je 7,98 miliona, dok je u 2014. taj iznos bio 19,35 miliona maraka”,kazali su u SIPA.

Da je posljednjih godina prisutan trend smanjenja obima pranja novca govore podaci da je u 2013. oprano 30,44 miliona, dok je 2005. godine ta suma iznosila čak 114 miliona maraka. Paralelno s tim lani je u odnosu na 2014. godinu smanjen i broj podnesenih izvještaja o postojanju osnova sumnje o počinjenim krivičnim djelima i izvršiocima kada je u pitanju pranje novca. Finansijsko-obavještajno odjeljenje SIPA podnijelo je prošle godine tužilaštvima pet izvještaja o postojanju osnova sumnje da su počinjena krivična djela pranje novca, dok je tokom prethodne godine podneseno osam prijava.

“Tužilaštvima je lani prijavljeno 21 fizičko i 12 pravnih osoba, dok je prethodne godine prijavljeno 38 fizičkih lica i deset pravnih”, istakli su u SIPA.

Istražiocima Finansijsko-obavještajnog odjeljenja prijavljeno je 226 sumnjivih transakcija, a 181 dojava stigla je od banaka. Viši inspektor i službenik za odnose s javnošću u SIPA Kristina Jozić je kazala da se najveći broj sumnjivih transakcija odnosio na utaju poreza, porijeklo novca za otplatu kredita i lizinga i prevare putem bankovnih računa ili kartica.

“Među sumnjivim transakcijama veći broj se odnosio i na učestale inoprilive iz nekooperativnih zemalja za trgovinu oružja, te sumnjive poslovne aktivnosti u kojima su vršeni učestali transferi novca sa računa pravnog lica na račun fizičke osobe koji je potom podizan u gotovini”, rekla je Jozićeva i dodala da su sumnjivi bili i učestali inoprilivi u korist državljana BiH iz SAD u kojima je novac korišćen za plaćanje računa građevinskim firmama u BiH.

Finansijsko-obavještajno odjeljenje, kako su kazali u SIPA, pod stalnim nadzorom drži “ofšor” destinacije.

Radna grupa

Na nivou BiH je formirana radna grupa za izmjene i Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Na tim pitanjima će raditi 14 članova radne grupe koji treba da u roku od tri mjeseca završi zadatak.

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close