Feroelektro vraćen državi

Sutkinja Općinskog suda Sarajevo Lejla Fazlagić donijela je nepravomoćnu presudu kojom je raskinut kupoprodajni ugovor između Feroelektra d.d. Sarajevo, odnosno većinskog vlasnika Feroelektra kompanije Stanić-Invest i Agencije za privatizaciju FBiH, saznaje Oslobođenje.

S obzirom na to da je riječ o nepravomoćnoj presudi na nju je žalba Kantonalnom sudu Sarajevu dozvoljena.

Hodžićev nalaz

Kupoprodajni ugovor između Agencije za privatizaciju FBiH i Stanić-Investa je zaključen u Sarajevu 15. januara 2004. Nekoliko godina poslije toga zbog njegovog nepoštivanja, Agencija za privatizaciju FBiH je podnijela tužbu protiv Stanić-Investa kojom je tražen raskid kupoprodajnog ugovora.

Na završnoj raspravi koja je u Općinskom sudu Sarajevo obavljena prije 30-ak dana vještak finansijske struke Abid Hodžić je iznio svoj nalaz rekavši da je utvrdio kako je firma Stanić-Invest kupoprodajnim ugovorom koji je sa Feroelektrom sklopljen 15. januara 2004. trebao da u roku od tri godine od dana potpisivanja ugovora investira 22,5 miliona KM u Feroelektro u zamjenu za vlasništvo nad nešto više od 60 posto dionica. Hodžić je objasnio da je vještačenjem relevantne dokumentacije došao do saznanja da je Stanić-Invest u Feroelektro u tom periodu investirao 1,6 miliona KM ili sedam posto ugovorenog. Hodžić je dodao da je utvrdio kako Stanić-Invest nije ispoštovao privatizacijski ugovor, te da je preko Feroelektra razvijao druge firme u okviru svog holdinga.

Predsjednik Sindikata Feroelektra Senad Smajić s oduševljenjem je primio vijest o raskidu ugovora rekavši da je agonija radnika trajala devet godina, a da je još prije sedam godina federalnim institucijama ukazivano na nepravilnost i kriminal u ovoj kompaniji.
“Imali smo velike protivnike u određenim institucijama, odnosno “likovima” koji su vodili te institucije, kao što je bio ministar Desnica Radivojević koji je igrao u korist Stanića. Ispostavilo se da je sve ono na što smo ukazivali istina. Veliku zahvalnost dugujemo i medijima zahvaljujući kojima smo izdržali i opstali. Jedno vrijeme su nas podržavali samo mediji”, kaže Smajić.

Vrijedne nekretnine

On je dodao da mu je žao što ugovor nije raskinut ranije, te izrazio nadu da će Agencija za privatizaciju FBiH i Finansijska policija FBiH poduzeti mjere kako upropaštavanje Feroelektra ne bi bilo nastavljeno do pravomoćnosti presude. Feroelektro ima vrlo vrijedne nekretnine, a prije svega se to odnosi na apartmansko naselje u Neumu, koje, prema Smajićevim riječima, treba prodati, a skladišta popraviti, napuniti robom i krenuti s poslom. Podsjećamo, zbog spora sa Stanić-Investom radnici Feroelektra su tokom prethodnih godina održali brojne proteste…

Senad Makić, pomoćnik direktora Agencije za privatizaciju FBiH za pravne poslove nam je rekao da je Agencija već poduzela neke mjere na zaštiti imovine Feroelektra. Konkretno, riječ je o tome da je Finansijska policija FBiH krenula u provjere pojedinih segmenata poslovanja u Feroelektra.

“Do pravomoćnosti presude ćemo poduzeti mjere na zaštiti imovine Feroelektra, onoliko koliko nam je dozvoljeno. Kada ova presuda postane pravosnažna u Registru vrijednosnih papira će biti izvršeno brisanje upisa u korist Stanića, a dionice će biti prenijete u korist FBiH”, kazao je Makić.

Đoko Okuka, član Uprave Feroelektra, jučer nam je rekao kako presudu nije vidio, pa je ne može komentarisati.

Oslobođenje

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close