Zrinjski i u revanšu razbio Akademiju Pandev

Fudbaleri Zrinjskog pobjedom u Mostaru protiv Akademije Pandev rezultatom 3:0 potvrdili su prolazak u 2. kolo kvalifikacija Evropske lige. Mostarci su u dvomeču bili uspješniji sa ukupnih 6:0.

Nakon ubjedljive pobjede u Skoplju (0:3), trener mostarskog kluba napravio je nekoliko promjena u početnom sastavu, a prvo poluvrijeme proteklo je u ravnopravnoj igri bez nekih ozbiljnijih šansi da obje strane.

Prvi su ipak prijetili gosti. Akademija Pandev je imala veliku šansu u 25. minuti. Desni bek Iliev se ubacio u napad i pokušao je lukavim udarcem iskosa, ali Brkić se nije dao prevatiti. Četiri minute kasnije Lendrić je zatresao mrežu, ali prethodno je bio u ofsajdu, iako je situacija veoma sumnjiva.

U 31. minuti Rustemović je sjajno izveo slobodan udarac sa 20-ak metara, ali golman gostiju je još bolje odbranio. Nakon kornera Gojković je bio u dobroj situaciji, ali je izblokiran. Na drugoj strani, Doriev je pokušao lukavim udarcem iskosa u 35. minuti, ali Barišić se ispriječio i na odmor se otišlo bez golova.

Zrinjski je poveo na startu drugog dijela. Samo što je ušao, rezervista Miljan Govedarica je u 50. minuti sjajno prošao po lijevoj strani i uposlio Stanišu Mandića, koji je se sedam-osam metara poslao loptu u mrežu za 1:0. Domaći su nastavili sa napadima i dobrom igrom, a nakon akcije u 58. minuti, Lendrić je petom proigrao Čirjaka, ali stativa je spasila Makedonce.

Nakon toga, pao je ritam igre i skoro do finiša čekalo se na neka uzbuđenja. Pandev je lukavo izveo slobodan udarac u 70. minuti, ali lopta je prohujala pored gola. Devet minuta kasnije bilo je 2:0. Sjajni Govedarica je majstorski našao prostor za šut, iskosa sa lijeve strane i prekrasnim udarcem pogodio je suprotni ugao za 2:0.

Pet minuta prije kraja Mandić je promašio zicer kada ga je u situaciji jedan na jedan zaustavio Denkovski,  a konačnih 3:0 postavio je Renato Gojković u 92. minuti kada se nakon jednog prekida najbolje snašao u gužvi.

Zrinjski svoju evropsku avanturu nastavlja već narednog četvrtka kada će gostovati holandskom Utrechtu. Revanš je na programu sedam dana kasnije, a Mostarce već u nedjelju očekuje početak nove sezone u PLBiH i derbi protiv Sarajeva na Koševu (19.00).