Svjetski dan voda 2015. pod motom “Voda i održivi razvoj”

2005. – 2015. – Međunarodna decenija akcije “Voda za život”

Inicijativa obilježavanja Svjetskog dana voda (World Water Day, WWD), pokre­nuta je na Konferenciji Ujedi­njenih naroda o okolišu i razvoju (UNCED), održanoj u Rio de Jeneiru u decembru 1992. godine.

Pažnja javnosti

Rezolucijom Generalne skupštine UN-a od 22. februara 1993. godine, Dan voda se zvanično obilježava 22. marta svake godine, i kao takav zahtijeva pažnju javnosti na lokalnom, nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou. Obilježavanje Svjetskog dana voda jedan je od načina kako na globalnom nivou, u duhu održivog razvoja, podići svijest o važnosti upravljanja vodom za sadašnje, ali i buduće generacije te apelirati na pomoć velikom dijelu svjetske populacije kojima je, nažalost, iz mnogih razloga zdravstveno-ispravna pitka voda nedostupna. Odabirom specifične teme, svake se godine nastoji skrenuti pažnja na pojedine segmente vodne problematike.

fond-123

Tema Svjetskog dana voda za 2015. godinu je „Voda i održivi razvoj“. Konceptu održivog razvoja danas pripada centralno mesto u razmatranju dugoročne perspektive opstanka i napretka čovječanstva. Održivost, ili održivi razvoj, javlja se ne samo kao preduslov, već i kao krajnji cilj efikasne organizacije brojnih ljudskih aktivnosti na Zemlji.

To je proces promjena u kome eksploatacija resursa, upravljanje investicijama, tehnološki razvoj i institucionalne promjene moraju biti konzistentne sa budućim, a ne samo sa sadašnjim potrebama. (Možda i) najvažniji faktor održivog razvoja je voda. Vodni resurs je, zajedno sa širokim spektrom usluga čiji je sastavni dio, strateški važan u smanjenju siromaštva, ekonomskom razvoju i održivosti ekosistema. Od procesa proizvodnje hrane i energije, korištenja u industrijskim pro­cesima do zaštite biljne, životinjske i ljudske populacije od Štetnog djelovanja, voda doprinosi unapređenju životnog standarda i općem dobru društva. Vodni potencijal Bosne i Hercegovine, koji nam stoji na raspolaganju, obavezuje nas na racionalno i odgovorno upravljanje.

voda-12

U urbanim sredinama, održivost sistema vodnih resursa veliki je izazov usljed razvoja tehnologije, demografskog rasta i ubrzane urbanizacije. Izrazita prostorna i vremenska neravnomjernost u rasporedu vodnog bogatstva usmjerava nas na nužno ulaganje, prije svega u zaštitu resursa, a zatim i u daljni razvoj javnih vodoopskrbnih sistema i povećanje stepena opskrbljenosti stanovništva vodom. Jednako je važno dodatnu pažnju posvetiti zaštiti voda – intenzivnom gradnjom i rekonstrukcijom sistema javne odvodnje i prečišćavanja otpadnih voda te zaštiti izvorišta.

Projekti ove vrste, zajedno sa nizom drugih projekata realizuju se u različitim djelovima Federacije BiH, stvarajući mrežu nove i moderne komunalne infrastrukture. Doprinos Fonda za zaštitu okoliša FBiH na putu ka ostvarenju načela održivog korištenja voda i poboljšanja kvalitete života, nije mali. U proteklom periodu, Fond je značajna sredstva uložio u projekte zaštite voda, poboljšanje vodosnabdijevanja te u rehabilitaciju postojećih vodovodnih sistema, kao i na poboljšanje vodovodne mreže u općinama širom Federacije, te što je posebno važno u poticanje racionalnog korištenja voda, smanjenjem gubitaka i višestrukim korištenjem vode.

Dan voda u BiH

Prema uspostavljenoj praksi, Svjetski dan voda se na nivou Bosne i Hercegovine od 2004. godine obilježava u naizmjeničnoj organizaciji institucija sektora voda Federacije BiH i Republike Srpske. U tom smislu, ove godine Agencija za vodno područje Jadranskog mora u saradnji sa Federalnim ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Agencijom za vodno područje rijeke Save i JU „Vode Srpske” Bijeljina, organizuju zajednički radni skup posvećen obilježavanju Svjetskog dana voda, koji će se održati 20. marta 2015. godine u Mostaru.

Ciljevi i mjere

Saradnjom sa nadležnim federalnim ministarstvima (Federalno ministarstvo oko­liša i turizma, Federalno mi­nistarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva), uvažavajući čitav spektar ciljeva i mjera postavljenih Strategijom zaštite okoliša FBiH (2008-2018), kao i Strategijom upravljanja vodama FBiH (2010-2022), Fond je u sklopu prioritetnih oblasti korištenja i zaštite voda u periodu 2010-2014. izdvojio preko 40 miliona KM, od čega je kapitalne projekte zaštite voda od značaja za FBiH sufinansirao u iznosu od 15,7 miliona KM. Stepen realizacije Strategijom postavljenog cilja za Fond FBiH, veći je od 50 posto. Realizirani projekti imaju za cilj unapređenje kvaliteta života građana i poboljšanje kvaliteta životne sredine, te doprinos stvaranju preduslova za dugoročni privredni razvoj BiH u segmentu koji se odnosi na sistemsko i održivo unapređenje zaštite okoliša.

Autor: PR tekst

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close