Borac evropsku avanturu započeo na impresivan način

FK Borac iz Banja Luke započeo je svoj nastup u Evropi.

Predstavnici Bosne i Hercegovine, usljed radova na Gradskom stadionu u Banjoj Luci, u prvoj utakmici su prvog pretkola Konferencijske lige ugostili u Modriči B36 Torshavn s Farskih Otoka i slavili s 2:0.

U petoj minuti Nedeljko Piščević je presjekao loptu, prošao jednog fudbalera pa dobio po nogama. Borac je imao slobodan udarac iz dobre pozicije, no Zakarić je pogodio samo živi zid.

Minuta 19. donosi prvi šut u okvir gola, no Lukić šutira pravo u Lamhaugea. Minut kasnije Lukić je uposlio Spremu, koji vrlo mlako šutira u golmana gostiju.

Odmah nakon toga, u 21. minuti, Piščević je zategao s dvadesetak metara i pogodio prečku, na odbijenu loptu natrčava Lukić i šutira glavom, no nekako brani Lamhauge.

Naredna šansa desetak minuta kasnije kada je Tatar prošao, ubacio, a Lukić šutira preko gola glavom.

Do vodstva Borac stiže u 37. minuti. Sjajno je Tatar odigrao petom za Spremu koji centrira, Zakarić loše šutira glavom, Lamhauge loše boksuje, dolazi to na glavu Tatara koji zabija za 1:0.

Nekoliko minuta prije gola zabilježen je manji incident kada je došlo do naguravanja među pripadnicima Lešinara, navijača FK Borac.

Prva kakva takva šansa u drugom poluvremenu u 54. minuti. Meleg je ubacio iz kornera, no Gajić glavom šutira pored gola.

Pet minuta kasnije sjajna povratna lopta Melega, Zakarić je s pozicije penala šutirao “nebu pod oblake”.

U 73. minuti najbolja i skoro jedina šansa za goste. Nakon prvog kornera koji su izveli, lopta se odbija do rezerviste Nielsena koji s desetak metara šutira pored gola Pavlovića.

Kazna je stigla deset minuta kasnije. Rezervista i kapiten Borca, Aleksandar Subić, fantastično je centrirao, a sjajnu partiju golom glavom kruniše Nedeljko Piščević.

Vile su Borac pronosale i tri minute prije kraja. Plesala je lopta kroz kazneni prostor Banjalučana, Solheim nakon toga šutira direktno u dobro postavljenog Pavlovića.

Mogao je Borac do trećeg gola u 89. minuti. Gužvu nakon kornera koristi jedan igrač Borca i dobro šutira glavom, no Lamhauge brani. Minut kasnije Kulašin je povukao jednu akciju, lopta u petercu gostiju, no neku ju izbija u korner.

Sve u svemu, itekako zaslužena pobjeda Borca i sjajna zaliha pred revanš.

Revanš se za sedam dana igra u Turshavnu, glavnom gradu Farskih Otoka. Podsjetimo, bolji iz ovog dvomeča igrat će u drugom pretkolu protiv boljeg iz dvomeča Fola – Tre Fiori.