Sudbina Sirije i Bliskog istoka nakon pregovora u Dohi – Rusija objavila plan za regiju i protivi se američko-turskom “rješenju”

Iako su do sada američki zrakoplovi izveli na stotine zračnih udara u Siriji, jučer je kao bomba odjeknula vijest, kao što je prenijela i Al Jazeera Balkans, kako je američka avijacija bombardirala sirijske položaje, iako se radi o zračnim udarima na položaje Al Nusra Fronta, sirijskog ogranka Al Qaede koji je prekjučer “oteo” još jednu skupinu od pet boraca takozvanih “novih sirijskih snaga” koje Pentagon uvježbava i oprema u Turskoj.

(altermainstreaminfo.com.hr – piše: N.Babic)

“Između ponedjeljka i utorka je Al Nusra Front oteo najmanje pet pobunjenika iz divizije 30. u selu Qah, u blizini turske granice”, za AFPje izjavio Rami Abdel Rahman iz takozvanog Sirijskog opservatorija za ljudska prava.

Nakon prošlotjedne dvije otmice u kojima je zarobljeno jednom prilikom dvadesetak boraca “umjerene sirijske oporbe”, a kasnije još petorica, pitanje je koliko je ostalo od prve skupine od 60 militanata koja je prošla američku obuku i vraćena u borbe u Siriju. Međutim, spašavanje preostalog dijela takozvane “divizije 30.” U selu Qah je bio povod jučerašnjih napada američkih zrakoplova na Al Nusra Front i ne radi se o napadu na sirijsku vojsku.

Govoreći dalje o Siriji, sustavno se prešućuju informacije u multilateralnom sastanku u Dohi na kojem su ministri vanjskih poslova Sjedinjenih Država, Rusije, Saudijske Arabije i Katara raspravljali o Siriji i iranskom nuklearnom programu. Iako nije postignut nikakav konkretan dogovor, važno je istaći da je najvjerojatnije uz rusko posredovanje dogovorena moguća posjeta šefa saudijskih obavještajnih službi Damasku.

Al Manar javlja da bi čelnik saudijskih obavještajnih službi do kraja kolovoza mogao posjetiti sirijsku prijestolnicu i tamo pregovarati o sudbini više od 200 Saudijaca koji su zbog svojih terorističkih aktivnosti uhićeni od strane sirijskih vlasti. Računa se da je još oko 700 saudijskih državljana u redovima  militantnih skupina koje se bore protiv sirijske vojske.

Izvori dodaju da je ruska strana je uspjela uvjeriti saudijske čelnike da se bore protiv Islamske države i svih terorističkih skupina, jer je to od velike važnosti za sve zemlje u regiji.

Iako se ranije govorilo da je Putin predložio stvaranje antiterorističke koalicije koju bi činili Sirija, Saudijska  Arabija, Turska i Jordan, to je zbog stava Turske nemoguće i Al Manar govori o mogućnosti stvaranja “saudijsko-sirijsko-egipatskog trokuta” koji bi bio jamac političke i sigurnosne situacije na Bliskom istoku, jer ako terorističke skupine uspiju omesti ovaj plan, terorizam će zapaliti cijelu regiju i doći do Europe.

Očekuje se da saudijsko-sirijski pregovori daju rezultate, iako treba još vremena da Rijad riješi svoje unutarnje probleme i pripremi se za strateške promjene, zaključuje Al Manar.

Iako na prvi pogled može izgledati nemoguće, treba napomenuti da su Sirija i Egipat povijesno u dobrim odnosima, a zajedno sa Sirijom čine skupinu zemalja koje su Muslimansko bratstvo uvrstili na spisak terorističkih organizacija.

Od 2013. godine su Egipat, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati na Muslimansko bratstvo od organizacije koja propagira nenasilje i zagovara slobodne počeli gledati kao na terorističku skupinu nalik Al-Qaedi ili i Islamskoj državi, prenosi WSJ, zbog čega se Saudijska Arabija u Vijeću zaljevskih zemalja oštro sukobila s Katarom, dok je Turska, kao posljednje utočište Muslimanskog bratstva u regiji, ogorčena zbog odluke Rijada.

Iako novi saudijski kralj Salman zbog podrške koju mu Muslimansko bratstvo može dati u Jemenu ima malo blaži stav prema ovog organizaciji, Rijad službeno još nije promijenio svoju odluku i tu se nalazi na istoj liniji kao Kairo i Damask.

Mogućni zaokret u vanjskoj politici Rijada prema Siriji će se znati nakon posjete saudijskog ministra vanjskih poslova Adela Al-Jubeira Moskvi sredinom ovog mjeseca i nešto kasnije, nakon posjete kralja Salmana Rusiji kroz nekoliko mjeseci. Susrete na najvišoj razini u Rusiji su potvrdili službeni izvori obje zemlje, prenosi agencija Sputnik.

Da su u tijeku važna preispitivanja odnosa na Bliskom istoku, vidi se i iz izjave zamjenika ministra vanjskih poslova Irana, Husseina Amira-Abdollahaina, koji je jučer izjavio da je došlo vrijeme za poboljšanje iransko-saudijskih odnosa.

Rat u Siriji je od ključne važnosti za moguće promjene odnosa u regiji i zbog toga je jučer sirijski ministar vanjskih poslova Walid Muallem, kako bi razgovarao o novonastalim okolnostima, hitno otputovao u Teheran.

“Sirijski ministar vanjskih poslova Walid Muallem je u utorak doputovao u Iran gdje se susreo s iranskim kolegom Mohammadom Javadom Zarifom s kojim je razgovarao o stanju u regiji”, izvijestila je iranska službena novinska agencija IRNA.

Posebno važno je istaći da je Walid Muallem u Teheran došao u društvu zamjenika ruskog ministra vanjskih poslova Mihaila Bogdanova, ujedno i specijalnog predstavnika Vladimira Putina za Bliski istok.

AFP prenosi kako je Bogdanov razgovarao i sa zamjenikom ministra vanjskih poslova Irana Hosseinom Amirom Abdollahianom.

“Iran i Rusija su dva glavna saveznika sirijski predsjednika Bashara Al-Assada , Teheran režim u Damasku podupire financijski i vojno, kao i slanjem svojih vojnih savjetnika. Iranski mediji su izvijestili da se na tripartitnom sastanku između Zarifa, Bogdanova i Muallema razgovaralo o sukobu u Siriji. Ranije je Ali Akbar Velayati, savjetnik za međunarodne poslove vrhovnog vođe Islamske Republike, Alia Khameneia, izjavio da će Teheran nastaviti podupirati njegove regionalne saveznike, odnosno regularne vlade u Siriji i Iraku i islamski otpor u Libanonu, misleći pri tom na šiitski pokret Hezbollah”, zaključuje AFP.

Rusija i Sirija

Nakon objave Washingtona da će zračnim udarima braniti borce “umjerene sirijske oporbe” koji su prošli obuku Pentagona, čak i ako budu napadnuti od strane sirijske vojske, glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, izjavio je da bi mogući američki zračni napadi u svrhu zaštite sirijski pobunjenika dodatno destabilizirali stanje u zemlji i ojačali terorističke organizacije kao što je ISIL.

“Moskva je više puta naglasio da pomoć, posebno financijska i tehnička pomoć sirijskoj opoziciji, dovodi do daljnje destabilizacije Sirije. Američki zračni udari protiv sirijske vojske bi mogli dovesti do situacije u zemlji kojom bi se okoristili teroristi, jer bi sirijska vlada oslabila i izgubila potencijal za borbu protiv daljnjeg širenja tzv. Islamske države. Ova situacija govori o temeljnim neslaganjima između Moskve i Washingtona o sirijskom pitanju”, rekao je Peskov, prenosi RBTH.

Tijekom pregovora u Dohi, ruski ministar vanjskih poslova Sergei Lavrov se susreo i s liderom palestinskog pokreta Hamas, Khaledom Meshalom, pozvao ga da posjeti Moskvu i na pomirbu s drugom Al-Fatahom, prenosi Haaretz i dodaje kako Palestinci u Rusiji vide priliku da “internacionaliziraju svoju borbu”.

Međutim, ono što je važnije je izjava Lavrova da će Moskva i dalje pružati vojno-tehničku pomoć sirijskoj vladi u borbi protiv terorizma, prenosi Sputnik.

Ruski i američki stavovi o pitanju podrške sirijskim militantima se i dalje razlikuju, izjavio je u ponedjeljak ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.

“Rekli smo našim američkim kolegama ono što je najvažnije. Militanti takozvane umjerene opozicije koji su u susjednim državama prošli obuku američkih instruktora su u velikoj većini završili na strani ekstremista. Naše stajalište o tom pitanju je jasno”, komentirajući sastanak s američkim kolegom Johnom Kerryem je izjavio Lavrov.

Govoreći u Dohi na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s katarskim ministrom vanjskih poslova Adelom Al-Jubeirom, Lavrov je naglasio da je Islamska država glavna prijetnju Siriji i Bliskom istoku u cjelini.

“Mi pružamo vojno-tehničku pomoć sirijskoj vladi i pomažemo joj u borbi protiv ove prijetnje … Imamo dosta razloga vjerovati da bi bez naše podrške ova teroristička skupina osvojila još stotine ili čak tisuće kilometara teritorija”, rekao je Lavrov.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je izjavio njegov susret na marginama radnog posjeta Kataru s Ahmedom Moazom Khatibom, bivšim vođom Sirijske nacionalne koalicije, ne znači promjenu u stavu Rusije o rješavanje sirijske krize.

Iako ruski mediji potvrđuju da se stane u pregovorima u Dohi nisu uspjele dogovoriti o načinu rješavanja sirijske krize, sama činjenica da su tamo bili ministri vanjskih poslova SAD-a, Rusije, Saudijske Arabije i Katara, potom lider Hamasa, Khaled Meshal, te bivši čelnik prozapadne Sirijske nacionalne koalicije, Ahmed Moaz Khatib, govori više od tisuću riječi. Ono što se kasnije čulo na konferenciji za novinare su službene izjave koje su u pravilu odmjerene.

Važno je reći da je takozvana prozapadna “Sirijska nacionalna koalicija” u egzilu doslovno u rasulu osipa, posebno sada kada je iz nje izašla najveća oporbena skupina “Lokalna koordinacijska povjerenstva” (Local Coordination Committees), što je potvrdio Daily Sabah. Neformalnom posjetom Dohi je Moaz Khatib vjerojatno tražio priliku za afirmaciju u nekom drugom oporbenom tijelu, obzirom da SNC više ne predstavlja nikoga.

U “Sirijskoj nacionalnoj koaliciji” nisu ni sirijski Kurdi i njihova najveća stranka Demokratskog jedinstva (PYD) koju predvodi Salih Muslim, a unutar SNC-a sirijske Kurde “predstavlja” Kurdsko nacionalno vijeće koje je izgleda samo sebi svrha.

Nakon turske agresije na Kurde i najave američkih zračnih udara je došlo do užurbanih diplomatskih aktivnosti, a sirijska i ruska diplomacije i izaslanik ruskog predsjednika za Bliski istok, Mihaila Bogdanova, su po svemu sudeći uspjeli ostvariti najveću pobjedu u protekle četiri godine.

Ako sve koalicije propadnu, Sergej Lavrov je izjavio da plan Vladimira Putina  stvori široku antiterorističku koaliciju uz sudjelovanje vojski Sirije, Iraka, Kurda i zemalja regije, dok Moskva oštro osuđuje i odbacuje američke planove da problem pokuša riješiti vlastitim angažmanom i slanjem još jedne strane u sukobu protiv sirijskih snaga.

“U cilju borbe učinkovite borbe protiv terorizma potrebno je ujediniti napore svih zemalja u regiji”, rekao je Lavrov.

Zanimljivo je da je Lavrov odmah nakon sirijskih i iračkih vladinih snaga spomenuo Kurde.

Sirijski Kurdi su spremni da na savez s Basharom Al-Assadom

Predstavnici sirijskih Kurda koji drže položaje na sjeveru Sirije su dali senzacionalnu izjavu da su spremni na suradnju s vladom Bashara Al-Assada.

Donedavno su se sirijski Kurdi pozicionirali kao “treća snaga” u sukobu koja nije povezana s vladom u Damasku.

Prema riječima stručnjaka, Kurdi su donijeli odluku zbog zračnih udara koje Turska provodi po položajima Kurdistanske radničke partije u Iraku, ali i na sirijskom teritoriju.

Kurdistanska radnička partije (PKK) se protivi napadima turske vojske protiv njihovih sunarodnjaka u Siriji. Trenutno turski Kurdi sudjeluju u borbenim operacijama protiv Islamske države i prekinuli su primirje s vladom u Ankari.

Sirijski Kurdi kontroliraju značajan dio teritorija u sjevernoj Siriji koji je odsječen od većine teritorija koji je pod kontrolom snaga Bashara Al-Assada.

Do nedavno su se Kurdi nadali da će dobiti priznanje i podršku Zapada i odbijali su ulaziti u savez s vladom u Damsku, iako su vrlo dobro surađivali sa sirijsko vojkom tijekom oslobađanja grada Hasake.

Međutim, u novonastaloj situaciji, Kurdi će se morati boriti na dva fronta – protiv Turske i protiv Islamske države – tako da sada preferiraju savez sa središnjom vladom u Damasku.

Spremnost Kurda na suradnju s vladom Bashara Al-Assada je veliki uspjeh vanjske politike Rusije koja nastoji spriječiti rušenje legitimnog sirijskog predsjednika.

Zapovjednik kurdskih Jedinica narodne zaštite u Siriji, general Šipan Hemo, rekao je jučer da je YPG, do sada, sa Sjedinjenim Državama u ratu protiv terorizma surađivao s velikim uspjehom.

Zahvalio se još jednom Sjedinjenim Državama za blisku zračnu potporu i naglasio da sirijski Kurdi u borbi protiv terorizma žele surađivati sa svim ljudima i narodima s kojima uspiju uspostaviti  bratske i prijateljske veze, bili oni kršćani, alaviti, Turkmeni, Sirijci, Druzi, Kurdi, Arapi i svi drugi koji čine sirijski mozaik.

Međutim general Hemo naglašava da je Turska od Washingtona dobila podršku da iskoristi 1,5% sirijskih Turkmena da zauzmu područja koja nikada nisu imali pod svojim nadzorom.

“Turkmeni čine oko 1,5% stanovništva Sirije i žive diljem zemlje, od Latakije sve do Idliba. Postoji samo nekoliko Turkmenskih sela oko Azaza, ne više od sedam u područjima Azaza i Jarablusa zajedno. Gotovo u svim njihovim selima ima i kurdskih stanovnika. Cilj Turske nije štititi Turkmene, nego osporiti vojne dobitke kurdskih snaga na sjeveru Sirije. Postoji puno više Turkmena u Latakiji i Idlibu. Zašto Turska tamo ne uspostavi sigurno utočište za Turkmene? Turci samo žele iskoristiti Turkmene kao izgovor da uspostave tampon zonu oko Jarablusa i spriječe ujedinjenje Kobania i zapadnog kantona Afrin”, rekao je kurdski generalŠipan Hemo.

Prije tjedan dana je lider sirijskih Kurda, Salih Muslim, izjavio “da su turski planovi o stvaranju sigurne zone otvoreno uplitanje u unutarnje poslove Sirije i da PYD nikada nije planirao razbijati jedinstvo zemlje, ali da će svakako tražiti veću  autonomiju za tri kurdska kantona”.

O odnosima sa sirijskom vojskom je rekao “da oni nisu saveznički, ali da sirijski Kurdi i vladine snage ne ulaze u sukobe, posebno ne u Qamishliju, gradu u kojem postoji kontingent sirijske vojske i gdje žive brojne druge sirijske manjine”.

Izjave predstavnika svjetskih i regionalnih sila, kao i raznih čelnika i ratnih zapovjednika treba čitati između redova, jer se nitko od njih ne usudi otvoreno iskazati svoje namjere, osim Turske naravno. Turski predsjednik Erdogan je uvjeren da vojnim putem može ostvariti pobjedu u zemlji, protiv Kurda u cijeloj regiji i na kraju svrgnuti Bashara Al Assada. Sama odluka američkog predsjednika Baracka Obame da pruži zračnu potporu umjerenim sirijskim pobunjenicima za sada ne znači ništa, jer je upitno koliko je uopće boraca preostalo od prve skupine koja je prošla obuku u Turskoj i vraćena je na sjever Sirije. Sada je pitanje što je uopće ostalo od skupina je ukupno brojala oko 60 ljudi? U ove tri otmice su oteti zapovjednik takozvane 30. brigade, njegov zamjenik i nekoliko desetaka boraca i postavlja se pitanje koga će to američki zrakoplovi štititi?

Kao odgovor na američko uplitanje, ruska agencija TASS je jučer objavila izjavu ruskog generala Vladimira Šamanova koji je rekao da su ruske specijalne zrakoplovne postrojbe, ako dobiju takvu zadaću od ruskog vodstva,  spremne pomoći u borbi protiv terorista u Siriji.

“Naravno da ćemo provoditi odluke koje utvrdi vodstvo zemlje i da nam takvu zadaću”, rekao je Šamanov odgovarajući novinarima na pitanje jesu li ruske zračno-desantne snage spremne pomoći u sirijskoj vladi u borba protiv terorizma.

Šamanov je napomenuo da Rusija i Sirija imaju “dugoročne dobre odnose”.

“Mnogi sirijski stručnjaci, uključujući i vojni, školovani su u Sovjetskom Savezu i kasnije u Rusiji”, dodao je Šamanov.

Odmah potom glasnogovornik ruskog predsjednika, Dmitrij Peskov, “smiruje strasti” i izjavljuje da se o ovoj temi nikada nije raspravljalo.

“Ne, o slanju ruskih vojnika u Siriju se nikada nije raspravljalo na bilo koji način. To je pitanje van dnevnog reda”, rekao je Peskov novinarima.

Na pitanje je li sirijski predsjednik Bashar Al-Assad ikada pitao Rusiju da pošalje svoje vojnike u njegovu zemlju, Peskov je rekao da “to pitanje nikada nije upućeno”.

Osvrćući se na izjavu ruskog generala Vladimir Šamanov koji je rekao da su ruski padobranci spremni ići u Siriju, ako im se naredi, glasnogovornik Kremlja je rekao “kako nema nikakvih dvojbi da bi  ruske zrakoplovne snage ispunile svaku zadaću koju dobiju od vrhovnog zapovjednika”.

Peskov je također dodao kako upotreba ruskog vojnog zrakoplovstva u Siriji u ovom trenutku nije na dnevnom redu i da “nema drugih informacija”.

Iako je Dmitrij Peskov demantirao vijest o sudjelovanju ruskih specijalnih postrojbi u borbi protiv terorizma u Siriji, zbog njegove naknadne izjave da će ruske snage izvršiti svaku zapovijed koji dobiju od vrhovnog zapovjednika Vladimira Putina, vijest o mogućem angažmanu ruskih zračno-desantnih snaga u Siriji je ubrzo obišla cijeli svijet.

Od ovih izjava su važnije diplomatske aktivnosti i susreti na najvišoj razini iz kojih je isključena Turska, kao i vijest da je Vladimir Putin pokrenuo inicijativu u kojoj računa na odnose Egipta i Sirije na jednoj strani i Egipta i Saudijske Arabije na drugoj, pokuša postići konsenzus u borbi protiv terorizma koji će uključiti sve tri strane, sirijske i iračke Kurde i iračku vojsku. Uspjeh te inicijative bi u potpunosti minirao planove Turske i Sjedinjenih Država.

Dakle, sada je sve u igri i akteri na bojnom polju, svjetske i regionalne sile graju utakmicu u kojoj poraz jedne od strana za sobom u bezdan vuče i sve ostale saveznike. Tu su i razne inicijative kojima se pokušavaju prekinuti stara savezništva i uspostaviti nova. Hoće li na kraju sve ostati kao što je bilo protekle četiri godine ili će doći do promjene stava u nekih lidera, teško je predvidjeti, ali diplomatske aktivnosti Johna Kerrya i Sergeja Lavrova , kao i odluke Vladimira Putina i Baracka Obame upućuju na  činjenicu da se više ne može isključiti nijedna opcija. Pitanje je samo tko će pred sugovornike izaći s ponudom koju druga strana “neće moći odbiti”.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close