Debakl juniora Hajduka u finalu Lige prvaka

JUNIORI Hajduka izgubili su u finalu Lige prvaka mladih od nizozemskog AZ Alkmaara 5:0. Po dva pogotka za Alkmaar su zabili Poku i Meerdink, a jedan je zabio Addai. Povijesni je ovo uspjeh za hrvatski nogomet jer nijedna naša momčad mlađe kategorije u povijesti nije dogurala ovoliko daleko u Europi.

Trener juniora Hajduka Marijan Budimir imao je na raspolaganju najjaču momčad. Vratio mu se kapetan Marko Capan, kojeg je u utakmici protiv Milana mijenjao Noa Skoko. No, za razliku od utakmice protiv Milana, Hajduk je bio u podređenom položaju od samog početka. Alkmaar je dominirao posjedom i stvarao prilike.

Najopasniji je bio Addai, koji je u nekoliko navrata zaprijetio Buljanu, koji je branio sve pokušaje iz igre. Ključan trenutak prvog dijela bio je nesmotren prekršaj Luke Vuškovića, koji je u svom kaznenom prostoru srušio Pokua.

Napadaču AZ-a lopta je bježala izvan terena i nije bio opasan po gol Hajduka, no Vušković ga je srušio i tako poklonio penal Nizozemcima. Addai je s bijele točke uspio svladati Buljana, koji je pogodio u koju će stranu lopta ići, no nije uspio obraniti. Alkmaar je zabio u zadnjoj minuti prvog poluvremena.

Raspad u drugom poluvremenu

U drugom dijelu Hajduk je stvorio dvije dobre prilike, Pukštas je imao najbolju u 54. minuti, kad nije dobro zahvatio loptu nakon povratnog dodavanja Vrcića. Nakon toga pucao je Antunović s 20 metara, no koncentriran je bio golman AZ-a i odbio tu loptu u korner.

Nizozemci su nakon toga krenuli u napad, a Hajdukova obrana se raspala. Poku je zabio za 2:0 u 70. minuti nakon jako dobre akcije, a onda se Alkmaaru otvorilo. Poku je zabio i u 76. minuti. Brajković je izgubio loptu, a Poku se sjurio na nepostavljenu obranu Hajduka. Odigrao je dupli pas s Meerdinkom i našao se sam pred Buljanom te pogodio za 3:0.

Meerdink je u 79. minuti zabio za 4:0. Napadač Alkmaara nakon asistencije odlučio je sam riješiti akciju za četvrti pogodak. Prošao je između dvojice stopera Hajduka i sjajno pogodio Buljanovu mrežu s ruba kaznenog prostora. Meerdink je golijadu zaključio pogotkom u 87. minuti za konačnih 5:0.

Povijesni uspjeh

Unatoč porazu, Hajdukovi juniori prva su nogometna momčad iz Hrvatske koja je igrala finale jednog UEFA-natjecanja. Dinamo je 1967. godine osvojio Kup velesajamskih gradova, ali to natjecanje tada nije bilo pod ingerencijom UEFE.

AZ je do finala stigao preko Shamrock Roversa, Crvene zvezde, Eintracht Frankfurta, Barcelone, Real Madrida i Sportinga, a Hajduk preko preko Gabale, Apolonije, Šahtara, Manchester Cityja, Borussije Dortmund i Milana.

Dvoboj je privukao oko 12 tisuća gledatelja, od kojih je sedam tisuća navijalo za Hajduk. Utakmicu je gledao i hrvatski izbornik Zlatko Dalić, predsjednik HNS-a Marijan Kustić, gradonačelnik Splita Ivica Puljak i mnogi drugi uglednici. Hajduk je bio deseti klub u finalu Lige prvaka mladih. UEFA je ovo natjecanje pokrenula 2013. godine, a ogled juniora Hajduka i AZ-a bio će deveti finale.

U sezoni 2020./21. završnica nije odigrana zbog restrikcija vezanih uz koronavirus. Benfica i Chelsea čak su četiri puta igrali finale, Barcelona i Red Bull Salzburg po dva, a jednom su finale igrali Šahtar, PSG, Porto i Real Madrid.Chelsea i Barcelona osvojili su dvaput, dok su jedan put trofej podignuli Benfica, RB Salzburg, Porto, Real Madrid i AZ.