BiHPolitika

Zaključci NSRS o popisu nemaju pravnu težinu

Ukoliko Republički zavod za statistiku RS objavi rezultate popisa u ovom entitetu, na potezu su više institucije i međunarodna zajednica. RS je pravila neke svoje popise ranijih poslijeratnih godina, ali oni nisu imali nikakav značaj. RS može pokušati objaviti rezultate popisa samo na prostoru ovog entiteta, ali mišljenja sam da nadležne institucije to ne treba da dozvole, istakao je u razgovoru za Vijesti.ba šef Kluba Koalicije Domovina u NSRS Mihnet Okić.

VIJESTI.BA: Poslanici Koalicije Domovina u NSRS napustili su posebno zasjedanje entitetskog parlamenta tokom rasprave u vezi s objavom rezultata popisa stanovništva u BiH. Šta je bio osnovni motiv za ovakav potez?

OKIĆ: Prije svega, poslanici Koalicije Domovina ni na Kolegijumu nisu bili saglasni sa tim da ova sjednica bude održana, dakle nismo podržali njeno sazivanje i održavanje. Smatramo da se tematika popisa stanovništva ne treba razmatrati u entitetskom parlamentu, budući da on nije nadležan za ta pitanja. Nismo željeli dati legitimitet nezakonitim odlukama NSRS. Dogovor poslanika iz Koalicije Domovina bio je da prisustvujemo početku posebne sjednice kako bismo iznijeli svoj stav, nakon čega smo napustili zasjedanje entitetskog parlamenta.

VIJESTI.BA: Ipak, iz vladajuće koalicije poručuju da NSRS, kao najviše zakonodavno tijelo u ovom entitetu, ima nadležnosti po pitanju popisa stanovništva. Postoji li mehanizam na osnovu na osnovu kojeg se odluka direktora Agencije za statistiku BiH o popisu stanovništva može staviti van snage?

OKIĆ: Ne postoji drugi način, osim onoga što predstavnici vlasti, ali i opozicije u RS namjeravaju da urade – bojkot rada u institucijama na državnom nivou. To su, izgleda, njihovi stavovi.

VIJESTI.BA: Kakvu pravnu težinu imaju zaključci usvojeni na posebnoj sjednici NSRS?

OKIĆ: Prema mom mišljenju, pomenuti zaključci nemaju nikakvu pravnu težinu. Njima se samo potvrđuje stav da političke stranke sa sjedištem u RS ne prihvataju činjenicu da u BiH ima više od 50 posto Bošnjaka, kao što ne prihvataju ni naziv jezika Bošnjaka koji se zove bosanski. Mnogo je toga oni ne žele… Kroz svoju retoriku, kroz izlaganje oni zapravo potvrđuju nepoštivanje države BiH i njenih institucija.

VIJESTI.BA: Kakvu ulogu može odigrati Vijeće naroda RS nakon posebne sjednice NSRS?

OKIĆ: Vijeće naroda RS može na osnovu ovih zaključaka NSRS pokrenuti proceduru zaštite vitalnog nacionalnog interesa. No, svjedoci smo kako takve prakse u RS završavaju – sve ovdje je ispolitizirano. Ustavni sud RS djeluje onako ko djeluje, pa nije za očekivati ništa posebno.

Moram napomenuti da ni Vijeće ministara BiH nije razmatralo pitanje popisa stanovništva, jer mu to nije u nadležnosti. Stoga je besmisleno da se to pitanje razmatra u entitetskom parlamentu. Nema osnova za to, ali pretpostavljam da vlast u RS želi napraviti pritisak do 1. jula, kada bi rezultati popisa trebalo da budu objavljeni.

VIJESTI.BA: Jedan od zaključaka posebne sjednice ide u pravcu da Republički zavod za statistiku RS objavi rezultate popisa u ovom entitetu. 

OKIĆ: U tom slučaju, na potezu su više institucije i međunarodna zajednica. RS je pravila neke svoje popise ranijih poslijeratnih godina, ali oni nisu imali nikakav značaj. RS može pokušati objaviti rezultate popisa samo na prostoru ovog entiteta, ali mišljenja sam da nadležne institucije to ne treba da dozvole.

VIJESTI.BA: Problemi nastali nakon odluke o objavi popisa stanovništva prouzrokovali su očito probleme u radu i funkcionisanju institucija vlasti na državnom nivou. U kojoj mjeri stavovi političara iz RS mogu otežati evropski put BiH?

OKIĆ: Očigledno je da se ovakvim ponašanjem evropski put dovodi u pitanje. Osim toga, ovakvi stavovi koriste se zbog predizborne kampanje, koja je već u toku. Dakle, želja je da se pitanje popisa stanovništva u BiH ispolitizuje i da se koristi u predizborne svrhe. To svakako nije dobro, a najveće posljedice snosiće građani.

Razgovarala: Nevena Šarenac

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close