Portugal se plasirao na EURO, Francuzi slavili u Amsterdamu

Večeras su nastavljenje reprezentativne utakmice oktobarskog ciklusa.

U našoj grupi Portugal je savladao u Portu reprezentaciju Slovačke, te je prva selekcija koja je ovjerila plasman na Evropsko prvenstvo u Njemačkoj koje će se održati na ljeto 2024. godine. Portugal je od starta bio dominantnija ekipa, u 14. minuti dobar pas je primio Bruno Fernandes i s ruba šesnaesterca opalio u lijeve rašlje, ali je golman to lijepo obranio. U 18. minuti domaće dolaze do vodstva Goncalo Ramos povećava rezultat na 1:0. Skočio je kako bi ispratio dobar centaršut koji je uputio Bruno Fernandes i poslao loptu glavom nisko po sredini gola. Martin Dubravka je bio bespomoćan.

Igrala se 26. minuta kada je Bruno Fernandes je pokušao iskoristiti centaršut kada je skočio i glavom pucao po sredini gola. Martin Dubravka je pokazao svoje odlične reflekse i fantasično zaustavio loptu da ne završi u mreži, a samo dva minuta poslije Denis Vavro je igrao rukom te je dosuđen penal za Portugal. Siguran sa bijele tačke bio je Cristiano Ronaldo.

Cristiano Ronaldo je u 39. minuti promašio čisti zicer u petercu. Odbijenu loptu je poslao nekoliko centimetara pored lijeve stative. Četiri minuta poslije strijelac prvog gola pogodio je lijevu stativu te nije uspio povećati na 3:0.

U 69. minutu gosti se vraćaju u igru David Hancko je pucao s distance i pogodio nekoga od defanzivaca Portugala. Lopta je promijenila smjer i Diogo Costa je bio nemoćan.

Portugal ponovo ide na +2 tri minute poslije, Bruno Fernandes je servirao loptu kao na tacni i Cristiano Ronaldo je to rutinski pospremio u mrežu.ž

Uporni Slovaci nisu se predavali te je u 80. minuti viđen novi pogodak. Stanislav Lobotka je došao do lopte i uputio snažan udarac s velike udaljenosti. To je bilo najbolje rješenje jer je lopta našla put do desnih rašlja. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao te su Portugalci slavili sa 3:2

U drugoj utakmici naše grupe Island i Luksemburg su podijelili bodove (1-1). Domaći su poveli golom Orrija Oskarssona u 23. minutu za 1:0. Dok je gostima bod donio Gerson Rodrigues pogotkom u 49. minuti.

Standings provided by Sofascore

Francuzi slavili u Amsterdamu, Grci napravili veliki korak ka EURU

U utakmici odigranoj u Amsterdamu, Francuska je savladala reprezentaciju Nizozemske rezultatom 1:2. Dobro su krenuli Trikolori, a već u 7. minuti Jonathan Clauss je dodao u šestnaesterac, Kylian Mbappe  je prvi bio na lopti i zakucao loptu u mrežu za 0:1. Joey Veerman je imao sjajnu šansu za domaće kada jee dočekao centaršut u šesnaestercu i pucao po golu. Ali je pucao neprecizno, lopta je otišla lijevo od gola.

Nastavili su domaći sa napadima, a još jednu dobru priliku su imali kada je Xavi Simons primio tačan pas na rubu šesnaesterca i odmah pucao nisko u lijevu stranu gola. Međutim, golman je bio spreman i fantastično mu obranio.

REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Mbappe do svog drugog pogotka stiže u 53. minuti kada je fino primio sjajan pas na rubu šesnaesterca i u svom stilu zavrnuo loptu u desne rašlje. Domaći su do kraja pokušali smanjiti rezultat i ući u finiš sa rezultatskom neizvješnošću, u 83. minutu Steven Bergwijn je poslao loptu u šesnaesterac, a tamo ju je dočekao nemarkirani Quilindschy Hartman  i zabio u donji lijevi ugao.

U drugoj utakmici grupe B, Grci su u Dublinu slavili rezultatom 0:2, a pogotke za goste postigli su Georgios Giakoumakis i Georgios Masouras. Grčka je tako skočila na drugu poziciji ispred Nizozemske i do kraja joj predstoji grčevita borba za plasman na EURO.

U posljednjoj utakmici u Beču grupe F, Belgija je savladala Austriju rezultatom 2:3. U sjajnoj utakmici odigranoj Belgijanci su imali sigurnih 0:3 sve do 72. minute. Pogotke za goste postigli su Romelu Lukaku, te dva Dodi Lukebakio. Domaće je u igru vratio Konrad Laimer, a u potpunosti u rezultatsku neizvijesnost odveo Marcel Sabitzer. Austrijanci ipak nisu imali snage doći do potpunog poravnjanja te je na semaforu ostalo 2:3.

Autor: Hadis Mešić, N1