Kultura

Sretan praznik Hanuka – Hag Hanuka Sameah

Hanuka u prevodu na hebrejski znači posvećenje.
Hanuka se slavi kao sjećanje na pobjedonosnu oslobodilačku borbu jevrejskog naroda protiv helenističkih okupatora u vrijeme vladavine Antioha IV Epifana iz dinastije Seleukida. Helenizam je bio izraz težnje stvaranja jedinstvenog naroda u mnogoplemenskoj i mnogovjerskoj carevini sredstvima asimilacije i ujednačavanja grčke kulture i vjere. Spoljnja oznaka ugnjetavanja, kao vrhunac u helenističkom pokušaju uništavanja jevrejske narodnosne specifičnosti, ogledao se u okupiranoj jevrejskoj državi u zabrani osnovnih jevrejskih vjerskih obreda (obrezivanje, obredna čistoća, kašrut, čitanje Tore, slavljenje praznika i sl.) i u postavljanju kipa Zevsa Olimpskog na žrtvenik u Jerusalimskom hramu. Prema I knjizi Makabejaca (1, 44) sve to se dogodilo na dan 25. kisleva 167. god. p.n.e. Starac Matatja iz porodice Hašmonejaca, koji je bio svešteničkog reda, odlazi u Modi'in, sa svih pet sinova, ruši lokalni  mnogobožački kip koji su postavili okupatori i počinje oslobodilački, gerilski rat malog naroda protiv najmoćnije imperije tadašnjeg svijeta. Poslije Matatjine smrti, borbom rukovodi njegov sin Jehuda Makabi (malj, čekić), koji poslije tri godine ratovanja, uspijeva da istjera okupatora iz velikog dijela zemlje, ulazi u Jerusalim, gdje je  25. kisleva, na godišnjicu ponižavajuće carske zapovijesti, očistio Hram, srušio tuđinske idole i izvršio osvećenje žrtvenika, samim tim i Hrama. Kako piše u knjizi Makabejaca, pobjedu nad neprijateljem i osvećenje Hrama narod je osam dana slavio prinošenjem žrtava i pjevanjem hvalospjeva, a Jehuda je sa svojom braćom i sa svojom izraelskom zajednicom odredio da se počevši od dvadeset i petog dana mjeseca kisleva, svake godine, osam dana radosno i veselo slavi dan posvećenja žrtvenika.
Praznik traje 8 dana i sjeća na događaj, kada je pri ponovnome posvećenju jeruzalemskog Hrama u hramskom svijećnjaku osam dana gorjelo ulje koje je po pravilo dovoljno samo za jedan dan. Zbog toga čuda svjetlosti Hanuka se naziva i Hag Ha-urim (hebr. Praznik svjetlosti).

Hanuka se više od 2200 godina slavi svakog 25. dana mjeseca Kisleva po jevrejskom kalendaru, dok po gregorijanskom računanju vremena svake godine mijenja datum i može biti bilo koji dan u decembru.

Prema Hilelovoj školi palilo se svakoga dana po jedan plamen više, od jednoga do osam. Svijeće se pale nakon dolaska noći, a na svijećnjak se stavljaju s desna ulijevo (poput pisanja hebrejskog pisma) a pale s lijeva udesno. Zapaljene Hanukije stavljaju se u prozore, kako bi se širilo čudo svjetlosti i potvrđivale jevrejski identitet porodice. Uz ovaj praznik je vezano i slavljenje osobite uloge žene u životu obitelji i zajednice.

Omiljena jela u dane ovoga blagdana su pogačice od krompira, luka i jaja, pečene u ulju, krofne različitih ukusa, te mnogo mliječnih jela.


Hag Hanuka Sameah!

Hanuka, osmodnevni  jevrejski praznik svjetlosti. Njime se obilježava ponovno posvećenje Solomonovog hrama na mjestu gdje se danas nalazi Zid plača u Jerusalemu, koje je uslijedilo nakon pobjede makabejskih ustanika nad grčkim osvajačima. Trebalo je posvetiti hram i naći ulje za kandilo. Tada je u zidinama hrama pronađen 340 godina star ćup s uljem. Iako je tog ulja bilo dovoljno za jednu noć, ono je gorjelo osam dana…

Hanuka praznik slobode i svjetlosti

Hanuka se slavi u znak sjećanja na trogodišnji oslobodilački rat i oslobođenje Jerusalema 165. godine prije nove ere, kada je ponovo upaljen svijećnjak a idoli izbačeni iz Hrama.

S tim je događajem povezana legenda o svjetiljci koja je nastavila gorjeti u Hramu, premda za nju nije bilo dovoljno ulja. Hanuka je tako ostala bitno praznik svjetla. Jevreji svake godine kroz sedmicu Hanuke pale posebne osmerokrake svijećnjake “hanukije” i to tako da svake večeri zapale po jednu svjetiljku toga svijećnjaka.

Legenda kaže da je poslije razaranja jeruzalemskog Hrama u njemu nađeno ulje za svijećnjak – menoru, koje je bilo dovoljno samo za jedan dan. Ali, ulje je svijećama gorjelo punih osam dana, što se u judaizmu smatra čudom.

Chanukah (Hanukkah) starts on the Hebrew calendar date of 25 Kislev, and lasts for eight days. Here are the coinciding secular dates for the upcoming years:

•Jewish Year 5776 / 2015: December 6-14
•Jewish Year 5777 / 2016: Decem. 24-January 1
•Jewish Year 5778 / 2017: December 12-20

The first candle of the menorah is lit at nightfall of the first date listed above (for each year).

Hanuka (Chanukah) počinje po hebrejskom kalendaru na datum 25 Kislev, i traje osam dana. Ovdje su se poklapaju sekularni datumi za naredne godine:

• Jevrejska godina 5776 / 2015: od 6-14 decembra
• Jevrejska godina 5777 / 2016: od 24 decembra do 1 jan.
• Jevrejska godina 5778 / 2017: od 12 do 20 decembra

Prva svijeća u menori je upaljena u sumrak na prvom sastanku gore navedeno (za svaku godinu).

Svima koji slave želimo Sretan praznik Hanuka sa tradicionalnim uzvikom – Hag Hanuka Sameah

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close