Spektakularna utakmica u Plzenu: Viktorija savladala Željezničar 4:3

Željezničar je poražen u prvoj utakmici drugog pretkola Lige prvaka od Viktorije u Plzenu rezultatom 4:3, ali igra u drugom poluvremenu i tri gola u mreži Kozačika daju za pravo da se plavi u revanšu mogu nadati prolazu u treće pretkolo.

Uz aktivan rezultat izabranici Amara Osima bit će i pojačani za sedam dana na Koševu, jer se nakon suspenzije u tim vraćaju Benjamin Čolić i Mumaer Svraka.

Sjajne odbrane Hadžića

Većim dijelom prvog poluvremena pred golom Željezničara igrala se viktorija, a što se na odmor otišlo bez pogodaka, definitivno, najzaslužniji je golman Adnan Hadžić koji je u nekoliko navrata nestvarnim intervencijama uspjevao zaustaviti udarce češkog prvaka. Igrači Viktorije znalački su koristili protor na bokovima, pogotovo na desnom, gdje Urdinov nije imao rješenja za Rojtolara.

Sa druge strane Osimovi izabranici opredjelili su za kontre, što u prvom dijelu nije donijelo rezultata. Napadač Eldin Adilović nije se uspio nametnuti protivničkim defanzivcima, te stoga ni ne čudi da je golman Kozačik bio bez posla.

Prvu priliku domaći su imali u 11. minuti kada Adilović loše reaguje nakon kornera, spustivši loptu na nogu Daridi, koji se ne snalazi baš najbolje i šutira preko gola. Nedugo zatim zaprijetio je i Čiškovsky iz daljine, ali se Hadžić nije dao iznenaditi. Golman plavih istakao se i u 21. minuti kada je paradom zaustavio udarac Tecla. Osim je sredinom prvog poluvremena bio prinuđen na prvu izmjenu, a povrijeđenog Hasanovića zamijenio je Sadiković. To nije promijenilo tok utakmice, jer je Viktorija nastavila s atacima na gol bh. prvaka.

Tecl je ponovo u prilici, ali ovaj put njegov Hadžić i Kerla uzajedničkim snagama spašavaju da lopta ne završi u mreži. Željin golman fenomenalnim intervencijama uspjevao je ukrotiti i udarce Čiškovskog i Tecla, a jedini put kada su ga uhvatili na krivoj nozi Rojtolar je šutirao pored gola.

Plavi su se u nastavku oslobodili pritiska, a prvi korner u 48. minuti dao je naslutiti da bi mogli nešto i napraviti u fazi napada. To se dogodilo u 52. minuti. Jamak i Tomić su kombinovali,ovaj drugi se oslobodio svog čuvara i pogodio nebranjeni dio Kozačikove mreže za veliko slavlje igrača i navijača Željezničara.

Poziv za revanš

I nakon primljenog gola Viktorija je nastavila sa napadima, a Hadžić je do 63. minuti uspio sačuvati mrežu netaknutom. No, tada je Čiškovsky iskoristio lošu rekaciju Kerle koji nije izašao na vrijeme, kako bi stopera Viktorije uhvatio u ofsajdu. Tri minute kasnije Česi u potpunosti preokrenuli rezultat. Hadžić je zaustavio udarac Kovarika, ali je na odbijenu loptu natrčao Kolar i pospremio je u mrežu za 2:1.

Viktorija je preko Kolara stigla i do trećeg gola, kada je veznjak domaćih isfintirao Kerlu i udarcem sa 16 metara matirao Hadžića. Ipak, plavi se nisu predavali i u 78. minuti smanjuju na 3:2. Sadiković je nakon prekida ubacio loptu u peterac, a Selimović iz neposredne blizine matira Kozačika.

Tri minute kasnije Rojtolar je vratio dva gola prednosti, ali tu nije bio kraj goleade na Doosan Areni. Rezervista Bajić uposlio je Bučana, koji preciznim udarcem osigurava plavim minimalan poraz i aktivan rezultat za revanš na Koševu.

Na kiraju dodajmo da je prije ove utakmice, Viktoriji u Plzenu više od dva pogotka uspjela dati samo Barcelona, a sada i Željezničar.