-TopSLIDERukometSport

Španija nadigrala Crnu Goru, “ljepotica” dana Islandu, Švedska sigurna protiv Brazila

Svjetsko prvenstvo za rukometaše

Sa tri noćna susreta završen je današnji program na Svjetskom prvenstvu za rukometaše. Prve pobjede uspisali su Španija, Švedska i Island.

Rukometna reprezentacija Španije opravdala je ulogu favorita u duelu sa Crnom Gorom. No, nije sve krenulo po planu Špancima jer Crnogorci su dobro otvorili meč i do sredine prvog dijela su imali minimalnu prednost ili su bili u egalu.

Ali, kvalitet Španije je došao do izražaja. Serijom 3:0 Španci su stigli do vodstva 10:7 kojeg do odmora nisu ispuštali iz ruku. Na odmor se otišlo pri rezultatu 15:12, a Crnogorci su u 10 minuti nastavka uspjeli smanjiti zaostatak na 18:17, ali to je bilo sve od njih u ovom meču. Španci su ubacili u brzinu više i kako se bližio kraj utakmice tako je rasla i njihova prednost za konačnih 30:25.

Najefikasniji u redovima Španije bili su Odriozola sa šest, te Fernandez sa pet pogodaka, dok je Vujović sa sedam pogodaka bio najučinkovitiji kod Crne Gore.

Grupa A, 1. kolo
Španija – Crna Gora 30:25 (15:12)
ŠPANIJA: Casado, Corrales, D. Dujshevaev 4, A. Dujshebaev 4, A. Fernadez 5, D. Fernandez, Figueras 3, Garciandia 2, Guardiola, Maqueda 1, Odriozola 6, Pecina, De Vargas 1, Migallon, Saole 1, Tarrafeta 3. Trener: Ribera
CRNA GORA: Anđelić 1, Bakić 1, Božović 3, Čepić 1, Grbović 3, Kaluđerović, Lasica 2, Lazović, Matović, Radović, Sevaljević, Simić 2, Vujačić, B. Vujović 7, M. Vujović 2, S. Vujović 1. Trener: Roganović.

Ljepoticu dana odigrali su Island i Portugal. Dosta borben meč sa mnogo lijepih akcija, dobrih odbrana i tranzicija na kraju je otišao na stranu Islanda, iako ne bi bilo nezasluženo da je i Portugal upisao pobjedu.

Imao je Island prednost većim dijelom prvog poluvremena, no uporni Portugalci nisu se dali slomiti, te su se uspjevali vraćati u igru, a na odmor se otišlo pri rezultatu 15:15.  U drugom dijelu slična priča. Island je konstantno u prednosti, ali ne može da slomi otpor Portugalaca. U sami finiš ušlo se pri rezultatu 24:24, a na kraju su se bolje snašli Islanđani i na kraju su upisali pobjedu rezultatom 30:26.

Elisson sa devet, te Magnusson sa sedam pogodaka su bili nezaustavljivi za Portugal kod kojeg su Portela sa osam, te Sousa sa četiri pogotka bili najučinkovitiji.

Grupa D, 1. kolo:
Island – Portugal 30:26 (15:15)
ISLAND: Arnarsson, Elisson 9, Gislason, Gudjonsson 4, Gudmudsson, Gustavsson 1, Hallgrimsson, Jonsson 1, Kristjansson 2, V. Kristjansson, Magnusson 7, Palmarsson 2, Rikhardsson, Smarsson, Styrmisson, Vidarsson 4. Trener: Gudmundsson.
PORTUGAL: Areia 1, Borges 1, Branquinho 2, Cacalcanti 1, F. Costa 2, M. Costa, Espinha, Fernandes 1, Frade 1, Gaspar, Gomes 2, Iturriza 1, Magalhaes 1, Portela 8, Soares, Sousa 5. Trener: Pereira.

Reprezentacija Švedske je na otvaranju prvenstva savladala Brazil (26:18). Na početku meča, do neke 10. minute Brazil je držao egal, no kako je vrijeme odmicalo tako je i kvaliteta Švedske dolazila do izražaja, pa se na omor otišlo sa vodstvom Švedske 11:9.

Do neke 10. minute drugog dijela Brazil je bio u igri, ali onda Švedska dobrom odbranom i laganim golovima iz kontranapada stiže do prednosti od sedam pogodaka (21:14). Do kraja su Šveđani rutinskom igrom uspjeli sačuvati prednost za prvu pobjedu na prvenstvu.

Gottfridsson sa šest, te Sandell sa tri pogotka su bili najefikasniji kod Švedske, dok su Rodriguez sa četiri, te Nantes sa tri pogotka bili najefikasniji kod Brazila.