SP Brazil 2014: Cristiano Ronaldo i Portugal se vraćaju kući, SAD i Njemačka u osmini finala

U trećem kolu grupne faze Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu danas su odigrane dvije utakmice u grupi G. Njemačka i Sjedinjene Američke Države (1:0) susrele su se na Areni Pernambuco u Recifeu dok su Portugal i Gana (2:1) odmjerili snage na Nacionalnom stadionu u Braziliji.

Njemačka – SAD

Uoči ovog kola Nijemci i Amerikanci su imali po četiri boda i remi u današnjem susretu garantovao bi objema selekcijama osminu finala s tim da bi Elf išao sa prve pozicije.

Nijemci su već na otvaranju zaprijetili preko Lukasa Podolskog, ali je napadač šutirao preko gola. Do kraja prvog dijela susreta nije bilo većih šansi.

Početak drugog poluvremena obećavao je boljih 45 minuta. Ozil je pokušao glavom, ali je lopta završila iza gola Howarda.

No, golman SAD-a je morao vaditi loptu iz mreže nakon sjajnog gola Thomasa Mullera u 54. minuti.

Napadač Bayerna je sa nekih 16 metara plasirao loptu u desni ugao gola Amerikanaca što je ujedno bio i jedini gol susreta. Mogli su Amerikanci do izjednačenja u sudijskoj nadoknadi vremena, ali mreža Howarda se nije zatresla.

Portugal – Gana

Susret u Braziliji bio je mnogo zanimljiviji od onog u Recifeu. Ronaldo je već u šestoj minuti zatresao prečku gola Gane, a nakon toga se našao u stopostotnoj prilici. Međutim, najbolji igrač svijeta je sa samo par metara šutirao glavom direktno u golmana Daudu.

Nedugo nakon njegovog promašaj u prilici su se našli igrači Gane. Asamoah Gyan je šutirao, a Beto bez većih problema odbranio.

Ipak, Portugalci su otišli na poluvrijeme sa vodstvom zahvaljujući autogolu Johna Boyea.

Gana je izjednačila sjajnim golom Gyana u 57. minuti.
No, desetak minuta prije kraja susreta, Ronaldo je doveo Portugal u vodstvo nakon što je iskoristio odbijenu loptu i poslao je u mrežu Gane. Ispostavit će se da je ovo bio posljednji gol na utakmici.