Kultura življenjaLifestyle

Sobne biljke su najjeftinija dekoracija koja vam pruža i ljubav

DRAGANA RANĐELOVIĆ

Uz prave savete i negu svaka soba može biti lepa i oplemenjena zelenilom. Potrebno je upoznati prostor u kojem živimo i biljke koje se tu mogu prilagoditi. Ostalo je lako.

Niko od nas nije učio kako da uzgaja sobne biljke , ali svi očekuju da je to nešto što se podrazumeva i što svi možemo. Tako nas obasipaju poklonima kao što su biljke u saksiji ili nam daju „pelcere“ kako bismo ih posadili i ulepšali dom. Sve to sjajno zvuči, ali šta ako ne umemo ili nemamo mogućnosti za to? I kako uopšte naučiti o uzgajanju biljaka u stanu?

Prvo, imati biljku u stanu veoma je korisno i za estetiku prostora, ali i za samo zdravlje. Biljka prerađuje vazduh i ulepšava prostor i sa njom praktično svaki stan ili kancelarija dobije novi izgled. Priznajte i sami, kuće u kojim nema nikakvog cveća deluju hladno i mrtvo, čak i kada su njihovi vlasnici veoma aktivni i živi. A u suštini negovati sobnu biljku nije nimalo teško.

Prvo, treba znati neke osnovne stvari o biljkama i njihovom uzgajanju.

Kako odabrati?

Ne traže sve biljke istu količinu svetlosti i vode. Mesta za biljku mogu biti senovita, tj. u blagoj senci, sa malo sunca, a mogu biti i potpuno osunčana. U zavisnosti od biljke, svako mesto može biti veoma pogodno za nju i dati vam puno lepih listova, a može biti i potpuna smrt. Zato, pre kupovine biljke, odaberite mesto na kojem možete čuvati biljku i gde vam ona ulepšava prostor i tako je birajte, u saradnji sa prodavcem i, naravno, koristite pomoć sa interneta.

Gde ih staviti?

Biljke one ne moraju biti samo u dnevnoj sobi pored prozora. Neke od njih vole malo hladnija i promajna mesta, pa ih možete mirne duše smestiti u hodnik, dok neka vole i zabačenija mesta u predsoblju. Biljke možete čuvati i u kupatilu, verovali ili ne! Tropske biljke vole vlažnija mesta, a kuhinja i kupatilo su prava za njih. Jedino gde ih nipošto ne treba stavljati su spavaća i dečija soba, odnosno mesta gde spavamo, jer, učili smo i u školi, biljke noću umesto kiseonika stvaraju štetni ugljen-dioksid i doslovce nas guše.

Kada i kako ih zalivati?

Zalivanje nije baš tako komplikovana stvar. Mnogi ljudi misle da negovanje biljki zahteva svakodnevnu pažnju i zalivanje, zbog čega odbacuju čak i mogućnost da ih prime u svoj dom. Biljke, međutim, imaju veličanstvenu moć preživljavanja i neće uginuti čak i ako ste nekog dana na njih i zaboravili. Mnogi botaničari i ne preporučuju svakodnevno zalivanje, smatrajući da biljku na taj način „davite“, a cveću nemojte prilaziti kao da imate obavezu jer cveće to oseća. Za zalivanje koristite isključivo vodu koja je odstajala na sobnoj temperaturi. Ukoliko je baš nemate (spremite flašu dve vode u ostavu za ovu namenu), možete zaliti i vodom sa česme, samo je ostavite da se malo ugreje na sobnoj temperaturi. Jedino što morate znati jeste da će se u ovom slučaju na površini zemlje pojaviti bele naslage zbog krečnjaka iz vode.

Cveće je mrtvo

Ne, nije. Cveće i te kako oseća vašu ljubav i negu. Kada im prilazite zato što morate, ono oseća i svakako neće napredovati. Postavite cveće tako da ga vidite sa vaše fotelje na kojoj odmarate, posmatrajte ga i radujte njegovom napretku. Cveće će to prepoznati i pružiti vam ljubav.

Za sve ostalo dovoljno je pitati u cvećari za savet. Nije tako teško.

Logicno.com

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close