Slovenija razvojnom pomoći BiH otvara vrata slovenskim firmama

Nakon ulaska u Evropsku uniju, Slovenija spada među zemlje koje razvojno pomažu drugima. U Bosni i Hercegovini sufinansirala je projekte, koji će značajno ojačati ekonomsku konkurentnost, a tim ulaganjima ova zemlja otvara vrata za slovensku ekonomiju.
Slovenija jena temelju međunarodnih obaveza dužna za razvojnu pomoć izdvojiti 0,33 posto svog BDP-a, godišnje oko 40 miliona eura. Od tog broja, 1,5 miliona tzv bilateralne pomoći, koju distribuira po vlastitom nahođenju. Slovenija posvećuje Bosni i Hercegovini. Projekte koji imaju pravo na ovu pomoć, bira Centar za međunarodnu saradnju i razvoj (CMSR) program ovjeren od strane Ministarstva finansija, izvještava RTV Slovenije.

“Većinu projekata koje finansira CMSR, vode slovensah preduzeća. Tiime im osiguravamo ulazak na strana tržišta, gdje mogu uspostavljatii partnerske veze. S jedne strane postoji direktna korist naših kompanija od donacija, s druge strane razvojna pomoć otvara vrata za nove poslove i omogućuje stalno prisustvo naših firmi na stranim tržištima. To je zapravo naš cilj. Zato težimo ka najvećem kvalitetu usluge. Kada je Slovenija bila primalac pomoći, često je dobijala trećerazrednu robu, što je izazvalo dosta nezadovoljstva. Bosni i Hercegovini zato pružamo superiorne usluge i stručnjake. Tako su neke laboratorije u Bosni i Hercegovini sada bolje nego naše “, rekao je Gasper Hedgehog, direktor Centra za međunarodnu saradnju i razvoj.

Novac se vraća

Slovenski Institut za metale i tehnologiju (IMT) i Institut za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine su u okviru projekta razvojae pomoći povezani još od 2007. a plod saradnje predstavlja nekoliko laboratorija, koji su neophodneza penetraciju bosanskih kompanija na strana tržišta. Laboratorije obavljaju potrebna mjerenja koja su uvjet za dobijanje potrebnih dozvola. Samo sa relevantnim certifikatima firme mogu konkurirati na zahtjevnom stranom tržištu.

U 2007. godini, otvorena je nacionalna laboratorija za vakuum i pritisak. U 2011. godini, BiH je dobila Laboratoriju za elektromagnetske kompatibilnosti testiranja, laboratorijska ispitivanja mjerila električne energije, nacionalni laboratorij za kapacitete električne energije i nacionalni laboratorij za vrijeme i frekvenciju. U narednim danima očekuje se potpisivanje ugovora za projekt u oblasti mjerenja kvaliteta goriva.

– Prije svega to je interes naših instituta, jer uspješno prenose svoje znanje. Međutim, donacije imaju veliki multiplikativni učinak, jer na strana tržišta lansiramo druga slovenska preduzeća. Grant novac na taj način se vraća u Sloveniju! Vrlo je važno da smo prisutni u izgradnji velikih energetskih objekata. Ovo je naša šansa, računamo na poslove u obliku remonta. Naš Institut može procijeniti da li je materijal pogodan za upotrebu ili ne. To su vještine koje nije lako dobiti, u BiH ih nema dovoljno”, kaže dr. Matjaž Godec, direktor Instituta za metale i tehnologije.

Prije nekoliko dana u Sarajevu smo otvorili višenamjensku dvoranu, koju je opremila Slovenija. Donacija je iznosila 240.000 €, a visokokvalitetnu opremu je je osiguralo preduzeće Elan Inventa.

RTVSLO

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close