-TopSLIDEKošarkaSport

Slovenci se mučili do posljednje četvrtine, a onda je Dončić odlučio da riješi prolaz dalje

Košarkaška reprezentacija Slovenije drugi je četvrtfinalista Eurobasketa nakon pobjede nad Belgijom rezultatom 88:72.

Slovenija je kao apsolutni favorit dočekala utakmicu protiv Belgije u Berlinu, ali nije išlo sve tako lagano za rivala iz naše grupe kojeg smo savladali na ovom Eurobasketu.

Kada se pogleda rezultat, čini se da su Slovenci bez problema slavili. Ipak, to je daleko od istine jer su Belgijanci do ključnih momenata bili izvrsni.

Sredinom druge četvrtine Slovenci su imali 10 razlike (37:27), a do poluvremena Belgijanci se odličnom serijom vraćaju na samo jedan poen zaostatka.

Nevjerovatno je bilo pogledati u semafor kada je Belgija imala prednost (64:63). Bila je to četvrta četvrtina i činilo se da možemo vidjeti veliko iznenađenje u Berlinu, ali ga je spriječio Luka Dončić.

Slovenci prave impresivnu seriju i već četiri minute prije kraja utakmice susret je bio riješen.

Dončić je postigao 35 poena uključujući i one najbitnije. Dvocifreni su bili još Klemen Prepelič (13), Mike Tobey (12) i Goran Dragić (11).

S druge strane najefikasniji je bio Emmanuel Lecomte sa 16 poena, a jedan manje dodao je Pierre-Antoine Gillet.

Slovenija će u četvrtfinalu igrati protiv Ukrajine ili Poljske.