Slabo zanimanje investitora za prodaju državnog kapitala

Iako Agencija za privatizaciju FBiH često objavljuje natječaje za prodaju državne imovine, protekle i ove godine zabilježen je značajan pad potražnje za tom imovinom. Sve to utječe i na punjenje proračuna na svim razinama vlasti, jer bi se prodajom te imovine uvelike olakšala permanentno teška financijska situacija u zemlji.

„Ovi predmeti koji su u maloj privatizaciju za njih ima ponuda i tu se nešto prodaje. Kad su u pitanju velike privatizacije, tu ipak nema mnogo ponuda“, kazao nam je Šuhret Fazlić, direktor Agencije za privatizaciju FBiH.

Niz problema

Kako primjer, on navodi prodaju dionica poduzeća UNIS d.d. Sarajevo kao veliki predmet za koji je trenutačno raspisan natječaj. On navodi kako se ranije prodavalo u paketima po 100.000 maraka, a sada se pokušalo prodajom cijelog paketa.

„ Ne vjerujem kako će biti nekih ponuda za cijeli paket, pa ćemo ponovno morati prodavati u manjim paketima i vjerujem da ćemo na takav način uspjeti prodati“, rekao je Fazlić. Mnogi ugledni bh. ekonomski stručnjaci smatraju kako na nedostatak ponuda za kupnju državnog kapitala u BiH ponajviše utječe ekonomska kriza koja trese cijeli svijet te nestabilna politička situacija koja godinama vlada u našoj zemlji. Sličnih razmišljanja je i Fazlić, koji ipak navodi kako iza svega stoje brojni razlozi zbog kojih BiH nije niti u regiji najprimamljivija destinacija za investitore, kako domaće, tako i inozemne.

„Istina je kako velika recesija vlada u cijelom svijetu, ponajviše u Europi. Uz to, politička situacija je takva kakva jest, što također ne utječe pozitivno na inozemne investicije. Ipak, ono što se mora istaknuti jest kako mi ne nudimo najbolje što imamo, nego često ono s čim ni mi ne znamo što ćemo, a onda to nitko neće kupiti“, pojašnjava Fazlić.

Hotel “Ero”

Inače, i tijekom listopada i studenoga, Agencija je objavila nekoliko natječaja za prodaju državnog kapitala. Osim spomenutog UNIS-a, prodaje se jedan poslovni prostor u Zagrebu, dijela imovine Energoinvesta, prodaju državnog kapitala društva ŠIPAD “VRANICA” iz Fojnice, itd. Možda i najzanimljivija prodaja jest devet objekata u vlasništvu Zavoda MIO/PIO FBiH. Među njima jest i mostarski hotel “Ero”, za koji je natječaj otvoren do ponedjeljka, a sama aukcija održati će se 9. prosinca. Početna cijela hotela “Ero” je 24.413.229,70 maraka, a depozit 100.000 maraka. Prema informacijama koje su procurile u javnost, niti za ovaj objekt ne vlada veliko zanimanje potencijalnih investitora, pa još uvijek nije stigla niti jedna ponuda. Hoće li se ipak u sljedećih nekoliko dana pojaviti ponuđači, a hotel 9. prosinca dobiti novog vlasnika, ostaje za vidjeti.

Dnevni list

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close