PolitikaSvijet

Umro istaknuti američki diplomata i naučnik Henry Kissinger

Američki diplomata i istaknuti naučnik Henry Kissinger preminuo je u srijedu u svom domu u Connecticutu u dobi od 100 godina, objavila je konzultantska kompanija Kissinger Associates.

Kissinger je ostavio neizbrisiv trag u vanjskoj politici Sjedinjenih Američkih Država, služeći kao državni sekretar i savjetnik za nacionalnu sigurnost tokom predsjedničkih administracija Richarda Nixona i Geralda Forda.

Kissinger je nagrađen Nobelovom nagradom za mir 1973. godine zbog svog doprinosa pregovorima o prekidu vatre u Vijetnamu, iako je ta odluka bila predmet kontroverzi. Tokom 1970-ih, igrajući ključnu ulogu u visokim diplomatskim dužnostima, bio je uključen u značajne globalne događaje, uključujući Pariški mirovni sporazum sa Sjevernim Vijetnamom, otvaranje diplomatskih odnosa s Kinom, pregovore o kontroli naoružanja između SAD-a i Sovjetskog Saveza te jačanje veza između Izraela i arapskih susjeda.

Kissingerova uloga kao glavnog arhitekta vanjske politike SAD-a oslabila je s Nixonovom ostavkom 1974. godine, ali je nastavio pružati svoja mišljenja pod predsjednikom Fordom do kraja života.

Unatoč pohvalama zbog briljantnosti i iskustva, Kissinger je bio kontroverzna figura. Dok su ga mnogi hvatali zbog doprinosa diplomaciji, drugi su ga kritizirali kao ratnog zločinca zbog podrške antikomunističkim diktaturama, posebno u Latinskoj Americi.

Rođen kao Heinz Alfred Kissinger u Njemačkoj 1923. godine, Henry se sa svojom obitelji preselio u SAD 1938. godine izbjegavajući nacističke progone Jevreja. Njegova vojna služba u Evropi tokom Drugog svjetskog rata prethodila je doktoratu na Harvardu 1954. godine.

Nakon desetljeća u američkoj diplomatiji, Kissinger je 1982. osnovao konzultantsku kompaniju Kissinger Associates, pružajući savjete svjetskoj korporativnoj eliti. Ostao je aktivan do samog kraja života, nedavno se sastavši s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u Pekingu, gdje je igrao ključnu ulogu u normalizaciji odnosa između SAD-a i Kine tokom 1970-ih.

Kissinger nije direktno bio uključen u pregovore ili politiku vezanu za Bosnu i Hercegovinu tokom rata 1992-1995. Međutim, njegovo šire diplomatsko iskustvo i uloga u američkoj vanjskoj politici tokom Hladnog rata često su analizirani u kontekstu međunarodnih odnosa.

U to vrijeme, tokom rata u Bosni i Hercegovini, ključnu ulogu u diplomatskim naporima igrali su drugi američki zvaničnici, poput predsednika Billa Clintona, državnog sekretara Warrena Christophera i specijalnih izaslanika poput Richarda Holbrookea.

Kissingerova politika i pristup međunarodnim odnosima često su bili predmet različitih interpretacija, ali direktna veza s Bosnom i Hercegovinom tokom tog perioda nije bila izražena.

Klix

***

Ko je bio Henry Kissinger? Od jevrejskog dječaka koji je pobjegao od nacista do nobelovca

Henry Kissinger, često opisan kao jedan od najuticajnijih američkih diplomata i državnika, rođen je 27. maja 1923. godine u Fürthu, Njemačka. Njegovo ime je postalo sinonim za globalnu diplomatiju, a njegova karijera je obuhvatila period velikih međunarodnih promjena i izazova.

Kissingerova porodična prošlost bila je oblikovana Drugim svjetskim ratom i nacističkim progonom Jevreja. S porodicom se preselio u Sjedinjene Američke Države 1938. godine, gdje je započeo svoje visoko obrazovanje na Harvardu. Njegova intelektualna snalažljivost i analitički pristup brzo su ga izdvojili kao obećavajućeg mladog stručnjaka u oblasti međunarodnih odnosa.

Prvi značajan korak u njegovoj karijeri bio je dolazak na poziciju savjetnika za nacionalnu sigurnost pod predsjednikom Richardom Nixonom 1969. godine. Tokom svog mandata, Kissinger je igrao ključnu ulogu u oblikovanju američke vanjske politike tokom hladnog rata. Njegova sposobnost donošenja teških odluka i vođenja diplomatskih pregovora dovela ga je do ključnih trenutaka, uključujući vođenje politike detanta između SAD-a i Sovjetskog Saveza.

Jedan od najpoznatijih trenutaka u Kissingerovoj karijeri bio je potpisivanje “SALT I” sporazuma o kontroli naoružanja 1972. godine, što je predstavljalo pokušaj smanjenja nuklearnih tenzija između dviju supersila. Njegova uloga u pregovorima o Vijetnamskom miru i potpisivanju sporazuma u Parizu 1973. godine također je ostavila dubok pečat na međunarodnim odnosima.

Nobelova nagrada za mir, koju je Kissinger primio 1973. godine, bila je priznanje njegovim naporima u postizanju sporazuma i smanjenju vojnih sukoba. Međutim, ista nagrada doživjela je kritike zbog vojnih operacija koje su prethodile diplomatskim postignućima, poput bombardovanja Kambodže tokom vijetnamskog rata.

Nakon svog vremena u Bijeloj kući, Kissinger je nastavio svoju karijeru kao diplomata, služeći kao državni sekretar pod predsjednikom Geraldom Fordom. Njegova uloga u postizanju sporazuma između Izraela i Egipta (Camp Davidski sporazumi) 1978. godine dodatno je produbila njegov ugled kao mirnodopskog pregovarača.

Međutim, Kissingerova karijera nije bila bez kontroverzi. Kritičari su ga optuživali za podržavanje diktatorskih režima u cilju očuvanja američkih interesa, dok su drugi osporavali etičke aspekte njegovih postupaka u vođenju spoljne politike.

Uprkos kontroverzama, Henry Kissinger ostaje važna figura u svjetskoj diplomaciji, čije su odluke i postignuća oblikovali međunarodnu scenu tokom ključnih trenutaka 20. vijeka.

Kissinger je, podsjećamo, preminuo u srijedu u svom domu u Connecticutu u dobi od 100 godina, objavila je konzultantska kompanija Kissinger Associates.

Klix

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close