-TopSLIDERukometSport

Rukometaši BiH u Prištini savladali Kosovo

Kvalifikacije za EP

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je večeras u Prištini Kosovo rezultatom 25:22 u utakmici trećeg kola grupe 7 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koje će se 2024. godine održati u Njemačkoj, javlja Anadolija.

Od samog početka utakmice BiH je preuzela kontrolu nad rezultatom. U 11. minut bilo je 5:3 za goste, a dvije minute kasnije prvi put plus tri. Od 18. do 22. minute zahvaljujući sjajnoj odbrani serijom 5:0 bh. rukometaši odlaze na sedam razlike 12:5. Ipak, do odlaska na odmor domaćin se uspijeva konsolidovati i sa tri vezana pogotka smanjiti zaostatak na minus četiri (10:14).

U drugom dijelu Kosovarima je trebalo svega 12 minuta da naprave potpuni rezultatski preokret i povedu sa 17:16. Ipak, to kao da je probudilo BiH pa je novom serijom od sedam golova u nizu ponovo stigla do sigurne prednosti 23:17 u 50. minuti. No, tu nije bio kraj uzbuđenjima. Uslijedila je nova serija Kosova od 4:0 čime je vraćena rezultatska neizvjesnost u utakmicu. Ipak, u uzbudljivoj završnici bh. tim je uspio sačuvati prednost i slaviti važnu pobjedu.

Najefikasniji u pobjedničkom sastavu bili su Mladen Bošković sa pet golova i Marko Panić sa četiri. Kod Kosova izdvojili su se Drenit Tahirukaj sa pet i Drilon Tahirukaj sa četiri pogotka.

U drugom susretu trećeg kola grupe 7 u četvrtak u Podgorici sastaće se Crna Gora i Slovenija.

Poredak u grupi 7: Crna Gora 4 boda (utakmica manje), Slovenija 4 (- 1), BiH 2, Kosovo 0.

Plasman na EURO 2024. godine osiguraće po dvije prvoplasirane reprezentacije iz svake od osam kvalifikacionih grupa te četiri najbolje trećeplasirane selekcije. Mjesto su već osigurali domaćin Njemačka, te Švedska, Španija i Danska, tri najbolje plasirane selekcije sa posljednje Evropskog prvenstva.