-TopSLIDEKultura življenjaLifestyleTehnologija

Dogrijavanje stanova na struju – koji sve načini postoje?

Dogrijavanje stanova na struju – koji sve načini postoje?

Već krajem septembra dok grijna sezona i dalje ne počinje, a temperature polako počinju da padaju, mnogi se odlučuju za aktiviranje različitih vrsta grijalica, radijatora, klima ili peći na struju. Uz njihovu pomoć u kratkom vremenskom periodu se postiže optimalna temperatura unutrašnjeg prostora.

Kada tokom zime glavni način grijanja ne funkcioniše dobro i nije dovoljan za potpuno zagrijavanje prostora, ponovo je najjednostavnija opcija dogrijavanje stanova različitim vrstama grijnih tijela na struju. U nastavku vam objašnjavamo na koje sve načine možete koristiti ova grijna tijela za dogrijavanje i kako da za sebe izaberete odgovarajući.

Kaloriferi – za trenutno zagrijavanje prostora

Kalorifer ili mini grejalica je vjerovatno najjednostavniji način da se neki prostor trenutno zagrije. Zauzima malo mjesta i može se prenositi iz jedne u drugu prostoriju. Ovaj uređaj se najčešće koristi za dogrijavanje prostora, ali se određeni modeli mogu koristiti i kao jedini izvor grijanja u malim prostorijama (do 20m²). 

Zbog njegove glavne karakteristike – da grije samo sobu u kojoj se nalazi, ne treba se koristiti ukoliko niste u njoj.

Većina kalorifera ima ugrađen sigurnosni sistem protiv prevrtanja i pregrijavanja, a moguće je i podešavanje temperature. Uglavnom se prave sa opcijom izduvavanja, kao i ventilatorom, pa zato ljeti mogu da posluže za hlađenje prostorije. 

Samim tim, ovaj uređaj se veoma lako koristi, ali nije pogodan za zagrijavanje velikih prostora. Zbog male snage i velike potrošnje energije, kalorifer je dobra opcija ako želite da imate neki alternativni način grijanja i hlađenja, na kraći ili prelazni vremenski period.

Uljani i norveški radijatori – toplota koja se zadržava u prostoru

Uljani radijatori su grijna tela uz čiju pomoć se toplota dugo zadržava u prostoru i nakon isključivanja iz struje, što ih čini ekonomičnim uređajem. Oni fukniconišu tako što se ulje u njima zagrijava pomoću struje, a zatim se zagrijavaju i sama rebra radijatora preko kojih se emituje toplota. Ne troše kiseonik, niti smanjuju vlažnost vazduha, pa predstavljaju zdrav način grijanja.

S druge strane, panelni ili norveški radijatori griju prostor po sistemu prirodne cirkulacije vazduha. Funkcionišu uz pomoć grijača kroz koji prolazi vazduh, pa ne dolazi do zagrijavanja radijatora, već samo ravnomjernog zagrijavanja vazduha. Njihov životni vijek je oko 30 godina, a uglavnom se smatraju ekonomičnim tipom grijnog tijela na struju. Lijepog su dizajna i imaju tajmer koji omogućava podešavanje vremena uključivanja.

Prednost panelnih i uljanih radijatora je pouzdan termostat koji reguliše potrošnju energije, a takođe su sigurni za korišćenje i brzo zagrijavaju prostoriju. Teži su i veći od grijalica, ali uljani radijatori imaju točkiće pomoću kojih se mogu lako pomjerati. Obe vrste radijatora na struju koriste se za dogrijavanje manjih prostorija, a njima se rijetko zagrijava čitav stan ili kuća.

Infracrvene grijalice – efikasno grejanje 

Ovo su novija grijna tijela koja skoro svu energiju koju dobijaju prenose dalje, čime omogućavaju jeftinije grijanje na struju. Rade uz pomoć infracrvenih zraka što zvuči pomalo komplikovano, a zapravo je isti princip po kome funkcioniše grijanje sunčevim zracima.

Djeluju usmjereno na zonu grijanja, tačnije prenose toplotu samo na objekte ispred njih (hladne površine i živa bića), dok ne utiču na zagrijavanje okolnog vazduha. Mogu da zagriju do 10m² otvorenog i do 20m² zatvorenog prostora. Jednostavan način upotrebe i zdrav uticaj infracrvenih zraka ih čine veoma sigurnim za korišćenje. 

S obzirom da prostor mogu da zagriju trenutno i da efikasno troše energiju, odličan su način da prilikom dogrijavanja prostora uštedite struju. Njihova cijena je u odnosu na kvalitet i dalje povoljna, pa je ovo dobra opcija da se dogrijavate bez velikih ulaganja.

Termoakumulacione peći – povoljno grijanje po starom principu

Ovaj uređaj, skraćenog naziva TA peć, nam je svima dobro poznat. Ovo je jedan od najstarijih načina grijanja na struju koji se i dalje koristi veoma često. One su jednostavne za upotrebu, a funkcionišu tako što akumuliraju energiju koju potom emituju u vidu toplote. 

Cijena TA peći je povoljna, kao i cijena njenih zamjenskih dijelova koji se lako mogu pronaći. Loša strana su prije svega velike dimenzije i težina. TA peći su isplative isključivo ako se pravilno koriste – u malim prostorima (do 40m²) i ako se pune tokom noći kada je aktivna niža tarifa struje. 

Ova karakteristika ih čini veoma popularnim načinom dogrijavanja, pa čak i jedinog izvora grijanja zimi. Mnogi se odlučuju i na grijanje klimom tokom zime, ali TA peć i dalje ostaje među najpopularnijim opcijama zbog ekonomične potrošnje.

Inverter klime – zimi za grijanje, ljeti za hlađenje

Ovo su uređaji koji mogu da zagriju prostor i pri temperaturi od -20 stepeni. Za razliku od klasičnih klima, imaju promjenljiv način rada i zato mogu da zagrijavaju prostor pri mnogo manjoj spoljašnjoj temperaturi. 

Uglavnom se postavljaju na zid, pa tako zauzimaju malo prostora, a kontrolišu se daljinskim upravljačem. Moraju se redovno održavati, a jedna od loših strana je što njihova ugradnja poprilično košta.

Inverter klime se ne propuručuju kao jedini način grijanja, jer se može desiti da tokom veoma hladnih dana ne rade djelimično ili potpuno. Ipak, ovo su praktični uređaji zato što mogu poslužiti i tokom ljeta za hlađenje prostora, a troše malu količinu električne energije.

Ako želite više da uštedite na potrošnji električne energije, osim uređaja za dogrijevanje na struju, trebalo bi da razmotrite i korišćenje ostalih kućnih uređaja koji su veliki potrošači energije.

Iako nam je ponekad najjednostavnije da samo kupimo prvi uređaj za dogrijavanje na koji naiđemo, pokušajte prije sljedeće kupovine da razmislite koji način dogrijavanja na struju najviše odgovara vašoj kulturi življenja. Tako ćete najviše uštedjeti i dobiti uređaj prilagođen vašim potrebama.

Jovana Grubanović

avokado.rs

Izvori slika:

https://pixabay.com/photos/radiator-heating-heat-winter-cold-1244926/ – Autor: Arcaion

https://pixabay.com/photos/electricity-meter-electricity-pay-96863/ – Autor: geralt

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close