Sarajevo se oprostilo od Lige prvaka

Na Celtic Parku je večeras odigrana revanš utakmica prvog pretkola Lige prvaka između Celtica i Sarajeva, a domaćin je na kraju slavio sa 2:1 i ovjerio prolazak u drugo pretkolo.

Sarajevo je na 17 minuta prije kraja utakmice uspjelo stići do poravnanja, bili su tako bordo momci na pragu senzacionalnog rezultata, ali je Callum McGregor u finišu donio Keltima pobjedu.

Lijepom akcijom je Sarajevo otvorilo ovaj susret. Već u prvoj minuti je Velkoski prošao kroz sredinu, proigrao Mersudina Ahmetovića, koji je matirao golmana domaćih, ali se nalazio u ofsajdu.

Brzo je nakon toga uzvratio Celtic. Zaprijetio je McGregor u 5. minuti šutem iz daljine, a lopta je otišla malo pored gola Vladana Kovačevića.

Potpuno su Kelti od tada kontrolisali utakmicu, a Sarajevo je rijetko dolazilo u priliku da ima loptu u svom posjedu.

U 14. minuti se u sjajnoj prilici našao Bolingoli, ali je traljavo šutirao, te je to Kovačević lagano zaustavio.

Nastavio je Celtic dominirati ovom utakmicom, a to mu se isplatilo u 26. minuti.

Tada je Edouard nakon kombinacije na lijevoj strani ubacio u sredinu, gdje se lopta odbila do Christieja, koji matira Kovačevića za 1:0 vodstvo domaćih.

Celtic je novu priliku imao u 29. minuti, Morgan je ubacio, Kovačević nešto slabije reagovao, ali to je iznenadilo i napadače Celtica. Uslijedila je kontra Sarajeva, ali je upropaštena lošim pasom Amara Rahmanovića…

Do kraja poluvremena je Celtic nastavio dominirati, stvorio je još nekoliko prilika preko Edouarda, Bolingolija i Christieja, ali je Kovačević uspio sačuvati mrežu pa se na odmor otišlo s rezultatom 1:0.

Istu priču smo gledali i u nastavku utakmice. Celtic je dominirao, a Sarajevo, moramo priznati, izgledalo potpuno nemoćno. Od akcija pred golom domaćih možemo izdvojiti izblokirani udarac Slobodana Milanovića, koji se predugo namještao u 53. minuti.

Ipak, Sarajevo je u 63. minuti izvelo sjajnu akciju i iz prvog šuta u okvir gola stiglo do poravnanja. Ahmetović je lijepo ubacio za Rahmanovića, on spustio za Tatara, koji lijepo pogađa za 1:1.

Dao je taj gol krila bordo timu, ali je nešto otvorenija igra Sarajeva pružila priliku za kontre Celticu. Iz jedne su zaprijetili u 68. minuti, Forrest je šutirao iskosa, a Kovačević još jednom dobro intervenisao.

Celtic je prednost vratio u 76. minuti utakmice, kada je sa ivice kaznenog prostora šutirao Callum McGregor i savladao Kovačevića za 2:1.

Do kraja Celtic nije imao problema da zadrži prednost i slavi, pa je sa ukupnih 5:2 prošao dalje. Podsjećamo, u prvom duelu na Koševu je rezultat glasio 1:3 za škotskog velikana.

Sarajevo će takmičenje nastaviti u Evropskoj ligi, gdje će igrati u 3. pretkolu.