Sarajevo na krilima Tatara izborilo plasman u drugo pretkolo LP

Fudbaleri Sarajeva su večeras u Kardifu sa 0:2 savladali prvake Velsa, ekipu Connah's Quay Nomadsa, pa se tako bordo tim plasirao u drugo pretkolo Lige prvaka, gdje ga očekuje gostovanje bjeloruskom Dynamu iz Bresta.

Napravilo je tako Sarajevo već veliki uspjeh, iako se utakmica protiv Velšana pokazala dosta teškom i nezgodnom. Nije bordo tim stvorio previše prilika, ali je dvije iskoristio i čekirao kartu za drugo pretkolo.

Tako je sebi tim Vinka Marinovića i osigurao još najmanje dvije utakmice na evropskoj sceni, pošto i ako budu eliminisani u Brestu, takmičenje će nastaviti u Evropskoj ligi.

Sarajevo je u uvodnim minutama susreta gotovo sve vrijeme držalo loptu u svojim nogama, ali nije bilo konkretnih napada i smislenih akcija bordo tima.

Tako tim Vinka Marinovića nije uspijevao krunisati inicijativu, a u osmoj minuti je Connah's Quay imao ogromnu šansu. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca s centra igrališta, glavom je sa pet metara tik pored stative šutirao iskusni napadač Wilde.

Nakon toga je Sarajevo nastavilo čuvati loptu u svojim nogama, a u 16. minuti nakon lijepe akcije prvak BiH dolazi u vodstvo.

Ivan Jukić je poslao dugu loptu ka Benjaminu Tataru iza leđa odbrane Velšana, golman Brass je istrčao, a Tatar ga zaobišao i lagano poslao loptu u mrežu za 0:1.

Gledali smo nakon toga uglavnom borbu na sredini terena uz dosta grubu igru i dosta prekršaja oba tima, a posebno domaćina. U 42. minuti Sarajevo dolazi do još jednog pogotka preko Jukića, ali prethodno je dosuđen prekršaj u napadu.

U drugom poluvremenu je prva prilika viđena u 55. minuti, kada je Amar Rahmanović iz slobodnjaka sa 22-3 metra pogodio živi zid, a onda je lopta otišla pored gola.

Uslijedila je nakon toga inicijativa Velšana, koji su uglavnom prijetili nakon prekida i centaršuteva, te je nekoliko puta pred golom Kovačevića stvarana velika gužva.

U 65. minuti pada odluka o pobjedniku u ovom susretu, a tada je Tatar pokupio ničiju loptu nakon ispucavanja Kovačevića, krenuo sam ka golu Velšana i lagano matirao Brassa za 0:2.

Nakon toga se ponovo dugo igralo većinom na sredini terena, Velšani su nekoliko puta uspjeli stvoriti gužve pred golom Kovačevića, ali bez učinka.

U samom finišu je veliku priliku imao Haris Handžić, koji u 89. minuti nije iskoristio situaciju jedan na jedan s Brassom, pošto je šutirao pored gola.

Do kraja nije bilo promjene, a tako je bh. prvak slavio, prošao dalje i sada ga u drugom pretkolu Lige prvaka očekuje gostovanje Dynamo Brestu u Bjelorusiji.