Sarajevo je grad koji se urušava: Građani tolerišu stvarne probleme, važnije su im vještačke političke krize

Posljednji izvještaj Istraživačkog centra Populari “Lorenzettijev kist: Više upravljanja, manje vladanja” priča je o sistematskom urušavanju naših gradova, usluga i servisa na koje kao građani polažemo pravo, saopćeno je iz Popularija.

– Kroz priču o problemu pasa lutalica u Sarajevu, pokušali smo prikazati sve posljedice lošeg upravljanja u Bosni i Hercegovini.Prema nezvaničnim procjenama domaćeg nevladinog sektora, gradom Sarajevom 2009. godine lutalo je 700 napuštenih pasa. Za njihovo zbrinjavanje u tom trenutku bilo je potrebno manje od 200.000 KM. Međutim, 2012. godine, broj pasa dosegao je 11.168,  tj. 15 puta više nego 2009. godine, a broj prijava napada pasa i ujeda se u odnosu na 2011. godinu povećao za 29,11 posto, 745 pacijenata je prijavilo ujed psa 2012. godine. Za njihovo zbrinjavanje potrebni su milionski iznosi – navodi se u izvještaju.

Sa 5.840 formalnih političkih funkcija na svim nivoima političke vlasti i približno 19.940 upravljačkih i rukovodećih funkcija unutar javne uprave na nivou BiH, bilo bi realno očekivati da su usluge i servisi kontinuirani i na određenom kvalitetu.

– Nažalost, situacija je posve drugačija. GRAS je sa preko 200 miliona KM akumuliranog gubitka, prekomjernim brojem uposlenika, manjkom od skoro 50 posto optimalnog voznog parka i istrošenim preostalim dijelom voznog parka, potrebno potpuno rekonstruisati da bi zaista i bio javni gradski prevoz – navode iz Popularija.

Vodovodna mreža u Sarajevu, u dužini od 1.000 km, stara je u prosjeku 50 godina, 70 posto mreže je otpisano, a čak 70 posto vode se gubi u toku distribucije. Građani glavnog grada imaju redovite redukcije vode.

– Sarajevo je 2013.-2014. godine, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, bio najzagađeniji glavni grad u Evropi. Zastarjeli sistemi grijanja, 150.000 automobila, te ugalj, ali i drvo, papir, guma, plastike, što se sve loži u pećima i koristi za grijanje domaćinstva, najveći su uzroci emisije štetnih čestica koje uzrokuju oboljenja disajnih puteva i krvotoka. Iako je razina zadovoljstva građana lokalnom upravom i javnim uslugama u većini slučajeva ispod 50 posto, samo je svaki peti građanin spreman prijaviti svoje nezadovoljstvo uslugama. Problemi se tolerišu, i skoro nikad ne preispituju, a građani su preokupirani apstraktnim pitanjima i temama koje su vrlo često samo predmet vještačkih političkih kriza – pokazuje analiza Popularija.

Iz Popularija poručuju da izrada ovog izvještaja predstavlja njihov doprinos za početak rješavanja ovog i sličnih pitanja, ne samo u Sarajevu, nego i Mostaru, Zenici, Travniku, gradovima i sistemima koji se urušavaju.

Kompletan izvještaj može se naći na linku http://populari.org/files/docs/466.pdf.

| Fena

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close