S tri gola BiH slavila u Vaduzu: A sada – baraž

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom u Vaduzu protiv Lihtenštajna završila je kvalifikacije za Evropsko prvenstvo.

Kada smo saznali rivale u kvalifikacijama za EP, vjerovali smo da je to ‘to’ i da napokon možemo otići na smotru najboljih selekcija na Starom kontinentu. Nikad slabija Grčka, Armenija, “mala”Finska, Lihtenštajn, a i sama Italija, tješili smo sami sebe, nije što je nekad bila.

Ipak, Italija je ostvarila svih 10 pobjeda, Finska otišla prvi put na Euro, Grčka i sa smjenom generacija uspjela da nam uzme četiri boda, a bodove nam je uzimala i Armenija. Sve u svemu, srećom pa je večeras završen kvalifikacijski ciklus, a jedina nada da odemo na Euro jeste baraž koji se igra u martu 2020. godine.

Robert Prosinečki je za duel u Vaduzu odlučio da promiješa karte, da odmori neke ključne igrače, te da priliku pruži onima na koje je manje računao u proteklo vrijeme. Sve u svemu, ovaj meč i nije imao rezultatski značaj, pa nije bilo ni važno ko će igrati.

U prvih 45 minuta slab meč, Zmajevi nisu uspjeli da naprave nešto više, tek nekoliko pokušaja. Imali smo očekivano veliki posjed lopte, opasnije napade, ali domaćin se dobro defanzivno držao. Bičakčić, Hodžić i Hajradinović su imali prilike, no na odmor se otišlo s nepopularnim rezulatom 0:0.

U nastavku su Zmajevi imali terensku incijativu, no svi ti napadi ka gol domaćina bili su jalovi. Imao je Hodžić u 50. minuti pokušaj glavom na ubačaj rezerviste Hotića, ali je pucao preko gola. Zatim je Hajrović snažno i neprecizno šutirao.

Mogao se Hotić proslaviti u 54. minuti, no iskosa s lijeve strane iz odlične pozicije puca preko gola Lihtenštajna.

Ipak, od 57. minute je krenula golijada i u tih 30 i nešto više minuta ostvarili smo sigurnu pobjedu. Prvi gol postigao je Eldar Ćivić na asistenciju Hajradinovića, a već u 64. minuti Armin Hodžić je udarcem povisio na 2:0.

Razigrani Hodžić je u 72. minuti nakon sjajne lopte Bešića poentirao za 3:0. Mirno smo dočekali kraj utakmice, pa se sada okrećemo baražu koji je na programu u martu 2020. godine. Imat ćemo polufinale kod kuće, pa onda eventualno finale i dvije utakmice smo od Eura.

BiH je kvalifikacije okončala na četvrtom mjestu sa 13 bodova. Ispred su Italija sa 30, Finska sa 18 i Grčka sa 14 bodova. Armenija je peta sa 10, a Lihtenštajn posljednji s dva boda.

Lihtenštajn – Bosna i Hercegovina 0:3

Lihtenštajn: B. Buchel, Brandle, Goopel, Malin, Frick, Salanović, M. Buchel, Hasler, Wolfinger, Rechsteiner, Polverino.

BiH: Pirić, Ćivić, Bičakčić, Memišević, Mihojević, Sarić, Jajalo, Hajradinović, Duljević, Hajrović i Hodžić. Igrali su još: Hotić,