Reis-ul-ulema za Radio BiH: – „Bili smo za građanski popis, ali političke snage u BiH žele torove”
U intervjuu za Radio Bosne i Hercegovine Reis-ul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović govorio je o prevelikom uplitanju vjerskih zajednica u politiku. Govoreći o najaktuelnijoj temi ovih dana – da li je ovaj popis samo statistika ili ima veći značaj iz vizure Islamske zajednice, odgovorio je:
„Mi bismo voljeli da smo imali zaista jedan građanski popis i da je on samo statistika, međutim političke snage koje imamo u Bosni i Hercegovini žele torove, ti torovi su prisutni. Mislim da Bošnjacima nije bilo stalo do ovih pitanja, to vidim u razgovorima sa ljudima, odgovornim Bošnjacima. Međutim, kada su pravila igre postavljena, onda morate igrati po pravilima igre. Islamska zajednica je uzela svoje učešće govoreći našim vjernicima, muslimanima, a većina muslimana u BiH su Bošnjaci, da je jako važno izjasniti se, kad su već pravila igre tako nametnuta, da se ljudi izjasne kao Bošnjaci.
Naravno, bosanski jezik nije bio upitan ni na prošlom popisu 1991., on je već afirmisan, a također pripadnost duhovnom stablu Islama isto tako nije upitna. Neke dileme su unutar nas, zato što nam je čitavo XX stoljeće i prije toga, bilo nasilno oduzeto narodno ime Bošnjak, pa smo bili neopredjeljeni, pa smo bili Muslimani sa velikim M, i tako dalje, ali i druge nacionalističke skupine podgrijavale su kod Bošnjaka, neku vrstu zbunjivanja da se izjašnjavaju kao Bosanci, da je moguće imati više identiteta. Zašto imati identitet Hercegovac, pa Bosanac itd. Mi želimo jasno kazati – ako ste željeli ovakva pravila igre oko popisa, onda smo mi Bošnjaci, govorimo bosanskim jezikom i pripadamo svijetu Islama.“
– „BILO JE IZLETA U POLITIČKE VODE. POLITIČKI PROSTOR TREBA OSTAVITI ONIMA KOJIH SE ON TIČE – POLITIČKIM STRANKAMA.“
Na pitanje urednika zašto se vjerskim zajednicama u BiH često zamjera preveliko uplitanje u politiku, Reis-ul-ulema je odgovorio:
„Sve vjerske zajednice su uvijek pred velikim izazovima, mi nismo odijeljeni od društva i dok se nalazimo u tom miljeu kakvo jeste u BiH, a vi znate da u Bosni i Hercegoviniimamo neko predpolitičko društvo, koje funkcionira tako kako funkcionira, ono je unaprijed zadato i određeno, ono se ne razvija na neki prirodan način. Naravnoda vjerske zajednice ne mogu ostati van društvenih zbivanja i njihov glas o nekim pitanjima koja su bitna za društvo treba da se čuje. Je li bilo izleta u političke vode – bilo ih je, treba to kazati. Mi smo svi iz toga izvuklineku pouku, a da li u dovoljnoj mjeri, to ćemo vidjeti u budućnosti. Ne kažem da neće biti grešaka i u budućnosti, nismo mi sveti ljudi, bezgrješni, ali Islamska zajednica će se truditi bar u onoj mjeri koliko ona bude mogla, da politički prostor ostavi onima kojih se on tiče, dakle, političkim strankama, da one vode računa o dnevnoj politici, a IZ će za sebe zadržati pravo, kao i druge crkve u BiH, da ukazuje na probleme. Mi nemamo ni snage ni moći da ih rješavamo, nismo članovi nikakvih parlamenata tamo gdje se odlučuje o našim životima, ali ćemo uvijek zadržati pravo da se osvrnemo na život i da kažemo šta očekujemo, da kritikujemo ono što je za kritiku. Tako ćemo se ponašati i u
budućnosti.“
Napomena:
Kompletan intervju poslušajte u program Radija Bosne i Hercegovine od 13:03h, a potom i na portalu www.bhrt.ba