Kvalifikacije za SP: Crna Gora slavila u Kopenhagenu

Kvalifikacije za SP: Crna Gora slavila u Kopenhagenu, Englezi osvojili bod u Ljubljani

Grupa C

Njemačka – Sjeverna Irska 2:0
Norveška – San Marino 4:1
Češka – Azerbejdžan 0:0

Njemačka je upisala i treću pobjedu u grupi C. U Hannoveru Elf je nadigrao Sjevernu Irsku rezultatom 2:0, a susret je bio odlučen već u prvih 17 minuta susreta. Draxler je doveo Njemačku u vodstvo u 13. minuti, a na 2:0 je povisio Khedira u 17. Do kraja meča rezultat se nije mijenjao iako je Elf mogao u još nekoliko navrata doći do pogotka.

Norveška je kao veliki favorit dočekala San Marino u Oslu i već nakon 11 minuta susreta vodila je sa 1:0 autogolom Simoncinija. Gosti su izjednačili u 54. minuti kada je pogodio Stefanelli, no ipak su Norvežani uspjeli doći do pobjede pred kraj meča. U 77. minuti je pogodio Diomande, u 82. Samuelsen, a u 84. King.

Češka je u Ostravi dočekala Azerbejdžan, a susret je završen bez pogodaka. Domaćin je imao terensku inicijativu, no nije uspio to materijalizovati.

Grupa E

Danska – Crna Gora 0:1
Poljska – Armenija 2:1
Kazahstan – Rumunija 0:0

Najveće iznenađenje večerašnjeg programa napravila je Crna Gora koja je slavila u Kopenhagenu sa 1:0. Susret je riješen u 32. minuti kada je Beqiraj na Jovetićevu asistenciju zatresao Schmeichelovu mrežu za velika tri boda za goste.

Poljska je u Varšavi dočekala Armeniju, a nakon pola sata igre imala je igrača više nakon što je zbog drugog žutog kartona isključen Armenac Andonian. U 48. minuti činilo se da je Lewandowski postigao gol nakon Rybusovog centaršuta iz slobodnog udarca, no on je na kraju službeno upisan kao Mkoyanov autogol. Samo dvije minute kasnije Armenci su izjednačili preko Haroyana. Kada se činilo da će Armenija uzeti veliki bod, u 90+5. minuti Lewandowski je pogodio za pobjedu Poljaka od 2:1.

U najdosadnijoj utakmici danas Kazahstan i Rumunija su u Astani podijelili bodove u susretu bez prilika i pogodaka.

Grupa F

Slovenija – Engleska 0:0
Litvanija – Malta 2:0
Slovačka – Škotska 3:0

Veoma uzbudljiv meč odigrali su u Ljubljani Slovenija i Engleska. Domaćin je imao nekoliko dobrih prilika, a najbolje su bile u 10., 11. i 47. minuti susreta. U 10. minuti Hart je sjajno odbranio Bejzjakov udarac, a minutu kasnije Kurtić je pogodio stativu. Na početku drugog poluvremena Cesar je nakon kornera šutirao glavom, ali je Hart opet bio sjajan. Englezi, koji mogu biti zadovoljni bodom, su svoju najbolju priliku imali u 77. minuti, no Oblak je odbranio Sturridgeov šut.

Litvanija je sa 2:0 savladala najslabiju ekipu ove grupe, selekciju Malte u Vilniusu. Cernych je doveo domaćina u 76. minuti u vodstvo, a gosti su u 82. minuti ostali sa igračem manje nakon što je isključen Caruana. Novikovas je iz penala u 84. minuti postavio konačnih 2:0.

Slovačka je razbila Škotsku u Trnavi sa 3:0, a igrač utakmice je bio mladi Robert Mak. On je pogodio Marshallovu mrežu u 18. minuti, a svoj drugi pogodak je upisao u 56. minuti susreta. Konačnih 3:0 postavio je Nemec u 68. minuti, a asistent je bio Mak.