Prvak osvjetlao obraz bh. fudbala: Zrinjski hrabro korača ka grupnoj fazi

Zakazali dvomeč s Tobolom

Nakon sramotnih ispadanja Borca i Veleža na Malti, očekivanog Tuzla Cityja od AZ Alkmaara, Zrinjski je jedini predstavnik Bosne i Hercegovine u trećem pretkolu Konferencijske lige.

Nakon 0:1 pobjede u Tirani, Plemići su večeras, izuzev malog pada u drugom poluvremenu, očitao je fudbalsku lekciju Tirani i slavio s 3:2.

Utakmica je otvorena vrlo mirno, ali je sve eksplodiralo u 25. minuti kada Janković postiže eurogol. Opalio je s 25-30 metara i pocijepao rašlje gola gostiju iz Tirane za 1:0.

Do kraja prvog dijela igre još jedan prelijep pogodak. Jukić je prošao, ubacio, a Tičinović iz voleja šutira i matira Bekaja.

Drugo poluvrijeme otvoreno je golom Tirane u 51. minuti. Seferi je sve uradio, izbacio Ismailgecija u situaciju jedan na jedan s Čondrićem. šteta što nije bilo VAR-a, moguće da je bio ofsajd.

Nova velika prilika za Zrinjski u 59. minuti. Jankovićev šut je blokiran, a lopta odlazi u korner. Izveo ga je upravo Janković, golman gostiju brani jedan pokušaj, a onda Barišić pogađa prečku.

Mogli su Albanci do izjednačenja u 69. minuti. Hasani je bio sam kao duh na drugoj stativi i imao šut za 2:2, ali nekako uspijeva pogoditi vanjski dio mreže.

Zrinjski to kažnjava desetak minuta kasnije. Pritisak na zadnju liniju Tirane urodio je plodom, Bilbija je vukao loptu, bio sebičan, šutirao, Bekaj odbranio, no srećom lopta dolazi do usamljenog Ćužea koji zabija za 3:1.

Tri minute kasnije neopreznost u odbrani Zrinjskog kažnjava Xhixha za 3:2, no nije to puno pomoglo gostima i Zrinjski je s ukupnih 4:2 prošao dalje.

Treba reći da je naš predstavnik u nadoknadi mogao do još jednog gola. Malekinušić je ubacio, a Mandić pogađa prečku, drugu za Zrinjski večeras.

Prvaci Bosne i Hercegovine u trećem pretkolu igrat će dvomeč protiv Tobola iz Konstanayja (Kazahstan), a prvi meč na rasporedu je već idućeg četvrtka u Mostaru.

Prije utakmice s Tobolom, Plemiće za vikend čeka duel 3. kola Premijer lige protiv Leotara, također u Mostaru.

Revanš drugog pretkola Konferencijske lige:

Zrinjski – Tirana 3:2 (Janković 25’, Tičinović 36’, Ćuže 80’; Ismailgeci 51’, Xhixha 83’)

HŠK Zrinjski: Čondrić, Ćorluka, Magdić, Barišić, Memija, Kamenar, Savić, Tičinović, Janković, Jukić, Bilbija.

Tirana KF: Bekaj, Ismailgeci, Toševski, Bahiratche, Najdovski, Totre, Aleksi, Limaj, Seferi, Xhixha, Devid.