Prije 27 godina BiH je protiv Italije upisala prvu pobjedu u historiji

Na današnji dan prije 27 godina fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je prvu pobjedu u historiji.

Poslije najduže opsade u modernoj historiji građani Sarajeva dobili su priliku da na našem najvećem stadionu pogledaju spektakularnu utakmicu reprezentacije i osjete da su konačno slobodni.

Tog 6. novembra 1996. godine, na Koševu je gostovala Italija i naša reprezentacija je senzacionalno slavila sa 2:1.

Bila je to peta zvanična utakmica naše reprezentacije i ni najveći optimisti se nisu mogli nadati da će prvu pobjedu u historiji naš tim upisati baš protiv tadašnjeg svjetskog viceprvaka.

Na Koševu je italijanski selektor izveo najveće zvijezde, pa su pred više od 40.000 navijača zaigrali Paolo Maldini, Demetrio Albertini, Gianfranco Zola, Enrico Chiesa…

Naš tim je poveo već u 5. minuti susreta, kada je Hasan Salihamidžić pogodio za 1:0.

Italijani su potom izvršili pravu opsadu gola Mirsada Dedića, a u 10. minuti Chiesa je pogodio za 1:1.

Potom je Dedić imao nekoliko sjajnih odbrana, da bi u 43. minuti Bolić izbjegao ofsajd zamku, predriblao Francesca Tolda i pogodio za konačnih 2:1.

Taj poraz je toliko uzdrmao Italijane da je nakon njega legendarni selektor Arrigo Sacchi napustio kormilo Azzurra.

Nakon utakmice, selektor Muzurović se posebno zahvalio Italijanima zbog toga što je taj prijateljski duel omogućio Bosni i Hercegovini da naredne utakmice u kvalifikacijama igra na domaćem terenu.