Molitvom i paljenjem svijeća počelo obilježavanje Hanuke

Večernjom molitvom i paljenjem svijeća, nekoliko desetina Jevreja sinoć je, po zalasku sunca, počelo proslavljati Hanuku – praznik svjetlosti, koji će trajati u narednih osam dana.

Hanuka predstavlja proslavu pobjede Jevreja Makabejaca nad poganskom helensko-asirijskom vojskom, kao i posvećenja Drugog Hrama koji je oskrnavljen tokom helensko-asirijske okupacije Jeruzalema.

Ova proslava se u jevrejskim hramovima i domovima širom svijeta obilježava službama, porodičnim okupljanjem i paljenjem svijeća na posebnom svijećnjaku poznatom kao Menora za Hanuku ili Hanukija.

Za Hanuku se koristi poseban osmokraki svijećnjak sa dopunskim devetim krakom, a paljenje svjećica predstavlja centralni čin cjelokupne proslave praznika.

Prve noći pali se prva svjećica, a svake naredne noći još po jedna.

Savjetnik za kulturu i religiju Jevrejske zajednice BiH Eli Tauber kazao je za AA da je praznik Hanuka jedan od historijskih praznika jevrejskog naroda.

“To je ustvari praznik svjetlosti, posvećenja, slobode, praznik koji proslavljaju u znak sjećanja na jednu veliku pobjedu”, pojasnio je Tauber.

Prema njegovim riječima, za Jevreje je ovo važan praznik, jer se za ovaj praznik podsjećaju na legendu koja kaže da je poslije razaranja jeruzalemskog Hrama u njemu nađeno ulje za svijećnjak – menoru, koje je bilo dovoljno samo za jedan dan.

Naime, ulje je svijećama gorjelo punih osam dana, što se u judaizmu smatra čudom.

Predsjednik Jevrejske zajednice u BiH Jakov Finci kazao je za AA da je Hanuka jedan od rijetkih veselih jevrejskih praznika kojim se ne spominje i ne obilježava nikakva tragedija, nego sretan događaj koji se dogodio nakon oslobađanja okupiranog jeruzalemskog hrama.

Prema njegovim riječima, svih osam dana, koliko se slavi Hanuka, veselo se živi, dobro se jede i igraju se neke od igara.

“Okuplja se porodica, prijatelji i jednostavno se ove duge zimske večeri razbija ta svjetlost sa Hanukije”, pojasnio je Finci.

Hanuka se slavi u znak sjećanja na trogodišnji oslobodilački rat i oslobođenje Jerusalema 165. godine prije nove ere, kada je ponovo upaljen svijećnjak, a idoli izbačeni iz Hrama.

S tim je događajem povezana legenda o svjetiljci koja je nastavila gorjeti u Hramu, premda za nju nije bilo dovoljno ulja. Hanuka je tako ostala bitan praznik svjetla.

Ovaj praznik obično pada u decembru i tada se u kući ništa ne radi.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close