-TopSLIDEOstali sportoviSport

Bh. olimpijci traže hitno rješenje finansiranja, prijete štrajkom ispred institucija vlasti i OHR-a

VRHUNSKI SPORT

U prostorijama Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine je održana sjednica Komisije olimpijaca OK BiH koju je predvodio predsjednik Amel Tuka.

Sportisti koji su trenutno na treninzima u inostranstvu su imali mogućnost prisustvovati i online putem Zoom aplikacije, a svi su zajedno došli do zaključka da institucije moraju što prije riješiti pitanje finansiranja vrhunskog sporta, kao što je to slučaj u zemljama u okruženju.

Primjera radi, Slovenija će za ovu godinu izdvojiti 17 miliona KM za potrebe Olimpijskog komiteta Slovenije dok će lokalne zajednice za sport izdvojiti preko 200 miliona KM, budžet Hrvatskog olimpijskog komiteta je za 2021. godinu iznosio 51,8 miliona KM, Ministarstvo Republike Srbije je 2023. godinu izdvojilo 84 miliona KM od čega će Olimpijskom komitetu Srbije pripasti 4,32 miliona KM, a sportskim savezima Srbije oko 30 miliona KM (Izvor: OK Srbije), Sjeverna Makedonija izdvaja za sport preko Agencije za omladinu i sport oko 30 miliona KM, dok Crna Gora izdvaja za nacionalne sportske federacije, Olimpijski i Paraolimpijski komitet oko 7,8 miliona KM.

S druge strane, Olimpijski komitet BiH još uvijek čeka odluku Ministra civilnih poslova BiH kojom bi se 600.000 KM podijelilo svim sportskim strukovnih savezima BIH, kao i Olimpijskom komitetu i Paraolimpijskom komitetu.

Bh. olimpijci su jednoglasno podržali devet zaključaka Okruglog stola OK BiH o sistemskom finansiranju bh. sporta, a to su:

  • da se poveća budžet za sport na svim nivoima vlasti BiH u skladu sa prosjekom Evropske unije koja iznosi 1% od ukupnog državnog što bi na državnom nivou iznosilo minimalno 10,7 miliona KM.
  • da se usvoje adekvatni kriteriji za dodjelu sredstava, gdje sredstva sa državnog nivoa trebaju biti isključivo namijenjena za Olimpijski komitet BiH, Sportske saveze BiH i Paraolimpijski komitet BiH, što preporučujemo i entitetskim nivoima. Sredstva bi se koristila za pripreme, nastup i nagrade reprezentativnih selekcija ili reprezentativaca (olimpijaca) uz permanentnu kontrolu tokova novca i utroška sredstava.
  • sredstva moraju biti operativna sukcesivno najkasnije od 1. 1. za predstojeću godinu, a ne u decembru kada su gotovo sva takmičenja i aktivnosti završene.
  • da se izdvoje značajna sredstava od igara na sreću, a posebno sportskih kladionica koje koriste sport, sportiste i sportske manifestacije kao osnovno sredstvo funkcionisanja i izvor dobiti.
  • da se izdvoje adekvatna sredstva za program “Podrška mladim olimpijskim nadama” na svim nivoima vlasti BiH.
  • da se izdvoje adekvatna sredstava za program “Podrška za vrhunske sportiste” koja bi se usmjerila prema potencijalnim olimpijskim kandidatima i olimpijcima Bosne i Hercegovine.
  • da se formira jedinstven sistem nagrađivanja za vrhunske rezultate na državnom, odnosno entitetskim nivoima ostvarenih na olimpijskim igrama, evropskim i svjetskim prvenstvima.
  • da se napravi jedinstven sistem za dodjelu identičnih naknada na nivou BiH – nacionalnih sportskih penzija za sve vrhunske sportiste.
  • da se usvoji strategija razvoja sporta BiH – dokument je spreman za usvajanje.

Osim toga, bh. olimpijci su se složili da se glas sportista treba više čuti kroz rad u komisijama na državnom nivou, te da je neophodno apelovati na donosioce odluka i nadležna ministarstva da uključe sportiste u rad svojih organa i tijela kako bi se glas sportista čuo.

Olimpijci su se složili da osnovni organ koji treba da delegira probleme sportista na Vijeće Minstara BiH – Vijeće za sport ne funkcioniše, te da se godinama nisu sastali.

Također, očekuju veći angažman bivših sportista koji trenutno obnašaju političke pozicije u organima i tijelima, te mogu napraviti promjenu u ovom segmentu.

Olimpijci su diskutovali i o nedavno donesenoj Odluci Doma Naroda Parlamentarne Skupštine BiH kojom je odbijena podrška sportistima izdvajanjem adekvatnih i namjenskih sredstava OK BiH kako bi se finansirale pripreme sportista u predolimpijskoj godini.

Također, zaključeno je da se napravi konferencija za medije i pokaže nezadovoljstvo sportista i da olimpijci organizuju sastanak sa bivšim sportistima koji trenutno obnašaju političke pozicije u organima i tijelima koji mogu napraviti promjenu u ovom segmentu.

Osim toga, zaključeno je da sportisti trebaju posjetiti Ured visokog predstavnika Christiana Schmidta i Specijalnog predstavnika EU za BiH Johanna Sattlera, te ih zamole da u okviru svojih nadležnosti podrže zahtjeve sportista olimpijaca.

Kao jednu od opcija bh. olimpijci su naveli i protest ispred institucija BiH i OHR-a kako bi se ukazalo na decenijsko zanemarivanje vrhunskog sporta i sporta u BiH uopće.

“Ukoliko se nešto hitno i sistemski ne promjeni po pitanju finansiranja vrhunskog sporta, vrlo lako se može desiti da najbolji sportisti BiH i bh. reprezentacije stupe u generalni štrajk ispred nadležnih institucija BiH i institucija Visokog i Specijalnog predstavnika EU čime bi bili još jednom glavna tema na vijestima širom svijeta. Naredni korak bi bio neodlazak na Olimpijske igre, a sigurni smo da to nikome ne treba”, poručili su bh. olimpijci.

Klix

Foto: OK BiH

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close