Predstavnici USAID-a posjetili Općinu Visoko

Načelnica Amra Babić sa saradnicima primila je delegaciju USAID-a u kojoj su bili Vojislav Ivanović, šef Javnog sektora USAID- (SIDA) GOLD projekta BiH i Almedina Šuvalija iz Javnog sektora GOLD projekta.

Pomoćnici i šefovi odsjeka, svako u okviru svoje nadležnosti na sastanku su dali izvještaj procesa rada delegaciji USAID-a, kao i analizu oblasti unutrašnje strukture Općine Visoko, analitičke kapacitete, povoljno poslovno okruženje, razvoj radne snage i lokalne javne finansije.

U vezi sa analizom i intervjuom koja je predstavljena delegaciji USAID-a, razgovarali smo sa šefom Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj Općine Visoko, Emirom Fejzovićem koji nam je objasnio da je Općina Visoko kandidovana uz još 47 općine iz BiH za GOLD “Growth – Oriented Local Development“, projekat unapređenja lokalnog ekonomskog razvoja koji podržavaju i direktno finansiraju USAID i SIDA, a trajat će u BiH u narednih pet godina.

Konkretni potezi ka realizaciji GOLD projekta

-Na radnom sastanku sa predstavnicima USAID-a preispitivani su svi procesi Općine Visoko s ciljem dovođenja investitora i stvaranja pozitivne klime za ostvarivanje investicija.

Nakon kandidovanja naše općine potpisan je Memorandum o razumijevanju između USAID, SIDA i Općine Visoko gdje su definisani ciljevi, zadaci USAID-a i Općine po pitanju buduće saradnje.

GOLD projekat je isključivo orijentiran na privlačenje domaćih i stranih investitiora.

Koje precedure Općina Visoko provodi za ispunjavanje zahtjeva GOLD projekta?

-Da bi mogli ispuniti zahtjeve projekta GOLD moramo fokusirati interesovanja na aspekte potrebne pri stvaranju ozračja za privlačenje investicija, kao što su otvaranje novih radnih mjesta, povećanje izvoza i dobiti koja se dobija realiziranjem prva tri cilja.

Neophodno je proći proceduru i aktivnosti koja se odnosi na procese koje treba Općina Visoko proći u svim oblastima djelovanja i u domenu svojih nadležnosti.

U okviru GOLD projekta Općina se kandidirala za projekt koji se odnosi na akreditiranje Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj čime bi dobili smjernice za djelovanje od strane Međunarodnog ekonomskog razvojnog vijeća, te bi postali jedna od rijetkih općina, čak i na području Jugoistočne Europe, koja bi imala akreditaciju, a s ciljem pristupačnosti Općine stranim i domaćim investitorima.

Općina je u proteklih pet mjeseci aktivno provodila aktivnosti u tom smjeru, te smo imali sastanak sa predstavnicima USAID-a na kojemu su šefovi svih službi i odsjeka Općine Visoko prezentirali način na koji Općina obavlja razne aktivnosti.

Želim se zahvaliti svim pomoćnicima i šefovima odsjeka na pripremi obimne dokumentacije, a posebno načelnici Amri Babić na aktivnom učešću tokom trajanja intervjua s predstavnicima USAID-a, kao i uposlenicima Odsjeka LER-a. Posebnu zahvalnost upućujem i Amiru Zukiću, predsjedniku Udruženja privrednika “Visoko 21”,s kojim je također delegacija razgovarala, na preduktivnim prijedlozima po pitanju saradnje Općine Visoko i Udruženja privrednika.

USAID je zanimala struktura Općine , posebno pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. Preduslov za pristup razgovorima s njima bilo je formiranje Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj (LER) koji je u okviru Službe za budžet, finansije i lokalni ekonomski razvoj.

Naredna procedura tiče se uspostavljanja Privrednog savjeta ili Lokalnog ekonomskog vijeća, tijela sačinjenog od predstavnika privrednika i predstavnika Općine s ciljem ostvarivanja saradnje između privrednika i javnog sektora kako bi predstavnici privrednog sektora bili direktno uključeni u sve odluke i procese koji se odvijaju.

Postoje li konkretni kontakti s privrednicima sa područja općine Visoko u smislu njihovog učešća u GOLD projektu?

Predvođeni načelnicom Babić imali smo nekoliko realiziranih posjeta privrednicima s područja naše općine s ciljem prezentiranja GOLD projekta, te onoga što radi USAID i SIDA. Želeći dobiti uvid u njihove poslovne planove za naredni period, prezentirali smo im način na koji Općina Visoko kroz ovaj projekt, a i na svaki drugi način može pomoći u ostvarivanju poslovnih planova. Nastojat ćemo se sastajati s privrednim subjektima što češće da bi dobili povratnu informaciju o njihovim planovima i da bi podigli našu komunikaciju na viši nivo.

Predstavnicima USAID-a je bilo bitno postojanje Strategije razvoja Općine Visoko za obuhvatanje smjernica ekonomskog razvoja Općine, a u toku je izrada Strategije razvoja Općine za period od 2015- 2021. godine.

Općina je nakon donesene Odluke Općinskog vijeća krajem prošle godine pristupila prvoj i drugoj fazi donošenja Strategije. Prva faza se odnosila na formiranje Općinskog razvojnog tima, a druga na prikupljanje podataka i informacija iz svih oblasti društvenog i ekonomskog života. Poslije prikupljanja ovih podataka pristupit će se trećoj fazi kojom će biti definirani ciljevi Općine.

Koliko su javno- privatna partnerstva prisutna i ostvariva u našoj općini?

-Delegaciju USAID-a je interesiralo učešće Općine u projektima javno- privatnog partnerstva, a kako Općina Visoko nije imala učešća u tim projektima, jer je Zakon o javno- privatnom partnerstvu na nivou Ze-do kantona tek prošle godine donesen, Vladi Ze-do kantona smo u vezi s tim uputili zahtjev za odobravanje sredstava za finansiranje Studije opravdanosti uspostavljanja javno- privatnog partnerstva za projekt Centar za uklanjanje komunalnog otpada.

Promocija Općine u svrhu privlačenja investicija iz privatnog sektora

-Goste su informisani o postojanju Investicijskog vodiča pomoću kojeg potencijalni investitori mogu imati korisne informacije kad žele ostvariti svoje interese.

Uz velik broj brošura, promotivnih materijala, imamo i jednu od najkvalitetnijih web stranica u regiji rađenu u saradnji sa Međunarodnim republikanskim institutom iz Sarajeva.Važnije od kvalitete stranice je svakako njeno svakodnevno ažuruiranje što doprinosi transparentnosti i otvorenosti onoga što se dešava u Općini.

Da li Općina koristi napredne sisteme koji su pristupačni i od koristi za privatni sektor?

Sljedeća oblast interesovanja bili su analitički kapaciteti kojima Općina raspolaže, te je Odsjek za LER formirao nekoliko baza podataka koji se odnose na slobodne kapacitete preduzeća na području općine Visoko, privatiziranih preduzeća, preduzeća u većinskom državnom vlasništvu kao i firmi u privatnom vlasništvu sa viškom prostora pogodnim za eventualnu prodaju ili iznamljivanje potencijalnim investitorima

Oformili smo i baze podataka za projekte koje imaju mjesne zajednice, da bi Odsjek LER-a mogao aplicirati putem otvorenih javnih poziva.

U narednom periodu povezat ćemo se sa Upravom za inderektno oporezivanje i Poreskom upravom s ciljem boljeg dotoka informacija. Ovaj projekt ćemo kandidovati USAID-u.

Bitan segment iz analitičke oblasti jeste dostupnost podataka o pristupu i cijeni komunalija kao što su voda, kanalizacija, plin, deponije, a u narednom periodu će doći do umrežavanja LER-a i nadležnog Odsjeka za stambeno- komunalne poslove kako bi mogli investitoru pružiti informacije o cijenama komunalnih usluga, energenata i priključaka na mrežu komunalne infrastrukture.

Zajednički ciljevi Općine i USAIDA-a

-Općina je uspostavila nove mehanizme za promociju i podršku razvoju privatnog sektora kao što su industrijske zone. Općini je prioritet razvoj industrijske zone Ozrakovići uz paralelan razvoj i ostalih privrednih zona. Poslovna zona Ozrakovići je jedna od najatraktivnijih u regionu jer ima optimalne uvjete za razvoj biznisa. Realizirat ćemo ubrzo projekte za unapređenje ove lokacije u smislu projektovanja, infrastrukture rasvjete, pješačkih staza, projekta kružnih tokova, te želimo privrednu zonu Ozrakovići dovesti na nivo da može pružiti investitorima sve ono što im je potrebno da bi što brže, jednostavnije započeli i realizovali svoju investiciju.

Mi smo kroz projekt Government to Government (Vlada Vladi), kroz koji Vlada SAD-a pomaže Vladi BiH, kandidovali projekt za razvoj privredne zone Ozrakovići.

Radimo na izradi Strategije opravdanosti uspostavljanja ove privredne zone, te ćemo tako imati kompletnu dokumentaciju za apliciranje projekta poslovne zone Ozrakovići prema fondovima EU.

Da li Općina ispituje i analizira trendove na lokalnom tržištu rada?

-Općina posjeduje pouzdane i ažurirane informacije o strukturi tržišta rada i potrebama, te je putem Odsjeka za privredu imala nekoliko inicijativa upućenih školama, posebno MSŠ „Hazim Šabanović“. U toku ove godine bit će prihvaćena inicijativa Općine Visoko kada se radi o uvrštavanju u nastavni plan i program određenih zanimanja za koja postoje interes na tržištu rada.

Koliko je transparentno upravljanje javnim finansijama?

-Polje interesovanja naših gostiju je bio i proces pripremanja i usvajanja budžeta i konkretno Općina je dokazala da posjeduje jasne procedure. Imamo visok nivo finansijske stabilnosti i izvršenja budžeta što znači da je dobro planiran i pravovremeno usvojen. Općina Visoko nije prezadužena i u tom pogledu ima mjesta za realizaciju kvalitetnih projekata kad su u pitanju sredstva iz budžeta.

Jesu li su kapitalna ulaganja usmjerena na promoviranje investicija privatnog sektora?

Općina Visoko, u vezi sa kapitalnim ulaganjima, donosi sve odluke u skladu sa metodologijom i kriterijem definisanim od USAID-a, SIDE i Holandske razvojne agencije tako da s tim nema problema jer su njihovi kriteriji definisani na način da od ukupno osam kriterija, njih četiri direktno podstiču privredni razvoj. Na ovaj način Općina Visoko svake godine realizira nekoliko projekata, a u posljednje vrijeme značajna sredstva opredjeljujemo za projektiranje infrastrukture u poslovnim zonama.

Slabe strane analize

-U narednom periodu morat ćemo više raditi na izradi kvalitetnog softvera. On isključivo treba biti u funkciji investitora i privrednika. Taj softver treba obuhvatiti sve informacije svih institucija i organizacija koje mogu biti korisne i pristupačne investitoru. Postoji mogućnost da Općina Visoko kao općina sa mnogo potencijala, dobije besplatno taj softver.

Drugi prostor za poboljšanje je u okviru GIS programa (Geografsko- informacioni sistem) koji je već Služba za prostorno uređenje kroz pilot projekt provela na dijelu općine Visoko, a daljnji plan nam je uspostavljanje ovog programa na području cijele Općine.

Kad dobijemo rezultate intervjua i analize znat ćemo tačno u kojim oblastima treba dalje poboljšavati procese. Samo putem ovakvih analiza i primjene poboljšanja u svim općinskim strukturama možemo ostvariti povoljno poslovno okruženje Općine, možemo znati koji nam profil ljudi treba te ih na vrijeme educirati da bi ostvarili najbolje rezultate.

Sljedeći koraci u primjeni GOLD projekta

-Ukoliko uspješno prođemo, sljedeća stepenica pedstavlja mogućnost dolaska značajnih investitora na područje naše općine tj. prvo njihovih posrednika koji za sobom vuku veliki broj investitora širom svijeta- njih će preporučiti USAID i SIDA.

Već na jesen možemo očekivati posjete značajnih investitora, a imamo uvjeravanja USAID-a da će u odabranim općinama doći oni ljudi koji zaista žele investirati u BiH i u tu općinu bez obzira na političku atmosferu u određenom trenutku koju imamo u BiH.

Koliko će stanovništvo Općine imati koristi od ovakve vrste projekata?

-Projekt GOLD pored svojih osnovnih ciljeva koji se odnose na otvaranje novih radnih mjesta, na povećanje izvoza, prihoda, dobiti i investicija, ima ostale značajne aktivnosti u oblasti tehničke podrške, te u oblasti definisanja i poboljšanja postojećih procesa lokalne samouprave, zatim oblasti dovođenja potencijalnih ali ozbiljnih investitora.

Sve ovo će doprinjeti kvalitetnijem životu naših ljudi, većem zapošljavanju, smanjenju broja nezaposlenih što je i osnovni zajednički cilj GOLD projekta i Općine Visoko.

Press Općine Visoko

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close