Kultura

Povelja Kulina bana nije ukradena

Reagiranje: Povelja Kulina bana nije ukradena

Petar IVANCOV, ambasador Ruske Federacije u BiH

“Sudbina Povelje Kulina bana u FANO”; Oslobođenje, 30. januar/siječanj 2016. godine

Poštovana gospođo Selimbegović,

30. januara 2016. godine u Vašim novinama je bio objavljen članak “Ruski ministar Medinski pisao kolegi Osmanoviću: Sudbina Povelje Kulina bana u FANO”, u kojom je izložen odgovor ministra kulture Rusije na obraćanje ministra civilnih poslova BiH. Između ostalog, u komentaru se spominje da je Povelja “svojevremeno ukradena”. Želimo skrenuti pažnju da to ne odgovara istini.

U Rusku akademiju nauka Povelja Kulina bana je stigla između 1832. i 1840. godine od Jeremija Gagića, ruskog vicekonzula u Dubrovniku. Podaci o tome kako se rukopis našao kod njega Gagić je saopštio u pismu u aprilu 1832. godine (obavljeno u “Starine: na svijet izdaje Jugoslovenska akademija znanosti i umjetnosti”. Zagreb, 1882. T. XIV, Strane 198 – 200). Jeremija Gagić je kupio Povelju od trgovaca duhanom koji su koristili za pakovanje dokumente oštećene tokom požara u arhivu u Dubrovniku 5. maja 1817. godine. U trenutak sastavljanja tog pisma Povelja se nalazila kod Gagića. U izdanju od 1840. godine “Spisak knjiga i rukopisa Imperatorske Ruske akademije” spominju se tri povelje (uključujući i jednu od pergamenta), dostavljene iz Raguze (Dubrovnika).

Stoga, Povelja nije bila ukradena, niti predstavlja sobom premještanu kulturnu vrijednost, nego jeste zakonski nabavljena ruskim vicekonzulom Jeremijem Gagićom u Dubrovniku 1817. godine, koji ju je naknadno predao Imperatorskoj ruskoj akademiji.

Trenutno Povelja Kulina bana se čuva u biblioteci Ruske akademije nauka, ona je predstavljena u katalozima, što čini nju dostupnom za istraživače ne samo iz Rusije ali i drugih zemalja.

S poštovanjem,

Petar IVANCOV, ambasador Ruske Federacije u BiH

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close