PolitikaRegion

Polutruhlo stanje bh. političarima omogućava da igraju igre bez granica

Aleksandar Popov za Vijesti.ba

Polutruhlo stanje bh. političarima omogućava da igraju igre bez granica

 

Bosna i Hercegovina trenutno se nalazi u jednom polutruhlom stanju koje najviše pogoduje njenim političarima – kazao je za Vijesti.ba direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.

 

– Ovakva situacija odgovara i onima iz RS-a, ali i iz FBiH jer mogu da igraju igre bez granica i da u tako jednoj nedovršenoj državi imaju politički monopol i neodgovorno se ponašaju u nedogled – ustvrdio je Popov.

Prema njegovim riječima, Evropska unija nalazi se u jednoj poprilično šizofrenoj situaciji, jer je i dalje u fazi unutrašnjeg previranja.

– U toj borbi same sa sobom, EU je otvorila prostor drugim silama da se umiješaju na područje zapadnog Balkana. Vidimo da su tu Turska, Rusija preko Srbije i RS-a, zatim Kinu. A tu je i Amerika, koja i jeste i nije prisutna – smatra Popov.

Evropska unija odavno je zabavljena sama sobom, a Popov za to vidi dva razloga.

– Prvi je što je išla iz krize u krizu – iz ekonomske u unutrašnju organizacionu, pa onda u migrantsku – koja je izazvala velike turbulencije. Onda je naišla na drugi problem – nove članice počele su da rade kontra principima EU. To je dalo argument Macronu da kaže: „Čekajte malo, hajde da se mi unutar sebe uljudimo i vidimo gdje smo i šta smo, a ne da u EU primamo nove probleme, koji će nam dalje komplikovati situaciju“ – ističe Popov.

Osvrnuo se i na nedavni Samit EU – Zapadni Balkan, održan u Sofiji, od kojeg se, kako je rekao, očekivalo da ponudi čvršće garancije da zemlje iz našeg regiona imaju perspektivu u EU.

– Sama činjenica da je ovaj samit najavljivan kao „Solun 2“, a da se to ipak nije dogodilo, ide u prilog tome da su sa njega poslane kontradiktorne poruke. „Solun 2“ je dao neku mapu puta koja se nažalost nije ostvarila za sve zemlje sa Balkana, iako su neke u međuvremenu ipak postale članicama EU – dodaje Popov.

Sa skupa u glavnom gradu Bugarske, navodi, poslana je deklarativna podrška, ali i značajni upitnici.

– Za Srbiju je najveći upitnik zapravo rješavanje pitanja Kosova, koje joj visi kao kamen o vratu. Srbiji je obećano da će, ukoliko u roku koji joj je dala EU riješi problem Kosova kroz taj pravno obavezujući sporazum, kao i da se neće usprotiviti njegovom članstvu u EU, dobiti tačan datum prijema. Ali to ujedno znači i da sve ostale tačke iz agende uopšte nisu bitne – potcrtao je Popov.

Posebno problematičnim istakao je da se nove članice, odmah po ulasku u EU, počinju ponašati kontra evropskim principima.

– Ako imamo zemlje poput ovih koje su sada u fazi pregovora, koje nemaju izgrađene institucije, u kojima je vladavina prava upitna i koje imaju visok stepen korupcije, trebamo se zapitati da li Evropskoj uniji trebaju još jedna Bugarska ili Rumunija, ili neke druge zemlje koje će joj samo praviti nove probleme – zaključio je Popov.

D.K.

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close