Politička nestabilnost i birokracija glavne prepreke za ulaganja u BiH

Rezultati ankete koja je provođena u sklopu prvog Poslovnog baromentra Vijeća stranih investitora u BiH pokazali su da se malo što promijenilo u stvaranju boljeg poslovnog okruženja za ulaganja u BiH u odnosu na prethodne godine.

Naime ovaj barometar pokazao je da je 62 posto investitora, koji su članovi ovog Vijeća, nezadovoljno poslovnim ambijentom u našoj zemlji.

“Ipak, pozitivna stvar je što je većina investitori iskazala namjeru da reinvestiraju svoju dobit i zapošljavaju nove radnike. No najveći izazov ulagačima je i dalje birokracija, predugo vrijeme za ishodovanje dozvola te korupcija”,naveo je Branimir Muidža , predsjednik Vijeća stranih investitora u BiH i generalni direktor Tvornice cementa Kakanj koja je u sastavu Heidelberg Group.

Podsjetio je da je pedeset članova Vijeća stranih investitora u BiH do sada investiralo 9 milijardi KM, a od ukupnog broja 40 posto njih su spadaju u proizvodne djelatnosti.

Politička nestabilnost i dalje je glavna prepreka za investiranje. Osim toga tu su i složene birokratske procedure, pravna nesigurnost koja se ogleda kroz nedostatak izvršenja sudskih odluka i visoke porezne stope te parafiskalni nameti.

“Trenutno je u tijeku izglasavanje zakona o porezu na dobit i očekujemo da novi zakon ako ne budu bolji od postojećeg bar ne bude gori” , navodi Mudiža.

Smatra da je ključno je da u idućem razdoblju pokrenu reforme koje će potaknuti razvoj. Navodi da imaju kontakte sa predstavnicima vlasti te da žele iskoristiti momentum reformske agende koja na prvo mjesto stavlja ekonomiju.

Peter Duffy, direktor misije USAID-a u BiH, kaže da bi da bi se investitori osjećali dobrodošli moraju se osigurati jednostavnije procedure za registraciju kompanija i dobivanje građevinskih dozvola koje su u BiH neprihvatljivo duge.

“Ovo nisu preporuke koje će povećeti samo investicije nego će od njih imati koristi i građani jer će osigurati održiva radna mjesta u BiH” , istaknuo je Duffy dodavši da tada mladi neće više morati odlaziti iz BiH.

Navodi da se mora mladim talentiranim ljudima pružiti mogućno da iskoriste svoje vještine, ali da ih iskoriste u BiH.

“BiH ima velike ljudske potencijale, ali i kompliciranu političku strukturu, netransparentan regulatorni okvir te neadekvatne sudske prakse što i dalje spriječava investiranje. Ipak vidimo da se usvojenom Reformskom agendom otvara mogućnost za vladine dužnosnike da realiziraju poboljšanja u poslovnom okruženju sa manje birokracije”, naveo je Duffy.

Poboljšanje poslovne klime, kao jednog od stubova Reformske agende, će potaknuti zemlju da krene naprijed na putu integracija u EU kao i održiv ekonomski rast.

Prvi izvještaj FIC Poslovni barometar  realizirana je u suradnji sa USAID/Sida Projektom unapređenja lokalnog razvoja.

D.K.
Akta.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close