“Pobjednički” izlazak Saudijske Arabije i Washingtona iz “živog blata” u Jemenu

U ponedjeljak, 20. travnja, Saudijska Arabija je odbila odbila poziv Ujedinjenih naroda da odmah obustavi zračne napade protiv siromašnog Jemena.

(altermainstreaminfo.com.hr)

Naime, saudijski veleposlanik u UN-u, Abdallah Al-Mouallimi,  glavnom tajniku Ban Ki-Moonu je na sastanku u ponedjeljak rekao kako, prije nego se uspostavi trenutni prekid vatre, prvo moraju biti zadovoljeni “određeni uvjeti” koji se spominju u nedavno usvojenoj rezoluciji Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.

“Svi želimo vidjeti što prije kraj vojnih neprijateljstava, ali prvo treba ostvariti uvjete za takvo što”, nakon sastanka s glavnim tajnikom UN-a je rekao rekao je Al-Mouallimi.

Istovremeno je zbog zračnih udara, koji su svakim danom odnosi sve više civilnih života, Ban Ki-Moon pozvao na “trenutni prekid vatre” u Jemenu, te dodao “kako je zemlja u plamenu i da je došlo vrijeme za pronalaženje puta to do trajnog mira.”

Nakon ostavke marokanskog diplomata Jamala Benomar, koji je bio mirovni izaslanik za Jemen, Ban Ki-Moon za svog novog predstavnika imenuje mauritanskog diplomata Ismaila Ould Cheikh Ahmeda, te obavještava predstavnike zemalja Arapskog poluotoka o svom izboru. Veleposlanici zaljevskih zemalja pu Ujedinjneim narodima nisu precizirali hoće li prihvatiti njegovo posredovanje.

Vijeće sigurnosti je u rezoluciji o Jemenu, koja je usvojena 14. travnja, tražilo, među ostalim, da se narodni odbori potpomognuti šiistkim Houti milicijama i borci pokreta “Ansarullah” povuku sa zauzetih teritorija, uključujući i glavni grad, Sanu.

Rezolucijom se također nameće embargo na isporuku oružja borcima pokreta “Ansarullah”, te zamrzava imovina i zabranjuje putovanje Abdulu Maliku Al-Houthiju, lideru šiitskih Houti milicija.

Samo dan poslije Saudijska Arabija proglašava kraj kampanje “Odlučujuća oluja” protiv Jemena i najavljuje početak nove faze pod nazivom “Operacija vraćanje nade”, prenosi saudijska državna televizija.

“Saudijska Arabija je završila operaciju “Odlučujuća oluja”, koju je započela na zahtjev jemenske vlade i odbjeglog bivšeg predsjednika Abd Al-Rab Mansura Al-Hadija, rekao je u utorak glasnogovornik saudijske vlade, general Ahmed Al-Assiri.

On je dodao da će saudijska pomorska blokada Jemenu još potrajati i da će borci pokreta “Ansarullah” i šiitske Houti milicije i dalje biti meta saudijskih snaga.

Prema vojnom priopćenju saudijskih snaga, sljedeća faza operacije će biti usmjerena na početak političkih pregovora i pružanja pomoći, te na kombiniranje političkih, diplomatskih i vojnih napora, a nova operacija je počela jučer.

Što to znači vidi se iz izvješća iz Jemena, gdje su jučer saudijski zrakoplovi cijeli dan bombardirali područja diljem Jemena, unatoč najavi Rijada od prošle noći o obustavi vojnih operacija protiv južnog susjeda.

Saudijski borbeni zrakoplovi su u srijedu nastavili svoje zračne napade na Jemen, gađajući zatvor u gradu Taizu, a teški napadi su izvršeni na Sanu i grad Saad, javljaju mediji.

“Mi sigurnost u regiji vidimo i kao sigurnost Islamske Republike Iran i snažno ćemo reagirati na bilo koji potez koji komplicira situaciju, bez obzira činila to Saudijska Arabija ili drugi akteri,” izjavio je zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova, Amir Abdollahian.

“Islamska Republika Iran smatra svi napori, osobito oni od strane Ujedinjenih naroda, trebaju biti vođeni u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda i temeljnim načelima međunarodnog humanitarnog prava i to zbog sljedećih ciljeva: 1.) prekid vatre i neposredni kraj svih stranih vojnih napada, 2.) nesmetane dostave hitne humanitarne i medicinske pomoći ljudima u Jemenu, 3.) nastavak jemenskog nacionalnog dijaloga uz sudjelovanje predstavnika svih političkih stranaka i društvenih skupina i 4.) uspostava inkluzivne vlade nacionalnog jedinstva”, u svom pismu je priopćilo Ministarstvo vanjskih poslova Irana.

S druge strane se u priopćenju saudijskog Ministarstva obrane tvrdi da je u zračnim udarima uništeno “teško naoružanje, ali i balistički projektili koje su iz vojnih baza zarobile Houti milicije i snage odane bivšem predsjedniku Aliju Abduallhu Salehu”.

“Zračni napadi su uspješno uklonili prijetnju sigurnosti Saudijske Arabije i susjednih zemalja”, dodaje se u priopćenju Ministarstva obrane Kraljevine Saudijske Arabije.

Saudijska Arabija je, kako bi na vlast vratila svog bliskog saveznika, odbjeglog predsjednika Mansura Al-Hadija Hadi, bez mandata Ujedinjenih naroda 26. ožujka započela vojnu agresiju protiv Jemena.

Procjenjuje se da je u zračnim udarima tijekom saudijske agresije ubijeno oko 2 800 ljudi, većinom civila.

Dakle, nakon što je ubijeno stotine nedužnih ljudi i oštećena gotovo sva infrastruktura Jemena, koalicija na čelu sa Saudijskom Arabijom  najavljuje kraj vojne kampanje i početak “Operacije vraćanja nade”. Kakve nade i za koga?

Bez ikakve potrebe je jemenski narod napadnut od strane zaljevskih monarhija i njihovih strateških partnera, a sada te sile “velikodušno“ proglašavaju kraj kriminalne agresije i bombardiranja stanovnika Jemena, jer je, navodno,  “kampanjom uspješno otklonjena sigurnosna prijetnja Kraljevine Saudijske Arabije i drugih zemalja”.

Uz skoro 3 000 ubijenih, zbog nasilja i sukoba koji su u Jemenu eskalirali sredinom ožujka raseljeno je najmanje 150 000 ljudi.

Sada će se Saudijci fokusirati “na borbu protiv terorizma i potporu političkom rješenju situacije u Jemenu”, javlja saudijska državna televizija, ali će se vojna koalicija i dalje truditi “da spriječi šiitske Houti milicije da se kreću u Jemenu”.

Ranije je iranski zamjenik ministra vanjskih poslova pozvao na prekid vatre, naglašavajući da se  diplomatskim naporima mora zaustaviti bombardiranje Jemena i Houti milicija.

“Mi smo optimistični da će u narednim satima i uz mnogo napora napokon vidjet kraj vojnih napada u Jemenu”, rekao je zamjenik iranskog ministra vanjskih poslova Hossein Amir Abdollahian, ali izgleda da kralja Slamana još uvijek drži “pobjednički” zanos.

Prije gotovo mjesec dana je Saudijska Arabija uz pomoć  četiri zaljevske zemlje (Bahrein, Kuvajt, Katar i Ujedinjene Arapske Emirate) najavila svoju odluku “kako će odgovoriti na poziv predsjednika Hadija i zaštititi Jemen i njegov narod od agresije Houti milicija”. Tada je KSA pokrenula zračne udare protiv šiitskih Houti boraca, boraca pokreta “Ansarullah” i jednog dijela jemenske vojske koji je pridružio pobunjenicima, samo kako bi zaustavili njihovo napredovanje prema južnom gradu Adenu, gdje je tada pobjegao predsjednik Hadi. Kada su se šiitske milicije približile Adenu, Mansur Al-Hadi je končano pobjegao u Saudijsku Arabiju.

Ranije su vojni analitičari upozoravali da Saudijska Arabija, iako ima najveću vojsku na Arapskom poluotoku, neće tako lako slomiti borce pokreta “Ansarullah” i šiitske Houti milicije, a ako se odluči na kopnenu invaziju, na nepristupačnom terenu bi s oklopnim vozilima i tenkovima saudijska vojska krenula u sigurnu smrt.

Izgleda da je prekid neprijateljstava najbolje moguće rješenje za ratobornog kralja Salmana, koji je agresijom na Jemen isključivo htio pokazati Iranu “kako nema što tražiti u arapskom dvorištu”. Međutim, uz vrlo sumnjive rezutate kampanje u vojnom smislu, stradanja civilnog stanovništva u Jemenu, Saudijska Arabija se na kraju suočila i s mogućom pobunom vlastite šiitske manjine, koja se istočnoj pokrajini Qatif pobunila protiv kampanje u Jemenu. Do sukoba i gotovo ratnog stanja je došlo u gradu Awamiyah, gdje su, kako piše Middle East Eye,  početkom travnja saudijske snage sigurnosti blokirale sve ceste i prilaze gradu, cijeli dan pucale po prosvjednicima, a grad je pretvoren u bojno polje”.

No, kako je poznato da saudijske monarhe ne brine što će o njihovim postupcima misliti međunarodna zajednica, za prekid vojne kampanje moraju postojati i drugi razlozi, a tu je, naravno, i uloga Washingtona i drugih zemalja koje su bile uključene u sukob.

Prvo je Glas Amerike, kojeg financira američka vlada, pustio “probni balon” u kojem “predviđa rast napetosti između svih snaga u Jemenu, ali i da bi moglo doći do sukoba između američkih i iranskih ratnih brodova koji se nalaze u Adenskom zaljevu”.

Tako se nabrajaju američke pomorske snage koje čine nosač zrakoplova USS Theodore Roosevelt i raketna krstarica USS Normandy, kojima će se pridružiti sedam drugih američkih ratnih brodova koji plove u blizini, uključujući i skupinu desantnih amfibijskih brodova iz grupe Iwo Jime, na kojima je što više tisuća marinaca.

“Naravno da je ovo bila samo igra kako bi se vidjela reakcija s druge strane, jer se Sjedinjene Države neće vojno sukobiti s Iranom i njihove dvije flote imaju dugu povijest igre mačke i miša u vodama Perzijskog zaljeva, a da su u desetljećima “gotovo neizbježnih sukoba” njihovi brodovi  prošli bez ijedne ogrebotine. To je jedno. A drugo, u ovom konkretnom slučaju, to je da se Iran jednostavno nije ni namjeravao uključiti u vojni sukob u Jemenu“, piše Asia Times.

Naime, Iran je umjesto ratnih operacija radio i projektirao opširan mirovni plan od četiri točke za Jemen, kojeg je već prihvatila Rusija, aplan je takav da podržava otvoreni diplomatski i politički dijalog i kao takav nema alternativu. Zar je moguće proglasiti pobjednika u ovom bratoubilačkom ratu? Za Iran je to bilo nezamislivo, ali je zato nosač zrakoplova USS Theodore Roosevelt morati izmisliti neprijatelja , a to je Iran, prije nego krene u “ozbiljan test svoje snage”.

Dalje, zar su šiitske Houti milicije doista trebale iransko oružje? Poznato je da su Houtima saveznici jemenske vojne frakcije koje imaju pristup oružju jemenske vojske. U trenutku kada Houti nezaustavljivo napreduju, a saudijski zračni udari ne daju nikakve rezultate, SAD se odlučuje na slanje flote. Moguće je da raspoređivanje tako velikog broja marinaca i skupine amfibijskih brodova može značiti da SAD još uvijek imaju u planu ograničenu kopnenu operaciju.

Naime, Washington se suzdržao od evakuacije stotina, tisuća američkih građana koji su se zatekli u Jemenu. Iako je riječ o američkim građanima arapskog podrijetla i muslimanima, koji nemaju veliki lobi koji bi mogao napraviti skandal u Kongresu ili američkim medijima, njihovo napuštanje bi bio veliki skandal za “ugled” humanista Obame i njegovu predsjedničku ostavštinu. Osim toga, SAD nemaju kontrolu nad saudijskim ratnim zločinima u Jemenu, a sve to može postati vrlo pogubno za ionako katastrofalnu Obaminu politiku na Bliskom istoku i za njegovu ulogu kao jednog od svjetskih lidera.

To se vidi i iz naknadnog poziva američkog predsjednika Barcka Obame Teheranu, koji je s visoka i pozicije američke izuzetnosti, kada je cijeli posao obavljen i kada je Saudijska Arabija obustavila zračne napade, pozvao „Iran da pomogne u pronalaženju političkog rješenja za krizu u Jemenu“.

“Mi smo rekli da Irancima da oni moraju biti dio rješenja, a ne dio problema”, rekao je Obama u intervjuu za MSNB u utorak navečer.

Ono što trebamo učiniti je da sve stranke zajedno nađu politički dogovor, a to se neće riješiti tako da se izazove još jedan posrednički rat u Jemenu (proxy war)”, rekao je Obama i dodao “da se situacija u Jemenu može smiriti situaciju i da postoji razlog zašto su SAD zadržale ratne brodove u Perzijskom zaljevu”.

U igri je i novac, jer su neki od američkih građana koji su još uvijek u Jemenu na američkim sudovima podnijeli tužbe i zbog činjenice da su napušteni traže odštetu od ministara vanjskih poslova i obrane. Bude li bilo tko od njih slučajno ubijen u sljedećih nekoliko dana, bilo u lokalnim obračunima ili saudijskim zračnim udarima, pitanje naknade štete će postati veliki uteg za aktualnu američku administraciju.

Dakle, Washington bi na kraju mogao pokrenuti evakuaciju svojih blokiran građana iz Jemena. U stvari, tisuće marinaca to mogu učiniti, ali samo pod uvjetom da surađuju s Houti milicijama. Asia Times piše kako je CIA već obavila potrebne radove u tom smislu, ali ne vjeruje da će taj plan dobiti zeleno svjetlo od Teherana.

Konačno, za Iran bi bilo idealno da se američki marinci nađu u poteškoćama i da im Iran “pruži ruku spasa “, nakon što je već pomogao svim zemljama, bez iznimke, koje su tražile pomoć u evakuaciji svojih građana iz Jemena.

Osim evakuacije,  Obama je zapovjedio nosaču zrakoplova USS Theodore Roosevelt da isplovi iz Hormuškog tjesnaca, gdje se oči u oči gledao s iranskom mornaricom, te da oplovi u Adenski zaljev. Znakovito je da je Obama tu odluku donio nakon telefonskog razgovora sa saudijskim kraljem Salmanom bin Abdulazizom Al-Saudom i sastanka u Ovalnom uredu s prijestolonasljednikom UAE Muhammad bin Al-Zayadom Nahanom, ključnim članom saudijske koalicije u agresiji na Jemen.

Pažljivim čitanjem priopćenja Bijele kuće (1.) (2.), mirovni proces u Jemenu se odjednom pojavljuje kao prioritet Baracka Obame. No, koliko je Obama uspio smiriti kralja Salmana, samo će vrijeme pokazati.

Iako je malo vjerojatno da je koristio sličnu retoriku kao kineski predsjednik Xi Jinping, zanimljivo je da je Obamin poziv kralju Salmanu uslijedio jedan dan nakon inicijative kineskog lidera.

Nakon svega, Obama će se sa zaljevskim monarsima sastati sljedećeg mjeseca, a pripreme su već počele. U konačnici, SAD će na sastanak na vrhu s kraljem Salmanom i prestolonasljednikom UAE Zayadom pokušati iskoristiti da “sačuvaju obraz”, te kako bi se predstavili kao pobjednici u ratu u Jemenu.

Saudijski kralj i prijestolonasljednik UAE sebi ne mogu priuštiti da se prikažu kao gubitnici, posebice pred Iranom koji sve gleda s podsmjehom.

Dakle, s malo spektakla je “Uncle Sam” uspio spasiti lice vladara zaljeva, a sve će se to medijski predstaviti u narednim danima. U političkom smislu će pobjednik biti i Washington, jer, bez obzira na mirovni proces, raspoređivanjem američke flote se Obama doslovno predstavio kao “junak” jemenskog rata, dok je saudijski princ Waled Bin Talal svakom saudijskom pilotu koji je sudjelovao u “pobjedi u Jemenu”obećao novi automobil marke Bentley.

“U znak zahvalnosti stotini saudijskih pilota bit će mi drago pokloniti im 100 Bentley automobila”, na svom Twitter  profilu je napisao princ Waled Bin Talal.

Istovremeno se u Teheranu sastaju zamjenici ministra vanjskih poslova Iraka, Sirije i Irana, te razgovaraju o navodno završenoj agresiji na Jemen, pozivaju na nastavak nacionalnog dijaloga među svim sukobljenim stranama, naglašavaju odgovornost agresora  traže da se poduzmu hitne mjere za dostavu humanitarne pomoći  toj siromašnoj i saudijskom agresijom razorenoj zemlji.

Sudeći prema onome što je Rusija izjavila na nedavnoj raspravi o Jemenu u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, američki predsjednik je gotovo siguran i da mu Moskva neće povariti spektakl, osim ako mu ruski predsjednik Vladimir Putin ne priredi neko iznenađenje.

Iran također govori o miru sa Sjedinjenim Američkim Državama i rizik da Obama pokrene još jedan američki rat na Bliskom istoku, čak i nenamjerno, praktički ne postoji. U ključnom trenutku nuklearnih pregovora Obama ne želi obračun s Iranom, ali isto tako američki predsjednik ne može ne biti svjestan da je rat u Jemenu rezultat Arapskog proljeća u režiji Washingtona, koji je izazvao politički potres u Jemenu i svrgnuo bivšeg predsjednika Alija Abduallha Saleha. Dakle, samo podržavajući političke pregovore i diplomatskim naporima Sjedinjene Države će se uspjeti izvući iz jemenskog živog blata. U ovom slučaju se “jastebovi”  John Bolton i senator John McCain neće moći rugati Obaminoj pasivnosti, barem po pitanju Jemena, iako na kraju ispada da je svo silno američko ratno brodovlje u Adenskom zaljevu bio jedan velki igrokaz i da su poslužili da zaljevski monarsi i Obama iz rata protiv siromašnog Jemena izađu kao pobjednici.

Situacija jednim dijelom podsjeća na “Kubansku krizu”, kada je Zapad kao pobjednika slavio predsjednika J. F.Kennedya,  dok se Nikita Hruščov u Moskvi zadovoljno smijao, jer je znao da je SAD prisilio da uklone projektile koje je NATO “kriomice” postavio u Izmiru u Turskoj, zbog čega je SSSR i poslao svoje projektile na Kubu. Naravno, Hruščov tada to nije spomenuo i sve se saznalo nekoliko desetljeća kasnije. Dakle, barem zbog mira Jemenu i političkog dijaloga ne bi trebalo kvariti “pobjedničko slavlje” Saudijcima i njihovim saveznicima.

Vezano za temu: Velika analiza: Svi ratovi “miroljubive” Kraljevine Saudijske Arabije

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close